Pokazuje li broj prikupljenih potpisa nečije izglede na izborima?

potpisa
Izvor: Fah, Montaža: Narod.hr

Prikupljanje 10 000 potpisa za predsjedničku kandidaturu odrednica je propisana zakonom. Ta je brojka zamišljena kao brana od mogućnosti da se kandidiraju deseci, a možda i stotine kandidata bez ikakve podrške i prepoznatljivosti u biračkom tijelu. Neslužbeni kandidati, najčešće oni iz najvećih stranaka, često prikupe brojke potpisa koje su nekoliko puta veće od zakonskog minimuma. Na taj način u jednoj mjeri dokazuju javnosti i protukandidatima svoju snagu no, s druge strane, nekoliko desetaka ili stotina tisuća potpisa ne moraju se automatizmom pretvoriti u željeni rezultat. Primjera ima napretek, a dovoljno se prisjetiti predsjedničkih izbora 2019. kada najveći broj potpisa nije značio i najveći broj glasova, a bilo je i situacija u kojoj su kandidati dobivali značajno manje glasova od prikupljenog broja potpisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Poplavapredsjedničkih kandidata na desnici: Evo tko je sve najavio kandidaturu

Čemu služe potpisi?

Skupljanje 10.000 potpisa za predsjedničku kandidaturu u Hrvatskoj, kao i u mnogim drugim zemljama, služi kao demokratski mehanizam za filtriranje ozbiljnih kandidata i osiguravanje da samo oni s barem minimalnom razinom javne podrške mogu sudjelovati u izborima.

Prikupljanjem potpisa, kandidat pokazuje da ima podršku značajnog broja građana. To pomaže razlikovati ozbiljne kandidate od onih koji možda nemaju stvarnu političku ili javnu težinu. Ovaj prag sprječava prekomjerni broj kandidata na izborima, što bi moglo otežati proces glasanja i razvodniti političku raspravu.

Potpisi kao prediktor uspjeha

Točan broj potpisa (ukoliko je veći od 10 000) zakonski je u potpunosti nebitan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na percepcijskoj razini on može poslužiti kao sredstvo pokazivanja snage konkurenciji i biračima.

Najveći broj prikupljenih potpisa ipak, uči nas politička povijest, ne znači automatizmom i pobjedu na izborima. Na predsjedničkim izborima 2019. troje kandidata s prikupljenim najvećim brojem potpisa bili su na vrhu i po glasovima birača. Međutim, njihov je poredak bio drugačiji.

Broj potpisa:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Kolinda Grabar Kitarović – 231 000
2. Miroslav Škoro – 79 000
3. Zoran Milanović – 78 000

>Bitka za Pantovčak: S ovim sloganima kandidati kreću u utrku za vaše glasove

Broj glasova u prvom krugu:

1. Zoran Milanović – 562 783
2. Kolinda Grabar Kitarović – 507 628
3. Miroslav Škoro – 465 704

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više potpisa nego glasova

Koliko je brojka prikupljenih potpisa varljiva dokazuje primjer Ante Đapića i Nedjeljka Babića koji su na prošlim predsjedničkim izborima dobili manje glasova nego potpisa birača.

Broj potpisa:

Anto Đapić – 13 000
Nedjeljko Babić – 14 000

Broj glasova u prvom krugu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anto Đapić: 4001
Nedjeljko Babić: 3014

>Bitka za Pantovčak: Uskoro počinje prikupljanje potpisa, službena kampanja kreće u prosincu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.