Plenković: Odluka o obuci ukrajinskih vojnika je donesena, Hrvatska nije neutralna, nego je članica EU-a i NATO-a

Plenković
Foto: Snimka zaslona

U Bruxellesu je održan sumit EU-a na kojem je sudjelovao i premijer Andrej Plenković. Nakon sastanka premijer je dao izjavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Energetika i Ukrajina bile su  glavne teme, rekao je na početku premijer Plenković, navodi HRT

O plinu

Govoreći o plinu rekao je da su smanjenje cijena plina, sigurna opskrba plinom i smanjena potražnja glavni ciljevi.

– Zahvaljujući mehanizmu koji smo sad napravili doći ćemo do toga da cijene plina ne odlete u nebo. Zajedničkom platformom će se nabavljati plin. Dugoročni cilj je tranzicija na obnovljive energije, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Mi smo s naše strane ponovili sve ono što govorimo cijelo vrijeme. Bilo je tu nekih posebnosti, ova zemlja, ona zemlja, ali je na kraju bio dobar dogovor. Vidite kako su reagirala tržišta – cijena plina je odmah pala. Politička poruka Europske unije s najviše razine ovakvom odlukom je polučila efekt. Sada očekujemo da se ove odluke operacionaliziraju na razini vijeća nadležnog za energetiku i Europska komisija na tragu ovog prijedloga koji je iznijela sredinom tjedna također da konkretne prijedloge. To je što se tiče energetike, rekao je Plenković, prenosi HRT.

O Ukrajini

– Što se tiče Ukrajine usvojili smo zaključke, široki je konsenzus, tu gotovo da među liderima nema više neke rasprave. Svi mislimo i govorimo isto već 10 mjeseci. Snažna potpora. Najavio sam da ćemo biti domaćin Krimske platforme u ponedjeljak i utorak, rekao je premijer.

Dodao je kako se razgovaralo i o ekonomskoj i vojnoj pomoći Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Hrvatska nije neutralna, nego je članica EU-a i NATO-a i zauzela je stav solidarnosti s Ukrajinom. Objasnili smo politiku, nema iznenađenja, naveo je.

O uključivanju Hrvatske u obuku rekao je da je odluka donesena

– Budžet misije je oko 100 milijuna eura. Riječ je o obuci, treningu. Ne znači da će doći 100.000 vojnika pa onda ići u Ukrajinu. Tu nema ništa posebno. Hrvatska može ponuditi neka svoja specifična znanja u tome. To su ciljani doprinosi široj misiji, naglasio je te dodao kako će Milanović morati objasniti zašto je protiv.

Podsjetimo, predsjednik Zoran Milanović je kazao da će staviti veto na obučavanje ukrajinskih vojnika jer bi to značilo ulaza Hrvatske u rat. Saborski zastupnik Stipo Mlinarić upitao je pak: “Što se mi uopće imamo miješati u tuđe sukobe pored Francuske, Njemačke, SAD-a koji tamo imaju jasne interese?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarsko pitanje oko pomoći u cijenama energenata premijer Plenković je rekao kako je Hrvatska jedna od država članica koja u odnosu na BDP najviše pomaže građanima subvencioniranjem cijena energenata.

– Cijene su ostale niske jer smo odlučili pomoći. Mislim da smo u dobroj situaciji, istaknuo je.

Također je objasnio sporazume o solidarnosti između zemalja EU-a.

– Ideja je da susjedne zemlje idu sa sporazumima o solidarnosti. Dokument sa Slovenijom će skoro biti spreman. Radi se o mehanizmu sigurnosti ako se jedna zemlja nađe u situaciji da nema plina, da joj druga zemlja pomogne, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan o financijskoj pomoći Ukrajini iz Hrvatske rekao je da je ideja prikupiti novac iz više izvora, organizacija, država i drugih. Time bi se omogućila Ukrajini likvidnost koja joj nedostaje.

– Dio sredstava povući će se iz EU fondova, precizirao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.