Plenković sutra na sastanku s predsjednikom EK i kolegijem povjerenika

Foto: fah

Premijer Andrej Plenković u srijedu će u Bruxellesu govoriti na sastanku s predsjednikom Europske komisije Jeanom Claudeom Junckerom i kolegijem povjerenika na kojem će izvijestiti o pripremama za hrvatsko predsjedanje Vijećem EU 2020. godine te predstaviti hrvatski pogled na budućnosti Europe, strategiju prema zapadnom Balkanu i na gospodarska i financijska pitanja EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz predsjednika Vlade u Bruxelles idu i potpredsjednice Vlade Marija Pejčinović Burić i Martina Dalić, a sam boravak počinje u utorak u poslijepodnevnim satima i sastankom s predsjednikom Europske pučke stranke Josephom Daulom.

U srijedu ujutro premijer Plenković sastat će se s predsjednikom Europskog vijeća (EV) Donaldom Tuskom, a iz Banskih dvora kažu da će razgovarati o nadolazećem neformalnom sastanku Europskog vijeća, koji će biti 23. veljače, na kojem će se raspravljati o institucionalnim pitanjima – sastavu Europskog parlamenta, načelu proporcionalnosti odnosno odnosu broja stanovnika država članica i broja zastupnika u Parlamentu, transnacionalnim listama, proračunskim izazovima nakon Brexita.

Potom će Plenković sudjelovati na kolegiju povjerenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj je sastanak, ističu Banski dvori, nastavak dinamične vanjskopolitičke aktivnosti predsjednika vlade u veljači. Prošli tjedan Plenković je sudjelovao na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu gdje je održao govor o budućnosti Europske unije te se sastao s predsjednikom Europskog parlamenta Antoniom Tajanijem, glavnim tajnikom Vijeća Europe Thorbjornom Jaglandom i predsjednikom Kluba zastupnika Europske pučke stranke u Europskom parlamentu Manfredom Weberom.

Na sastanku s povjerenicima uvodno se obraća predsjednik EK Juncker, a nakon toga premijer Plenković koji će izvijestiti o pripremama za hrvatsko predsjedanje Vijećem EU 2020. godine i prioritetima tog predsjedanja te predstaviti hrvatski pogled na budućnosti Europe, strategiju prema zapadnom Balkanu te gospodarska i financijska pitanja EU.

EK od čelnika država članica želi čuti kako promišljaju različite teme, a Hrvatska se u tom pogledu, ističu Banski dvori, zalaže za Europsku uniju bližu građanima, s jakim demokratskim legitimitetom, za otvorenost integracija za sve države članice te želi biti dio tzv. užeg kruga integracija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi blok posvećen je strategiji prema zapadnom Balkanu, a Hrvatska u tom pogledu podržava vraćanje proširenja u fokus te napredak u odnosima država kandidatkinja i potencijalnih kandidatkinja ovisno o vlastitim postignućima i ispunjavanju kriterija i uvjeta.

Treći blok posvećen je gospodarskim i financijskim pitanjima odnosno stanju gospodarstva i financija u EU i tu će se, kažu u vladi, govoriti o planu Hrvatske za priključivanje eurozoni i schengenu, kao i pripremama višegodišnjeg financijskog okvira EU nakon 2020. godine, koji bi EU trebao osigurati rast i uravnotežen razvoj. Hrvatska, ističu Banski dvori, naglasak stavlja na povezivanje, rast i razvoj EU, transport i energetiku, sigurnost i proširenje.

Po završetku sastanka s kolegijem povjerenika Plenković ima odvojeni razgovor s predsjednikom EK Junckerom. Njih će dvojica potom izaći pred novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim o suradnji EK i Hrvatske, Juncker i Plenković razgovarat će o ulasku Hrvatske u eurozonu i schengen te o pitanju granice sa Slovenijom, kažu u vladi.

Idući tjedan Plenković sudjeluje na neformalnom sastanku Europskoga vijeća u Bruxellesu, koje će raspravljati o institucionalnim pitanjima i budućnosti financiranja EU-a, a sastat će se i s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.