Stočarstvo je u Hrvatskoj zbog loših Vladinih politika već odavno propalo, a ono malo poljoprivrednika koji i dalje imaju farme muznih krava ovih dana doživljavaju novi udar. Naime, zbog velikog poskupljenja plavog dizela čija je cijena sada trostruko veća od otkupne cijene mlijeka – farme muznih krava posluju s gubitkom. Od mlijeka mnogi odustaju pa i požeško-slavonski stočari. Okreću se sustavu “krava – tele”, o čemu je bilo riječi u prilogu HRT-a.
Proizvode oko 600 litara mlijeka svaki dan
Obitelj Kovačević iz Poloja ima šezdesetak krava, muzne simentalke. Kako je rekao Damir Kovačević, sada ih rasprodaju, a proizvodnju smanjuju.
– Zadnji mjesec je cijena bila tri kune i 18 lipa, proizvedemo negdje oko 600 litara svaki dan, kamion dolazi svaki drugi dan, kaže.
> Hoće li stočarstvo u Banovini preživjeti posljedice potresa?
> Kad se usjevi u ljeto i jesen požanju, može se očekivati novo poskupljenje hrane i mesa
Njegov otac Mato objašnjava:
– Prošle je godine plavi dizel bio u ovo doba tri kune, sad je 9 i pol. Hajdemo uzeti matematiku, lani sam dobivao dvije i pol do 3 kune isto koliko dobijem i sad za mlijeko, a plavi je otišao koliko puta?!
Prešli na proizvodnju mesa
Prodali su rasplodnog bika i smanjili broj krava. S mlijekom su na gubitku pa se pokrivaju s tovom i ratarskom proizvodnjom.
– Cijena krava sad je bila top 15 kuna kilogram za debelu kravu, bikovi 21 kuna, sad je to malo palo, kunu, dvije, ali opet je solidno, dodaje Damir.
U Vetovu je donedavno bila najveća farma muznih krava u Zlatnoj dolini.
– Tu oko nas uvijek je bilo najmanje 150 muznih krava, danas vidimo – one su u tovu, govori Željko Strapač iz Vetova.
-Nije išlo, ne ide to s proizvodnjom mlijeka, morali smo pribjeći drugim metodama, “krava-tele” ili proizvodnji mesa, tumači.
Obitelji koje se bave stočarstvom ulagale su u staje, strojeve i najbolja grla. Od mlijeka kažu – nisu zauvijek odustali.
Stane li država čvrsto uz domaću proizvodnju brzim i učinkovitim mjerama – muzne će krave vratiti na vezove, kaže se u prilogu HRT-a.