Potpredsjednica DIP-a: ‘Na izbore do 11,30 izašlo 100.000 birača više’

Foto: Snimka zaslona

Potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva Vesna Fabijančić-Križanić prokomentirala izlaznost na predsjedničkim izborima do 11.30 sati za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odaziv do 11.30 sati je 15.75 posto, to je javilo 95 posto biračkih mjesta. To znači da je oko 100.000 više glasovalo do 11.30 na ovim nego na izborima 2014. godine.

Najveći odaziv po županijama je u Varaždinskoj, Karlovačkoj i Zagrebačkoj županiji, najmanji je odaziv birača u Zadarskoj, Šibensko-Kninskoj i Splitsko-Dalmatinskoj županiji, a u gradovima najveći je odaziv u Požegi, Varaždinu i Koprivnici, dok je najmanji Dubrovniku, Splitu i Zadru.

U inozemstvu, u državama u kojima je najveći broj birača, u BiH je do 11.30 sati glasovalo 6.211 birača, u Njemačkoj 3425 birača i u Srbiji 185. U vrijeme javljanja su već zatvorena 3 biračka mjesta, Canberra, Sydney i Melbourne, gdje je glasovalo oko 1000 birača”, rekla je Fabijančić-Križanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazala je i kako su nepravilnosti prijavljivanje, ali i otklanjane.

“Nepravilnosti ima, ali to nisu neke velike nepravilnosti koje nisu mogle biti otklonjene. Odmah se reagiralo prema nadležnom općinskom izbornom povjerenstvu. Sve protječe u miru i pozivamo da tako bude i do kraja izbornog dana”, rekla je Fabijančić-Križanić.

Dodala je kako u Bosni i Hercegovini na biralištima nema posebnih gužvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nisu neke neuobičajene gužve, na jednom biralištu u Mostaru je bilo problema jer je biračko mjesto otvoreno s par minuta zakašnjenja, ali sve protječe normalno”, rekla je ona.

Izborna šutnja se ne poštuje.

“Imamo puno dojava o kršenju izborne šutnje, ali pozivam ne samo birače i pravne osobe, nego i medije i nakladnike da poštuju izbornu šutnju. Većina medija zatražila je dozvolu da snimaju glasovanje kandidata, bez davanja izjava, ali smo vidjeli da se u nekim medijima objavljuju videi sa samih biračkih mjesta u kojima se intervjuiraju kandidati. To se protivi izbornoj šutnji i tim smo medijima pisali da takav sadržaj uklone sa svojih portala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kandidate smo također pozvali da ne krše izbornu šutnju, ali institut izborne šutnje u ovom zakonu je takav kakav je. On jedino može zabraniti i to je sve što mi možemo – upozoravati, jer nisu zapriječene kazne kao na lokalnim i EU izborima. O tome je li izborna šutnja potrebna ili ne možemo diskutirati, ali moramo svaku zakonsku odluku poštivati, pa tako i ovu”, kazala je Vesna Fabijančić-Križanić.

Podsjetimo, 2014. godine do 16,30 sati na birališta je izašlo 36,36 posto birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.