Poduzetnici: Političari su odgovorni za dramatičan pad broja stanovnika

Glas poduzetnika Anketa 131. “Tko je najodgovorniji za veliki pad broja stanovnika u HR?”

Državni zavod za statistiku objavio je prve službene podatke Popisa stanovništva za 2021. godinu, zbog kojih su zabrinuti i hrvatski poduzetnici. U Hrvatskoj živi 3.888.529 stanovnika, što znači da je u posljednjih deset godina Hrvatska izgubila gotovo 400.000 stanovnika. Navedene brojke posljedica su kako činjenice da su se mnogi u tom periodu odselili iz Hrvatske, tako i slabe stope nataliteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Šterc: Za demografsku revitalizaciju treba iskoristiti ogroman potencijal naših iseljenika

> Popis 2021.: Hrvatska ima 3,88 milijuna stanovnika, čak 396.360 manje od 2011.!

Glas poduzetnika Anketa 131. “Tko je najodgovorniji za veliki pad broja stanovnika u HR?”

Anketa na Facebooku

Udruga Glas poduzetnika tim je povodom 16. siječnja provela među svojim članovima anketu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje je bio “Tko je najodgovorniji za veliki pad broja stanovnika u HR?” Anketa je provedena na Facebook grupi Udruga Glas poduzetnika – mjere i reforme za Hrvatsku 2.0. Grupa broji više od 80.000 članova. U anketi je do ovog trenutka sudjelovalo oko 3.000 ispitanika.

Rezultati ankete pokazuju kako većina ispitanih, čak 58% njih, smatra da su najodgovorniji političari te destruktivna politika/klijentelizam, koju najodgovornijom smatra 24% ispitanih. Također, 10% ispitanika smatra da su građani ipak najodgovorniji za veliki pad broja stanovnika, a 5% ispitanih smatra da su krivi političari i građani koji glasaju za njih ili ne glasaju uopće, dok je 3% ispitanika navelo ostale razloge za odgovornost velikog pada broja stanovnika u Hrvatskoj.

Političari otjerali mlade

Iz rezultata ankete vidljivo je da velika većina poduzetnika smatra da su političari i njihova destruktivna politika i klijentelizam s ukupno 82% glasova najodgovorniji za trenutačnu demografsku situaciju u Hrvatskoj, dok dodatnih 15% odgovornima smatra građane koji glasaju za političare, odnosno ne izlaze na izbore. Podaci Popisa stanovništva iz 2021. godine zaista su poražavajući. Većina ispitanih smatra da su političari doslovno otjerali mnoge, a pogotovo mlade ljude koji nemaju motivacije za ostanak u Hrvatskoj, u druge države u potrazi za boljim uvjetima i životnim standardom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, treba podsjetiti i na mjeru Biram Hrvatsku kojom Vlada namjerava motivirati iseljenike za povratak u domovinu novčanim poticajima, a iz koje se jasno vidi da Vlada nema razumijevanja za probleme s kojima se građani Hrvatske susreću.

Poduzetnici: Negativna spirala

“Iseljavanje i negativni prirodni prirast nisu od jučer problem Hrvatske, to je problem koji je tu već trideset godina. Ulaskom u EU iseljavanje je dobilo nove dimenzije, a nema nikakve naznake da će se takav trend preokrenuti.” – rekao je Dražen Oreščanin, izvršni direktor UGP-a,

“Svim poduzetnicima je jasno da odgovornost za takvu situaciju snose političari koji su obnašali vlast i definirali i gospodarske i demografske javne politike tijekom cijelog ovog perioda, a ne samo trenutačna Vlada. Ipak, očekivali bismo da premijer ipak ima neki kontakt sa stvarnošću i da nas poštedi bajki koje pričaju on i njegovi suradnici, nego da se suoči sa stvarnom situacijom, prihvati dugogodišnju odgovornost svoje stranke za katastrofalno stanje i rezultate. Očekujemo da Vlada u suradnji sa sposobnim i proaktivnim nevladinim organizacijama kao savjetničkim tijelima definira reforme koje je nužno provesti i da se s tim reformama suoči jer je to jedini način da se izvučemo iz ove negativne spirale u sljedećih nekoliko desetljeća.”, zaključuje Oreščanin iz Glasa poduzetnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.