Prilikom velikih oborina na području Zadarske županije nastala je velika šteta. Količina kiše 11.9. rekordna je u posljednjih 30 godina i ostavila je za sobom puno posljedica, navodi RTL.
Pod navalom bujice u Ninu popustio je nasip kojemu je funkcija bila zaštita solane. Nakon snažne bujice nasip iz 1950. godine je puknuo i stvorila se pedesetmetarska rupa kroz koju su oborinske vode zatim napravile veliku štetu u solani.
“Jako puno toga je oštećeno. Zapornice su gotovo sve probijene, tako da samo na tome će biti ogromna šteta, a gdje je još šteta na svim strojevima što su bili pod vodom, naši proizvodi, sol rasuta, to je sve otopljeno”, rekao je operativni voditelj Solane Nin Zoran Šanko.
Pitanje je – je li ta šteta mogla biti zaustavljena i je li do nje dovela snaga prirode ili nebriga sustava?
Iz Hrvatskih voda koje su nadležne za taj nasip odgovor se čekao nekoliko dana, a na koncu je generalni direktor Zoran Đuroković posjetio Nin i pritom rekao:
“Problem neće riješiti sama nadogradnja nasipa, moramo iznaći kompleksno rješenje kako bismo dio voda rasteretili na neko drugo, manje ugroženo područje i pružili sigurnost stanovnicima koji ovdje žive“. Rekao je i da će Hrvatske vode pristupiti sanaciji već idućeg tjedna i sanirati nasip, ali i istaknuo da je važnije pronaći neko dugoročno rješenje za probleme na ovom području.
Hrvatske vode nasip su preuzele i održavale posljednjih deset godina, a o tome je li se nesreća mogla spriječiti, Zoran Đuroković tvrdi: “Uzrok poplave nije loše stanje nasipa nego prelijevanje preko krune koje je ispralo podnožje i na taj način je došlo do urušavanja jednog dijela nasipa. Vidljivo je da je zapravo cijela površina bila poplavljena i štete se nisu mogle izbjeći i da nije došlo do prodora nasipa.”
Ministar Ćorić, pod čije ministarstvo spadaju Hrvatske vode, najavio je istragu o navedenom slučaju. Istraga o slučaju ninskog nasipa i Hrvatskih voda bit će, dakle, provedena unutar Ministarstva zaštite okoliša i energetike, koje je nadležno Hrvatskim vodama.
Milijunske štete
Osim štete s nasipom i u solani, ogromne su štete na čitavom ninskom području. Njih se gotovo nitko ne usuđuje procjenjivati, ali govori se o iznosu od preko 50 milijuna kuna, navodi zadarski.hr.
Gradonačelnik Emil Ćurko ističe kako je štete tek potrebno izračunati i dodaje: “Radi se na čišćenju grada. Najveći problem nam je sada kako i na koji način pripremiti sljedeću turističku sezonu jer se dogodila strašna erozija plaža s kojih je pijesak praktično nestao. Priprema sezone nam je prvenstveni zadatak. Turista još ima, i u privatnom smještaju i u Turističkom naselju Zaton, ali ima i puno otkaza rezervacija.”