Plenković s Penceom o vojnoj suradnji i Inicijativi triju mora

Foto: fah

Premijer Andrej Plenković razgovarao je u srijedu u Podgorici s američkim potpredsjednikom Mikeom Penceom o odnosima Hrvatske i SAD-a, vojnoj suradnji te koristi inicijative Triju mora koja obuhvaća 12 zemalja EU-a, od Baltika, preko Crnog mora do Jadrana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković i Pence sastali su se na margini summita Američko-jadranske povelje (A5) koji se održao u Crnoj gori, najnovijoj članici NATO-a.

“Razgovarali smo o odnosima Hrvatske i SAD-a, suradnji na obrambenom području te o koristi za gospodarsku i energetsku suradnju u okviru Inicijative triju mora”, kazao je Plenković novinarima.

“Pozvao sam ga da jednom drugom prilikom, kada bude u Europi, posjeti i Hrvatsku”, dodao je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o stanju hrvatskih oružanih snaga, istaknuo je da je za Hrvatsku važno da obrambeni proračun ide u smjeru povećanja, jačanja sigurnosnih sposobnosti čemu će zasigurno pridonijeti i novo ratno zrakoplovstvo.

“Na taj način je Hrvatska pouzdana članica NATO saveza i brine o svojoj sigurnosti”, kazao je šef hrvatske vlade koji je ocijenio da Hrvatska kao saveznica ima važnu ulogu u potpori drugih zemalja i u sudjelovanju u brojnim mirovnim misijama.

“Hrvatska sudjeluje u misijama NATO-a u Poljskoj i Litvi. Uključeni smo i u misiju u Afganistanu i međunarodnu koaliciju u borbi protiv terorozma i Islamske države. To govori o kompatibilnosti naših ciljeva i odličnoj partnerskoj suradnji koju imamo sa SAD-om”, naglasio je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuvši se na govor potpredsjednika Pencea, smatra da se radi o “jednom referentnom govoru koji je važan za transatlantsku perspektivu svih zemalja na jugoistoku Europe, općenito za sigurnost na europskom kontinentu i privrženost SAD-a da iskaže potporu državama ovog dijela Europe.”

“Po meni, ovo je, u smislu destinacija, pažljivo odabran posjet potpredsjednika Pencea Europi. On je bio u Talinu u Estoniji, u Tbilisiju u Gruziji i ovdje u Podgorici je poslao jasnu poruku američke privrženosti sigurnosti na europskom kontinentu”, kazao je Plenković.

Ovaj summit je bio kvalitetna prigoda, nastavio je, za razgovor o ambicijama nekih država jugoistočne Europe da se približe članstvu u NATO-u i za čestitku Crnoj Gori na ostvarenom cilju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Summitu su, na poziv predsjednika crnogorske i makedonske vlade Duška Markovića i Zorana Zaeva, uz hrvatskog premijera prisustvovali i predsjednici vlada Albanije i Srbije, Edi Rama i Ana Brnabić, predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić i predsjednik Kosova Hashim Thaci.

Uoči susreta sa potpredsjednikom Penceom, hrvatski premijer imao je bilaterlane sastanke sa premijerima Crne Gore i Albanije, Markovićem i Ramom.

Američko-jadransku povelju osnovale su Albanija, Hrvatska, Makedonija i SAD kako bi se pomoglo državama aspirantima da se pridruže NATO. Povelja je potpisana je u svibnju 2003. godine u Tirani, a Crna Gora i BiH su se službeno pridružili 2008. godine, dok je Srbija dobila status promatrača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.