Plenković ukrao referendum za promjenu izbornog sustava, sad tvrdi da je postojeći zakon o referendumu loš

plenković
Varaždin, 27.12.2021. - Predsjednik Vlade Andrej Plenković i devetero ministara u ponedjeljak u Varaždinu na potpisivanju Razvojnog sporazuma sjeverozapadnih županija, Varaždinske, Međimurske, Krapinsko-zagorske, Koprivničko-križevačke i Bjelovarsko-bilogorske. Na fotografiji Andrej Plenković. foto HINA/ Siniša KALAJDŽIJA/ ml

Prilikom posjete Varaždinskoj županiji premijer Andrej Plenković komentirao je Mostove potpise za referendum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Što će od toga biti, vidjet ćemo. Svi koji tvrde da ih imaju mogu ih odmah donijeti na Trg svetog Marka. Mi ćemo zamoliti ministra Malenicu da angažira sve koje treba, svi neka pošalju svoje promatrače, ali njima očito treba još neko vrijeme, pa kad god bude, prebrojavat će se. Ako su tako sigurni da ih imaju, što čekaju? Ne znam trguje li se tu s potpisima, tko ih ima ili nema. Možemo špekulirati. Idemo na novi zakon o referendumu jer ovo je posve bez veze, ovo sada je loše”, rekao je Plenković.

Most prikupio 400.000 potpisa za referendum

Podsjetimo, Most je prikupio 400.000 potpisa za referendum kojim želi ukinuti COVID potvrde. Čelnici te stranke prošli tjedan izvijestili su kako će 24. siječnja predati potpise Saboru, a vjeruju kako neće biti pokušaja da se referendum spriječi. Istodobno su zatražili neovisno povjerenstvo koje bi nadziralo valjanost potpisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pregled tjedna: Bartulica i Raspudić o odluci Ustavnog suda, Fra Mario Knezović o zabrani riječi ‘Božić’…

Plenković je nakon vijesti o broju prikupljenih potpisa cijelu tu inicijativu ocijenio besmislenom i da potpise mogu donijeti kada god budu spremni.

“Može i 24. lipnja, kad god hoće, mogu donijeti. Kad god oni budu spremni, to je sve ok. Još jednom želim naglasiti da je cijela ta inicijativa, poštujući sve građane koji su dali potpis, besmislena. Ona neće ništa promijeniti u načinu na koji se upravlja koronakrizom. Sabor ima tu nadležnost da bira na koji će način donositi odluke. Te smo odluke donijeli pred skoro dvije godine, članak 16. Ustava. Ovaj drugi dio, što se tiče zakona, ne znam gdje bi to prošlo. Dobro, to je sve inicijativa koja ima samo jednu zadaću, a to je da oni imaju vidljivost. Što se nas tiče, mogli su jučer popodne donijeti sve potpise na Markov trg, mogao je predsjednik Milanović poslati svojih pet, šest suradnika pa da zajedno gledamo te potpise, bez ikakvog problema”, rekao je u četvrtak premijer Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je s reguliranjem registra/popisa birača?

“Plenković zajedno s novim ministrom uprave i DIP-om pokušava ublažiti nesagledive štete krađe referenduma GI Narod odlučuje iz 2018. godine.”, upozorila je krajem 2020. dr. Natalija Kanački, članica Organizacijskog odbora GI Narod odlučuje.

> Ministar Bauk: među ‘biračima viška’ najbrojniji su iseljeni Srbi

> Nakon što je ukrao referendum Narod odlučuje, Plenković nudi nova pravila

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dr. Markić o Zakonu o referendumu: ‘Kradljivcu ne vjerujemo ni kad darove nosi’

“Iako se nude neka poboljšanja s obzirom na prethodni ‘zakon o referendumu s 1000 rupa’ nije ponuđen temelj novog zakona, a to je reguliranje registra/popisa birača. 2014. godine kada je pokrenuta prva inicijativa za promjenu izbornog sustava odraslih birača u Hrvatskoj bilo je oko 3,5-3,6 milijuna, a danas oko 3,2-3,3 milijuna, dok se na izborima i referendumima uporno tvrdi da nas je oko 3,8 milijuna”, podsjetila je dr. Kanački.

“Već nakon prvog referenduma o braku postalo je jasno da je Zakon o referendumu napisan kao dokument lošeg studenta prava, a ne jedne ozbiljne države, no HDZ i SDP do danas, kada je svakom biraču jasno o čemu se radi, nisu niti spominjali ozbiljnu promjenu tog zakona. Ako se novi Zakon o referendumu ne nadoveže na potrebne promjene u Zakonu o registru birača i Zakonu o popisima birača on postaje samo umjetnička korekcija trenutnog lošeg zakona”, istaknula je, između ostalog dr. Kanački, zaključujući da joj se čini da Plenkovićevi potezi “uopće nisu korak prema pravednom referendumu, nego škakljanje ušiju za podanike lažne briselske demokracije”.

Kako je Plenković ukrao referendum o promjeni izbornog sustava

Plenković je za referendum o euru i prije završetka prikupljanja potpisa ustvrdio da “referenduma o euru neće biti”. Time se opet postavio iznad hrvatskog naroda i još jednom potvrdio svoj negativan stav prema referendumu – kao izrazu građanske volje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ilustracija: Zeko u šeširu – u korist i za račun HDZ-a

Podsjetimo, Plenković je na sve moguće načine spriječio održavanja referenduma za pravedniji izborni sustav surađujući javno sa SDP-om. Dvije najveće stranke povezane financijskim koristima nisu željele dopustiti već drugu građansku referendumsku inicijativu za promjenu izbornog sustava – jedino zato što bi demokratizacija izbornog sustava dovela do toga da bi oni izgubili monopol na upravljanje Hrvatskom, a onda i sve privilegije i osobnu korist koju iz toga izvlače.

GI Narod odlučuje u jednom od referendumskih pitanja predlagala je da zastupnici manjina više ne mogu glasovati o Vladi i proračunu (neizglasavanjem proračuna, pada Vlada). Ovaj se zahtjev temeljio na zaštiti načela demokratičnosti i jednakosti biračkog prava. Naime, glasovi pripadnika nacionalnih manjina koji glasuju u posebnoj izbornoj jedinici, i za koje je cijela Hrvatska jedna izborna jedinica, vrijede i desetorostuko više nego glasovi ostalih birača koji glasuju u prvih deset izbornih jedinica.

> Plenković ukrao referendum za promjenu izbornog sustava, sad mijenja zakon o referendumu

GI Narod odlučuje tijekom 2018. sakupila je i predala Hrvatskom Saboru više od 800.000 potpisa za dva referendumska pitanja – čime su se građani jasno izrazili za bolji i pravedniji izborni sustav. Unatoč velikom broju potpisnika, inicijativa se suočila s brojnim preprekama i opstrukcijama, a zahtjev je odbijen zbog navodno nedovoljnog broja potpisa koji se nisu mogli provjeriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.