Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević i predstavnici Zagrebačkog holdinga podružnice Čistoća predstavili su projekt “Digitalizacija sustava sakupljanja komunalnog otpada u Gradu Zagrebu” i projekt nadzemnih bokseva za prikupljanje otpada.
‘Grad Zagreb je jedini veliki grad u Hrvatskoj koji se usklađuje sa Zakonom o gospodarenju otpadom, novim zakonom, na način da doista želi uvesti sustav naplate prema količini miješanog otpada. U tom smislu, najvažnije odluke su korištenje standardiziranih, ajmo reći, službenih vrećica za odlaganje miješanog komunalnog otpada, kroz čiju kupnju će se plaćati dobar dio usluge sakupljanja komunalnog otpada, istaknuo je gradonačelnik Tomašević rekavši da bi sve trebalo stupiti na snagu od 1. srpnja, javlja HRT.
>Tomašević uvodi novi sustav naplate odvoza otpada: Evo kolike će biti cijene
Ističe da postoji i obveza nadzora nad korištenjem spremnika od strane korisnika, a kako bi se spriječila kontaminacija, to jest miješanje vrijednih sirovina, primjerice papira, s miješanim otpadom.
Prezentaciju požete vidjeti ovdje.
‘Uvođenje standardiziranih bokseva na javne površine tamo gdje nije moguće spremiti spremnike za otpad na privatno zemljište višestambenih zgrada ili unutar višestambenih zgrada. Ne govorimo o obiteljskim kućama, tu nema problema’, dodaje.
U centru grada, s obzirom na vizualni identitet i povijesni značaj zaštićene cjeline, išlo bi se u izgradnju podzemnih spremnika.
Digitalizacija
Od usvajanja odluke u veljači, krenuli su, ističe, s digitalizacijom svih postojećih podataka, a i procese koji su potrebni za planiranje ovako velike infrastrukturne promjene.
‘Tako da je napravljeno mapiranje podataka o svim korisnicima usluge i svim spremnicima za otpad u gradu Zagrebu. To je ogroman posao, koji još nije gotovo, ali je dobar dio napravljen’, ističe.
‘Ono što je najveći problem kod postavljanja podzemnih spremnika u povijesnoj jezgri, a mislim da Donji i Gornji grad, jesu instalacije koje se nalaze ispod zemlje. Vodovodne, plinske cijevi, optički kablovi…Napravljene su i nove aplikacije koje pomažu zaposlenicima grada Zagreba i Čistoće’, poručio je.
Koliko će to koštati građane?
Ranije je kazao kako će stanovnici Zagreba dio plaćati preko računa koji će za sve fizičke osobe koštati 45 kuna, te će morati kupovati vrećice u trgovinama. Tako će oni koji više razdvajaju otpad plaćati manje, a ovi ostali više, tvrdio Tomašević.
Dodao je kako na to ide varijabilni dio koji će biti izražen tako da će građani svoj miješani komunalni otpad odlagati u službenim vrećicama. Tako će kroz cijenu tih službenih vrećica plaćati varijabilni dio usluge odvoza otpada. ‘Već sada možemo reći da bi to bilo oko 4 kune za vrećicu od 20 litara. Znači da bi se te vrećice kupovale u trgovinama, tako da budu dostupne građanima’, istaknuo je.
Izvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.