Predsjednica Povjerenstva za sukob interesa o Plenkoviću: Ako ste odrasla osoba i nešto ste naslijedili, onda to znate

nataša-novaković-plenković
Foto: Snimka zaslona, Fah; Fotomontaža; Narod.hr

Zbog nesklada u imovinskoj kartici premijer Andrej Plenković kažnjen je s 3000 kuna. O sankcioniranju premijera predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Natašom Novaković razgovarala je s reporterkom Nove TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa kaznilo premijera Plenkovića: Oglasili se iz Vlade

Premijer Plenković očitovao se Povjerenstvu

Zbog nesklada u imovinskoj kartici premijer Andrej Plenković kažnjen je s 3000 kuna jer nije točno prikazao prihode supruge, niti naveo da je suvlasnica parcele kod Dubrovnika koju je naslijedila u jednoj trećini.

Premijer Plenković očitovao se Povjerenstvu i rekao da supruga nije smatrala potrebnim prijaviti manji iznos primanja, a svoju izjavu je ovjerila kod javnog bilježnika s tvrdnjom da nije bila svjesna nasljedstva nekretnine. Za Povjerenstvo to nije opravdanje. Iz Vlade su priopćili da će poštovati odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuvši se na premijerov slučaj, Novaković je u Dnevniku Nove TV kazala kako su odredbe Zakona o sprečavanju sukoba interesa takve da ne ostavljaju prostora, osim da se pokrene postupak i da se donese odluka ako je dužnosnik ne opravda.

“Ono što znači opravdati, ne znači da kažete da ste zaboravili jer onda bi svatko mogao opravdavati bilo što. Netko bi mogao zaboraviti kuću, netko hotel, a netko auto. Svrha je imovinske kartice da ona u potpunosti bude točna. Bez obzira na to što je u imovinskoj kartici, ona mora odgovarati stvarnom stanju”, pojasnila je Novaković u Dnevniku Nove TV.

Iako je premijerova supruga svoju izjavu ovjerila kod javnog bilježnika, tvrdi Novaković, za Povjerenstvo to baš i nema težinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Već smo imali takvih slučajeva da su se izjave ovjeravale kod javnog bilježnika. I prije nam je bila praksa da nam takve izjave ne znače ništa u kontekstu imovine. Ako ste odrasla osoba, i nešto ste naslijedili kao maloljetna, polazi se od pretpostavke da to znate kada postanete punoljetni”, kazala je Novaković.

4000 imovinskih kartica, a tek je četvero članova Povjerenstva koji to provjeravaju. Osvrnuvši se na pitanje prođu li neki ispod radara, Novaković je u Dnevniku Nove TV rekla kako se najviše orijentiraju na ono što dobiju putem prijava.

“Apsolutno je nemoguće sve provjeriti. Nemamo niti takav sustav koji bi to mogao sam kontrolirati. S druge strane, upravo je u tijeku projekt čiji bi rezultat trebao biti da se imovinske kartice automatski ispunjavaju podacima iz javnog registra”, ustvrdila je Novaković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako ljetuje ministar Marić?

Predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa u Dnevniku Nove TV komentirala je slučaj ministra financija i potpredsjednika Vlade Zdravka Marića u kojem je on dobio skuplji apartman po nižoj cijeni.

> Vlasnik jahte na kojoj je ljetovao ministar: ‘S Marićem sam se počeo družiti nakon što je postao ministar’

“Mogu vam reći da smo mi počeli prikupljati činjenice i od hotela smo zatražili podatke. U međuvremenu je i ministar sam izašao u javnost i potvrdio da je tamo bio i sada će Povjerenstvo utvrditi sve činjenice koje smatra relevantnima u tom predmetu”, kratko je pojasnila Novaković.

Ministar Paladina u projektu Kupari

Komentirala je Novaković i slučaj ministra Ivana Paladine koji se izuzeo iz odluka o projektu Kupari. Novaković smatra kako je to, barem što se tiče Zakona, dovoljno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uvijek smo tražili izuzeće, delegacija, deklaracija. Naravno, može se reći da je to možda forma. Preneseno je, sve što se tiče tog projekta, na državnu tajnicu. Ali, u konačnici ona odgovara. Što god da se desi, ona je ta koja kazneno i materijalno odgovara ako potpiše nešto što nije dobro”, kazala je Novaković u Dnevniku Nove TV.

Referirala se Novaković i na odluku Visokog upravnog suda koji je poništio odluku Povjerenstva o Tomislavu Karamarku prije šest godina. Tada je na čelu Povjerenstva, podsjetimo, bila Dalija Orešković.

“Što se tiče same činjenice i razloga zbog kojih su se vodili ti postupci, apsolutno se slažem s kolegicom Orešković. Mislim da se sudska praksa bezrazložno promijenila u međuvremenu”, zaključila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.