Povjesničar Mislav Gabelica: Pronalaženju povjesne istine ne smije na putu stajati nikakva dogma

Foto: pilar.hr

Zabrinuti zbog stvaranja ozračja duhovne, političke i intelektualne represije u hrvatskome društvu, prošlog je tjedna skupina hrvatskih povjesničara te povjesničara književnosti i umjetnosti (njih 24) potpisala apel kojim se od političkih, pravosudnih i drugih vlasti zahtijeva jamčenje slobode mišljenja, govora i povijesnog istraživanja te prekid s pokušajima nametanja i propisivanja tzv. povijesnih istina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga pozvani su svi koji se slažu s njegovim sadržajem, da ga također potpišu, što je do sada učinilo preko 1056 građana. Apel možete pročitati i potpisati ovdje.

U povodu tih događanja razgovarali smo s dr.sc. Mislavom Gabelicom, jednim od potpisnika Apela.

Dr. sc. Mislav Gabelica zaposlen je u svojstvu asistenta na Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar. Godine 2012. doktorirao je na Odsjeku za povijest Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bavi se hrvatskom suvremenom političkom poviješću, a dosad je objavio pet izvornih znanstvenih članaka. Također je bio član organizacijskog odbora znanstvenog skupa „Fra Didak Buntić- čovjek i djelo“.

„Moja glavna znanstvena preokupacija je hrvatska povijest (dugog) 19. stoljeća“ rekao nam je dr. sc. Gabelica dodajući kako do sada osobno nije doživio bitnije napade na slobodu znanstvenog istraživanja.

Usprkos tome, ističe: „Apel sam potpisao zbog načelnog razloga. Naime, smatram da je cilj moga istraživanja pronalaženje povijesne istine, te da tomu cilju ne smije na putu stajati nikakva dogma, osim eventualno one dogme koju sam, slobodnom voljom prihvatim.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan o tome kako je zadovoljan recepcijom Apela u javnosti, rekao nam je:
„U novinama sam do sada vidio samo jedan osvrt na Apel (Jutarnji list), pa je po mom sudu njegova percepcija u javnosti nikakva.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.