Na prijedlog Ministarstva gospodarstva Republike Hrvatske, Nadzorni odbor INA-Industrije nafte d.d. privremeno je produžio mandat članovima Uprave – Niki Daliću, Ivanu Krešiću i Davoru Mayeru, objavilo je u srijedu navečer to ministarstvo te je najavilo da će se nakon provedene analize odlučiti o imenovanju novih članova Nadzornog odbora i Uprave Društva.
“Koliko znam, ti kadrovi nisu iz Milanovićeve vlade, nego su otprije. Njima je produljen mandat za godinu dana. Ta je odluka dogovorena na razini Vlade”, rekao je ministar gospodarstva Tomislav Panenić, javlja RTL.
“Nisam zadovoljan! Mišljenja sam da se ekipa, ne samo u Ini, nego i u drugim javnim poduzećima treba promijeniti i mislim da treba napraviti kadrovsko osvježenje i s novim ljudima ući u jedan novi investicijski ciklus. Imat ćemo vrlo brzo iskristaliziran i stav HDZ-a”, otvoreno kaže ministar poduzetništva i obrta Darko Horvat.
Članove Uprave Ine imenuje Nadzorni odbor Društva na prijedlog dva najveća dioničara, Mol Nyrt-a i Republike Hrvatske. Predsjednika Uprave po sporazumu dioničara predlaže strateški partner Mol.
Kako se navodi u priopćenju, Vlada RH izvršit će analizu poslovanja tvrtke, a u suradnji sa strateškim partnerom Mol Nyrt-om ponovno će se sagledati vizija i misija tvrtke, kratkoročni i dugoročni planovi, financijsko stanje, trenutno stanje zaposlenika kao i druge korporativne vrijednosti tvrtke. Nakon tako provedene analize donijet će se odluka o imenovanju novih članova Nadzornog odbora i Uprave Društva, te će s novim imenovanjima prestati mandat sadašnjim članovima Nadzornog odbora i Uprave.
“Čvrsto vjerujemo da kroz proces vrednovanja tvrtke i budućih imenovanja stručnih osoba možemo iskoristiti potencijal suradnje najvećih dioničara te zajednički prevladati izazove, kako bismo povećali vrijednost i profitabilnost Ine koja je od strateškog značaja za Republiku Hrvatsku”, stoji na kraju priopćenja za javnost Ministarstva gospodarstva.
Nadzorni odbor Ine u srijedu je za predsjednika Uprave ponovno imenovao Zoltána Áldotta, za članove s mađarske strane Gábora Horvátha i Pétera Rataticsa a s hrvatske Niku Dalića, Ivana Krešića i Davora Mayera i to za razdoblje od 1. travnja 2016. do 31. ožujka 2017., priopćeno je iz Ine.
Sukladno dioničarskom ugovoru, tri člana Uprave postavlja Mol, uključujući predsjednika Uprave, dok preostala tri člana postavlja Vlada RH.
Nadzorni odbor u srijedu je također dao suglasnost na revidirane financijske izvještaje za 2015. godinu, s izvještajem neovisnog revizora te je razmatrao i izvješće o stanju Ina Grupe za poslovnu godinu 2015. bez primjedbi na dostavljeno izvješće.
Nadzorni odbor je također dao suglasnost na prijedlog Uprave o pokriću gubitka.
Ina Grupa ostvarila je u 2015. prihode od prodaje u iznosu od 18,86 milijardi kuna, što je 21 posto manje nego godinu dana prije, dok je neto dobit, bez jednokratnih stavki, pala za 83 posto, na 58 milijuna kuna, pokazuje poslovno izvješće te naftne kompanije.
Ina Grupa je lani ostvarila dobit prije kamata, oporezivanja i amortizacije (EBITDA) od 2,95 milijardi kuna, što je 10 posto više u odnosu na godinu ranije. CCS EBITDA bez jednokratnih stavki iznosila je, pak, 3,67 milijardi kuna, što je 9 posto više u odnosu na 2014.
Neto dobit, isključujući učinak jednokratnih stavki, iznosila je 58 milijuna kuna ili 83 posto manje nego godinu dana ranije. No, kad se uzmu u obzir jednokratne stavke, Ina Grupa je poslovala s gubitkom od 1,42 milijarde kuna, što je 25 posto manji gubitak nego u 2014.
Taj je rezultat pod utjecajem posebnih stavki u ukupnom iznosu od 1,476 milijardi kuna, a najveći dio tih jednokratnih stavki odnosi se na umanjenje vrijednosti imovine u segmentu Istraživanja i proizvodnje, uslijed slabljenja cijene nafte i daljnjeg nastavka sirijske krize.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.