Antifašisti iz Šibenika u srijedu su objavili da je u 98. godini preminuo Hrvoje Mimica, posljednji partizan Druge dalmatinske brigade. Hrvatski predsjednik Zoran Milanović poslao mu je vijenac s porukom “Pobjedniku sa Sutjeske”, a Sutjeska je, podsjećamo, simbol Jugoslavije.
Mimica je kao 18-godišnjak otišao u partizane i priključio se Drugoj dalmatinskoj brigadi. Ratni put ga je vodio od Mimica, kraj Omiša, kroz borbe preko Bosne i Srbije do Makedonije i Albanije, a njegova je jedinica oslobađala Dubrovnik, Konavle, Mostar, Široki Brijeg, Split, Zadar, Krk, Cres i Opatiju.
> Milanović u Splitu za ‘Dan antifašističke borbe’: Ovom društvu treba tek malo da se složi
> (VIDEO) Premijer poslao na obilježavanje partizanske bitke izaslanika i vijenac s natpisom: “Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković herojima Sutjeske”!
“Zaspao je zadnji borac slavne Druge dalmatinske proleterske narodnooslobodilačke udarne brigade, Hrvoje Mimica. Borio se za slobodu, a zbog njega i ostalih partizanskih boraca mi danas pričamo hrvatskim jezikom u slobodnoj zemlji. Predsjednik RH – Zoran Milanović mu je iskazao čast predsjedničkim vijencem sa natpisom: ‘Pobjedniku sa Sutjeske’. Hvala mu na pobjedi, hvala mu na slobodi”, napisao je predsjednik splitskog SDP-a i gradski vijećnik Damir Barbir na Facebooku. Na fotografijama koje je objavio Barbir, vijenac na grob najstarijeg dalmatinskog partizana u ime hrvatskog predsjednika položili su članovi Hrvatske vojske.
> Glavni zapovjednik likvidacija na Kočevskom Rogu bio je major iz Kistanja: Najprije su ubijali Hrvate
> (VIDEO) Dr. Vladimir Šumanović: Široki Brijeg je bio Bleiburg prije Bleiburga, a Josipović je laži o franjevcima kao ‘legitimnom vojnom cilju’ preuzeo od Tita!
Što je bila Bitka na Sutjesci?
Riječ je o bitci koja se vodila u ljeto 1943. kod rijeke Sutjeske na jugoistoku Bosne i Hercegovine između partizanskih jedinica i Sila osovine.
“Bitke na Sutjesci i Neretvi, odnosno 4. i 5. neprijateljska ofenziva za indoktrinirane generacije, mitska su mjesta druge Jugoslavije. Riječ je u stvari o dvjema operacijama (Weiss I i II i Schwarz) koje su inicirali Nijemci i u kojima su u različitoj mjeri sudjelovali njihovi saveznici. Na Sutjesci nije bilo ustaških postrojba” – istaknuo je povjesničar dr. sc. Davor Marijan za Hrvatski tjednik 2018. godine.
“Sutjeska je bila više klaonica no bitka“, istaknuo je dr. sc. Marijan. “Najveću krivnju za gubitke ima osobno Josip Broz Tito koji je brzopleto pokrenuo partizane prema Srbiji, što je zanemario upozorenje o koncentraciji njemačkih snaga u Crnoj Gori i jer je danima čekao englesku vojnu misiju koja je kasnila, a tijekom toga oklijevanja Nijemci su uspjeli okružiti partizane na teško prohodnome i pustome graničnom području Bosne, Hercegovine i Crne Gore”, podsjetio je hrvatski povjesničar.
“Nedvojbeno je Sutjeska simbol Jugoslavije i to jedan od najpoznatijih. I tu već imamo nepremostiv problem i dvojbu: kakva to politika predlaže da moderna hrvatska država štuje mit države koja je bila njezina negacija i obrnuto”, zaključno je istaknuo dr. sc. Marijan.
Partizanu Mimici Partija ostala u srcu do kraja
Mimica je 2016. godine dao opširan intervju za Slobodnu Dalmaciju u kojem se prisjetio svojih partizanskih dana. Evo što je između ostaloga tada ispričao:
Gdje vam je u ratu bilo najteže?
– Na Sutjesci. Na Gornjim Barama. Oni avioni njemački, “štuke”, kad bi se spuštali u niskim naletima, tri po tri u nizu… Pet dana smo držali taj položaj. Da su se Nijemci spustili doli, a glavne naše snage i ranjenici su tu bili, sve bi nas pobilo i to bi bio kraj rata. Tu je, na Barama, izginulo puno mojih drugova.
A kojeg se ratnog trenutka najradije sjećate?
– Kad je Druga dalmatinska ušla u Split. Ja sam iša na čelu jedinice, i vidim svoju sestru kako stoji među ljudima na Rivi. I onda mi je najgore bilo kad sam doša u Mimice, a svi plaču, žene, svi. Jer se niko osim mene nije vratio. Iz Mimica smo u partizane išli nas dvadeset četvorica, a jedino sam se ja vratio živ.
A kad ste otišli u partizane?
– Otiša sam 1942. godine, prije sam bio kurir po Omišu. U toj turi otišlo je nas četrnaest iz Mimica. Išli smo preko planina, od Podgrađa sve do Nevesinja. Moj stariji brat je iša četiri miseca ranije i poginuo je baš kod Jablanice. A sestru su mi ubili ustaše u Zagrebu. Imala je dva mala sina i bila je ilegalka. Došli su po noći i odveli je u Lepoglavu. Ne znamo ni di je pokopana.
A kako ste otišli u rat? Jeste li bili član SKOJ-a?
– U SKOJ-u sam od 1942., a u Partiji od 1943. godine. Znači, imam partijskog staža 73 godine.
Oprostite, ali ta partija ne postoji već 25 godina?
– Nema više Partije, ali ima antifašizma. Meni je Partija ostala u srcu i ja se smatram članom, iako te Partije više nema, istaknuo je Mimica.
Izvor: narod.hr/slobodna dalmacija
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.