Plenkovića napustila bliska suradnica, poznato tko dolazi na njezino mjesto

leko
Montaža: Narod.hr, izvor: Mladež HDZ-a Facebook, FAH

Nakon što je javnost u srijedu doznala da svoju dužnost napušta jedna od najbližih suradnica Andreja Plenkovića – Tena Mišetić, koja je gotovo šest godina obnašala dužnost zamjenice predstojnika Ureda premijera, poznato je i tko dolazi na njezino mjesto. Riječ je o Tomislavu Leki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako javlja Hina, Leko je magistar međunarodnih odnosa i europskih studija, s diplomom Srednjoeuropskog sveučilišta u Budimpešti koju je stekao nakon studija politologije na Fakultetu političkih znanosti te na Institutu za političke znanosti i sociologiju u Bonnu.

U Vladi je od ožujka 2018. godine te je prije preuzimanja nove dužnosti radio na radnom mjestu savjetnika u Uredu predsjednika Vlade i obavljao savjetničke i stručne poslove za potrebe premijera.

>Tko je Tena Mišetić, koja iz ureda Andreja Plenkovića ide na novi posao u ured Ursule von der Leyen?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2015. do kraja 2017. godine Leko je radio u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, među ostalim i u Stalnoj misiji Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima u Ženevi.

Student Sorosevog sveučilišta u Budimpešti

Srednjoeuropsko sveučilište u Budimpešti utemeljio je milijarder George Soros, a prije nekoliko je godina bilo u središtu sukoba između Mađarske i Europske komisije.

Naime, mađarski premijer Viktor Orban donio je zakon o visokom školstvu što je u Bruxellesu i među ljevičarima protumačeno kao pokušaj protjerivanja Sorosevog sveučilišta iz Mađarske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija je nakon analize mađarskog zakona o visokom školstvu zaključila da on nije u skladu s temeljnim slobodama unutarnjeg tržišta, posebice u pogledu slobode pružanja usluga i poslovnog nastana te u pogledu prava na akademske slobode, prava na obrazovanje i slobodu poslovanja sukladno Povelji o temeljnim pravima Europske unije kao ni s pravnim obvezama EU-a po međunarodnom trgovačkom pravu.

>Viktor Orban: Laži rađaju laži

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orban je optužio američkog milijardera mađarskog podrijetla Sorosa, koji je 1991. utemeljio CEU u Budimpešti, kao financijskog spekulanta koji je ‘uništio živote milijuna Europljana, a unatoč tome u Bruxellesu ga se prima na najvišoj razini’. Optužio je Sorosa i da želi dovesti svake godine milijun migranata u Europu.

Što je Orban govorio?

‘Mi želimo odlučivati s kim želimo živjeti. Soros i njegove nevladine organizacije žele dovesti milijun migranata godišnje. To je i javno priznao’, rekao je Orban 2017. godine te istaknuo da je ‘Mađarska ponosna zemlja, privržena europskim kršćanskim vrijednostima’.
Sorosevo sveučilište nije ‘protjerano iz Mađarske’, kako su ljevičari tvrdili. ‘Mađarska je napadnuta zbog Sorosevog sveučilišta jer nije dopustila milijarderu da nastavi zloupotrebu ovlasti. Devedesetih godina prošlog stoljeća Sorosov odani saveznik Bálint Magyar – ministar obrazovanja u vladajućoj koaliciji liberala i bivših komunista – uveo je pravilo koje je Sorosovom sveučilištu dalo nepravednu konkurentsku prednost u odnosu na mađarska sveučilišta. Zakrpali smo ovu rupu zahtjevom da sva strana sveučilišta prisutna u Mađarskoj rade pod istim uvjetima i u skladu s mađarskim zakonodavstvom o visokom obrazovanju. Uz jednu iznimku, sva su takva sveučilišta bez problema ispunila te regulatorne uvjete. Ta jedina iznimka bilo je Sorosevo sveučilište. Za njegovog osnivača bilo je veće koristi od plakanja i organiziranja međunarodne kampanje protiv Mađarske nego od jednostavnog odustajanja od privilegija koje je stekao’, napisao je Orban 2021. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.