Plenković: ‘Sporazumi potpisani s Kinom imaju cilj smanjiti deficit u trgovinskoj razmjeni’

Foto: fah

Premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković rekao je u srijedu da sporazumi potpisani s Kinom imaju cilj smanjiti deficit u trgovinskoj razmjeni između Hrvatske i Kine istaknuvši i da hrvatski proizvođači mlijeka mogu iskoristiti potpisane sporazume s tom zemljom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Trgovinska razmjena između Hrvatske i Kine iznosi milijardu eura. Hrvatska, kao i većina zemalja, ima deficit s Kinom. Stoga, sporazumi koji su potpisani, imaju za cilj smanjiti disbalans u trgovini a jedan od aspekata je i memorandum koji je potpisao ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić. Naši proizvođači mlijeka mogu iskoristiti tu prigodu ili je ne moraju iskoristiti”, rekao je Plenković odgovarajući na upit HSS-ova Kreše Beljka vjeruje li u mogućnost hrvatskog izvoza miljeka u Kinu jer je “hrvatsko mljekarstvo uništeno do temelja”.

Kazao je Beljaku i da razgovara s hrvatskim izvoznicima i vide koje su koristi našeg članstva u EU.

Istaknuo je i da HSS-ov međunarodni tajnik uredno dolazi i glasa na sastancima političke skupštine Europske pučke stranke (EPP) iako Beljak daje izjave kako više nisu dio EPP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvao ga je i da kaže tko je njihov spitzen-kandidat na predstojećim izborima za Europski parlament i iza kojih političkih opcija stoji HSS. Smatra kako je to bitno da zna i članstvo HSS-a jer mnogi njegovi kolege izvrsno surađuju s HDZ-om na lokalnim razinama te podržavaju rad Vlade i zadovoljni su s onim što rade.

Nezadovoljan Plenkovićevim odgovorom Beljak je rekao da koliko vrijedi i koliko je ljudi zadovoljno s onim što radi će će uskoro vidjeti na predstojećim izborima za Europski parlament. “Pustite tapšanje po ramenima. Vas svaki dan tapšaju po ramenima. Tako su tapšali i Ivu Sanadera pa vidite gdje je Sanader. Tako ćete i vi završiti, vidjet ćete”, poručio je Beljak.

Horvat: ‘Jasno je tko je brodogradilišta doveo u ovakvu situaciju’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP-ov Peđa Grbin upitao je ministra gospodarstva Darka Horvata ima li hrvatska Vlada plan za rješavanje situacije u brodogradilištima Uljanik i 3. Maj.

Navodeći kako je hrvatskoj javnosti jasno tko je bodogradilišta u Puli i Rijeci doveo u ovakvu situaciju, Horvat je upitao i čije su menadžerske i poslovne odluke producirale plaćanje do sada 3,2 milijarde jamstava hrvatskih poreznih obveznika.

Naglasio je i da Vlada sada želi spasiti 124 milijuna eura datog državnog jamstva za avanse i kredite dignute za izgradnju i završetak broda, svjesni činjenice da se novac utrošio, a brod nije završen niti isporučen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Horvat je kazao i da hrvatska vlada može osigurati sve pretpostavke da se taj brod završi u nekom od susjednih brodogradilišta, a ne u Puli i tako za državni proračun i porezne obveznike spasi 124 milijuna izdanih jamstava uključivo i kamate koje to opterećenje dižu na 130 milijuna eura.

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić rekao je, odgovarajući na upit HDZ-ove Branke Juričev-Martinčev vezano uz nedavno onečišćenja rijeke Orašnice što je moglo dovesti i do onečišćenja rijeke Krke iz koje vodu piju svi građani Šibensko-kninske županije, rekao je da do nikakvog onečišćenja rijeke Krke nije došlo te adekvatnost vode za piće niti u jednom trenutku nije bila ugrožena.

Naveo je da je do onečišćenja rijeke Orašnice došlo iz stare tvornice vijaka Tvik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.