Posjet Thacija Hrvatskoj: Potpora teritorijalnom integritetu Kosova

Hrvatski premijer Zoran Milanović i predsjednik Sabora Josip Leko održali su u srijedu odvojene sastanke s potpredsjednikom kosovske vlade i ministrom vanjskih poslova Hashimom Thacijem, a glavna tema razgovora bili su bilateralni odnosi i njihovo daljnje jačanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpora Kosovu u euroatlantskim integracijama

Milanović i Thaci razgovarali su o odnosima između dviju zemalja i perspektivi njihovog daljnjeg jačanja, osobito u području gospodarstva. Thaci je iskoristio prigodu da pozove na veće investicije hrvatskih tvrtki u energetskom, industrijskom i infrastrukturnom sektoru Kosova, priopćeno je iz vlade.

Zahvalio je na snažnoj potpori RH približavanju Kosova euroatlantskim integracijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milanović i Thaci su se složili da će današnje potpisivanje Sporazuma o europskom partnerstvu dodatno pridonijeti suradnji dviju zemalja u prijenosu iskustava stečenih tijekom pregovaračkog procesa s Europskom unijom.

Hrvatska opredijeljenost za očuvanje teritorijalnog integriteta Kosova

Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko i Hashim Thaci potvrdili su prilikom današnjeg susreta odlične donose dviju zemalja. U razgovorima su dotaknuta brojna pitanja bilateralne suradnje te naglašena potreba jačanja gospodarske suradnje gdje postoje veliki potencijali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Leko je ponovio hrvatsku opredijeljenost za očuvanje teritorijalnog integriteta Kosova te potporu nastojanjima Kosova da se brže uključi u europske i euroatlantske integracije. Thaci je izvijestio i o namjeri Kosova da poboljša uvjete života Hrvata koji su ostali živjeti na Kosovu, navodi se u priopćenju iz Sabora.

Thaci kaže da je Ramina izjava o ujedinjenju pogrešno prenesena

Ministar vanjskih poslova Republika Kosovo Hashim Thaci u utorak je ustvrdio kako je izjava albanskog premijera Edija Rame o neizbježnom ujedinjenju Kosova i Albanije pogrešno protumačena jer da je Rama zapravo govorio o brisanju granica nakon što obje zemlje postanu članice Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Osobno sam bio s albanskim premijerom Ramom kada je dao taj intervju i mogu reći da je njegova izjava pogrešno interpretirana”, rekao je Thaci u zajedničkoj izjavi za novinare s hrvatskom ministricom vanjskih poslova Vesnom Pusić nakon njihova sastanka.

Thaci je rekao da je Rama reformatorski nastrojen političar koji ima jasnu perspektivu puta za svoju zemlju te da je snažno podržao postupak dijaloga u cilju normalizacije odnosa između Kosova i Srbije.

Kosovo i Albanija dijele istu viziju

Istaknuo je kako Kosovo i Albanija dijele istu viziju o regiji jugoistočne Europe koja će biti “otvorena, s otvorenim granicama i mogućnosti slobodnog kretanja po europskom modelu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ni u kojem slučaju ne govorimo o promjeni granica već o smanjenju vidljivosti tih granica gdje će se ljudi moći slobodno kretati, sukladno europskom modelu jer ćemo u konačnici svi biti dijelom europske obitelji”, rekao je Rama.

Na novinarsko pitanje o Raminom “planu B”, odnosno o klasičnom ujedinjenju Kosova i Albanije Thaci je odgovorio da on nije glasnogovornik albanskog premijera i ponovio da Kosovo potpuno podržava službeno stajalište Albanije u kojem se ne potiče mijenjanje granica već se želi otvoriti mogućnost da se nadilaženjem podjela svake vrste ostvari napredak na svim područjima.

“Ako govorimo o konkretnom intervjuu, mogu reći da nitko nije govorio ni o tzv. ‘nacionalnom ujedinjenju’ ni o promjeni granica”, kazao je Thaci novinarima.

Pusić: Granice se ne mijenjaju, ali se članstvom u EU one liberaliziraju

Pusić je kazala da ne može reći što je albanski premijer mislio, ali da joj se interpretacija ministra Thacija čini pozitivnom i iznijela hrvatsko stajalište o tom pitanju.

“U Europi nema promjena granica. Granice se ne mijenjaju, ali se članstvom u EU one, naravno, liberaliziraju, a važnost im se smanjuje”, kazala je Pusić.

Istaknula je, međutim, da se na taj način jednako smanjuje važnost granice između Kosova i Albanije kao i granice između Kosova i Srbije ili Kosova i Makedonije ili bilo koje druge zemlje.

Ministrici Pusić bilo je upućeno pitanje glede liberalizacije viznog režima za Kosovo, pri čemu je ona upozorila da za viznu liberalizaciju zemlja mora ispuniti određene uvjete i postići razinu izgrađenosti svojih institucija.

Podsjetila je da je jedna od poteškoća bio nedavni egzodus velikih skupina građana Kosova preko Srbije u Mađarsku i upozorila je da sve zemlje koje su u procesu izgradnje svojih institucija moraju naći rješenje tih problema.

“Pitanje vizne liberalizacije nije nagrada za uloženi trud nego prepoznavanje razine funkcioniranja institucija”, rekla je Pusić i dodala kako će potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Kosova i EU, za koji je izrazila nadu da će se potpisati do ljeta, biti važan instrument u ostvarenju liberalizacije viznog režima.

Hrvatska podržava Kosovo, žele jačanje gospodarskih odnosa

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović rekla je u srijedu kosovskom ministru vanjskih poslova Hashimu Thaciju kako Hrvatska podržava Kosovo i da će mu prenositi iskustva na europskom i euroatlantskom putu, a ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i kosovski ministar političke odnose su ocijenili dobrim i istaknuli mogućnosti jačanja gospodarskih odnosa.

Grabar-Kitarović i Thaci su tijekom susreta u Zagrebu potvrdili prijateljske odnose između dviju država kao i obostranu želju za jačanjem suradnje na području gospodarstva, a razmotrena je i suradnja država jugoistočne Europe na području energetskih te infrastrukturnih projekata, priopćio je ured predsjednice.

Kolinda Grabar Kitarović: Hrvatska će i dalje pružati snažnu potporu Kosovu

“Predsjednica Grabar-Kitarović naglasila je kako će Republika Hrvatska i dalje pružati snažnu potporu te prenositi svoja znanja i iskustva Republici Kosovo na njenom europskom i euroatlantskom putu”, rečeno je u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.