S pelješke strane program je počeo u osam sati ujutro budnicama te nastupom dubrovačkih mažoretkinja, nakon čega se održala utrka na mostu.
Među prvima koji su jutros prešli most su branitelji iz Vukovara.
Povodom otvaranja Pelješkog mosta, priopćenjem se oglasilo Ministarstvo branitelja, prenosi N1.
“Pelješki most spaja Hrvatsku ne samo teritorijalno, nego i na simboličkoj razini, događaj je to koji nas ujedinjuje i poziva na zajedništvo, isto ono koje nas je dovelo do pobjede u Domovinskom ratu. Spajanje sjevera i juga Hrvatske generacijski je projekt, a svečanost otvorenja Pelješkog mosta povijesni događaj u kojem sudjeluju hrvatski branitelji iz svih krajeva naše domovine”, napisali su, među ostalim, u priopćenju.
Jadrolinija ne planira ukidati linije
Andro Stražičić, zapovjednik trajekta, misli kako će otvorenje Pelješkog mosta utjecati na to da se smanji trajektni promet i do 50 posto. “Tu putuje dosta kamiona nabave za Korčulu, turisti koji su navikli na naše brodove, domaći s povlaštenim kartama…”, govori.
Ipak, zasad Jadrolinija ne planira ukidati linije.
Plenković: ‘Nije važno tko je više da’
“Mi smo odlučili izgraditi most, i ja sam rekao da nema šanse da u našem mandatu ne izgradimo taj most. I to sam rekao na sjednici Vlade 2017. godine, kada još nije bilo ni potpisano sufinanciranje. Onda je BiH počela problematizirati projekt. Tu sam vidio da moramo biti još ustrajniji u svom naumu da izgradimo taj most. Shvatio sam da je most nužan, a ne neki luksuz”, rekao je Andrej Plenković u Dubrovniku.
Plenković je naglasio i važnost Pelješkog mosta u trenutku kada Hrvatska uđe u Schengen jer povezuje teritorij Hrvatske. Premijer je rekao i kako moramo biti sretni što smo doživjeli ovaj trenutak i zahvaliti svima koji su sudjelovali.
“Zato nije važno ‘tko je više da'”, kaže.
Pogledajte kako Pelješki most izgleda iz svemira
Otvorenje Pelješkog mosta smatra se povijesnim događajem za Hrvatsku zbog čega su se brojni građani već od jutra uputili vidjeti most koji je konačno spojio jug Hrvatske s ostatkom zemlje. Izgradnju jednog od najvećih i najvažnijih infrastrukturnih projekata u Republici Hrvatskoj pratio je i Sentinel-2 sustav Copernicus Programa.
Oglasio se EK
“Danas se otvara Pelješki most, jedan od najvećih projekata u Europskoj uniji i Hrvatskoj financiran sredstvima kohezijske politike. EU je u projektu sudjelovao s 357 milijuna eura”, kažu iz EK.
Povjerenica za koheziju i reforme Elisa Ferreira izjavila je: “Pelješki most ubrzat će gospodarski razvoj i ojačati teritorijalnu koheziju južne Dalmacije i Hrvatske u cjelini. Projekt je iznimno važan za Hrvatsku, ali i za Europsku uniju. Ovaj je most simbol europske solidarnosti i pokazatelj financijske i političke podrške Hrvatskoj. Uvjerena sam da će znatno poboljšati svakodnevni život građana i biti važna sastavnica razvoja Hrvatske.”
Od bolje povezanosti veliku će korist imati turizam i trgovina
Novim mostom preko Jadranskog mora u Malostonskom zaljevu povezuje se Dubrovačko-neretvanska županija s ostatkom Hrvatske. Skraćivanjem vremena putovanja između Dubrovnika i Splita most će uvelike olakšati svakodnevni život hrvatskih građanki i građana, ali i stanovnika susjednih područja. Neometan protok ljudi i robe znači lakši pristup javnim uslugama, primjerice zdravstvenoj skrbi, ali i komercijalnim uslugama u brojnim podregionalnim centrima. Od bolje povezanosti veliku će korist imati turizam i trgovina te će se ojačati teritorijalna kohezija južne Dalmacije i ostatka zemlje.
Pelješki most ima četiri trake, dug je 2,4 km, a visok 55 m, što omogućuje neometan prolaz brodova ispod njega. EU financira i infrastrukturu povezanu s mostom, kao što su pristupne ceste, tuneli, mostovi i vijadukti. To uključuje izgradnju stonske obilaznice duge 8 km i rekonstrukciju postojeće ceste D414. Most i dijelovi pristupnih cesta u funkciji su od danas, a očekuje se da će zadnja faza projekta i stonska obilaznica biti dovršeni do kraja 2023. Komisija je u lipnju 2017. na temelju studije izvedivosti odobrila sredstva EU-a za gradnju Pelješkog mosta u Hrvatskoj, podsjećaju iz EK.
Točno u podne ispod mosta održat će se revijalni maraton neretvanskih lađa. Pelješki most otvoren je od 10 sati za sve građane i posjetitelje koji žele njime prošetati do prvog pilona, s obje strane mosta, uz logistička ograničenja organiziranog prijevozamini-busevima. Zbog pripreme završne svečanosti u 16 sati građani će na most moći samo s pelješke strane. Gala-svečanost započet će praizvedbom Fanfare 304, skladatelja Mateja Meštrovića, nakon čega slijedi hrvatska himna te govori najviših predstavnika vlasti.
Pobjednica utrke
Ujutro se održala utrka Du Motion na mostu, do sredine mosta i natrag.
Utrke Du Motion poznate su diljem svijeta, i na samom mostu je bilo 250 trkača, a sudjelovali su natjecatelji iz šest zemalja. Nagrade nema, a organizator kaže kako je nagrada samo sudjelovanje u ovakvom spektaklu i mogućnost da se na ovaj način prijeđe most.
Utrku Du Motion prva je završila djevojka Lukrecija Krstičević iz Mekovića.
”Jako sam ponosna što sam došla na ovu utrku i sretna što je Hrvatska napokon spojena. Bilo je lijepo trčati jer smo uz more”, rekla je za N1.
Krstulović Opara: ‘Imamo jedinstvenu Hrvatsku’
Jedan od sudionika utrke DU Motion bio je i bivši splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara.
“Trebalo mi je malo više od 36 minuta. Vraga sam u dobroj formi, ali vodi te cilj. Danas je RH postigla jedan višestoljetni cilj”, govori gradonačelnik za N1 dodajući kako danas “imamo jedinstvenu Hrvatsku”.
“Je li se potrošilo ili ne, baš me briga. Imamo most”, kaže i dodaje kako je most ideja branitelja koji su ginuli za ovu zemlju, a ne političara.
Svehrvatski projekt
“Sve je spremno, svi se veselimo, sve teče u najboljem redu”, rekao je predstojnik Ureda premijera Zvonimir Frka Petešić.
“Dobro je da cijelo ovo slavlje uveličamo i s nekoliko iznenađenja, ne bih sad govorio o tome”, kaže.
Petešić ne očekuje da će biti “situacija” jer smatra da je ovo “svehrvatski projekt”. Najviše se ipak, kaže, učinilo u posljednjih šest godina, u mandatu vlade Andreja Plenkovića. “Danas je zaista povijesni dan, nakon 304 godine i pet dana ponovno se cestovno spaja jug i ostatak Hrvatske”, kaže Frka Petešić.
Očekuje se i video obraćanje kineskog premijera Lija Keqianga
Na pozornici u Brijesti od jutra pa do 20 sati nastupit će stotine izvođača, članova limenih orkestara, folklornih i kulturno-umjetničkih društava, klapa i udruga iz čitave Dubrovačko-neretvanske županije. Osim programa na mostu, atraktivno će biti i na moru.
> Fascinantne snimke: Ovako je izgledala gradnja Pelješkog mosta iz svemira!
Nakon njih na rasporedu je druga Meštrovićeva skladba “Neka prođu”, akulturno-umjetnički program završit će “Odom slobodi” u izvedbi Dubrovačkog simfonijskog orkestra, ansambala Ladoi Linđo, zbora opere HNK Split i Klape sveti Blaž te velikim vatrometom. Kada se sve očisti ostataka pirotehnike, na most stupaju Rimčeva Nevera i automobil Nike Pulića, nakon njih bikeri, a onda, od ponoći, preko Pelješkoga mosta možemo se provesti i mi ostali.
Očekuje se i kako će se nazočnima obratiti videolinkom i kineski premijer Li Keqiang koji je 2019. obišao gradilište te s našim premijerom Andrejem Plenkovićem pritisnuo gumb i pokrenuo postavljanje prvog pilota. Kao što smo naglasili, događanje u Komarni ograničeno je brojem uzvanika, prenosi Večernji list.
Rimčeva Nevera i Niko Pulić
Preko Pelješkog će mosta prvi prijeći najmoćniji električni automobil na svijetu, Rimčeva Nevera i Niko Pulić, trostruki europski automobilistički prvak, sa svojim vozilom koje je također hrvatske proizvodnje. Svako vozilo kreće sa svoje strane mosta, susrest će se negdje oko sredine, a njihova vožnja bit će popraćena vatrometom.
Nakon njih preko mosta će prijeći 40 motociklista, pripadnika 1. i 4. gardijske brigade. Završna gala-svečanost rezervirana je za 400 uzvanika i počinje u 20.15 sati na strani Komarne, a bit će popraćena izravnim prijenosom na državnoj televiziji. Okupljeni puk i svi zainteresirani događaje će moći pratiti na velikim ekranima u Brijesti, kamo može tijekom cijeloga dana doći tko god želi. U Komarnu je pozvana i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, koja ipak neće doći, ali očekuje se dolazak cjelokupnog hrvatskog državnog vrha, a pozvani su svi koji su na neki način pridonijeli realizaciji projekta.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/vecernji.hr/n1
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.