Prodaja udjela Sberbanka arapskom ulagaču: Fortenova zatečena, Vlada nema nikakvih službenih saznanja

vlada fortenova sberbank
Foto: Fah, iStock by GettyImages; fotomontaža: Narod.hr

Ruski Sberbank prodao je svoj udio u hrvatskoj kompaniji Fortenova grupa Saifu Alketbiju iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, priopćili su iz njegova ureda. Stekao je malo više od 43 posto udjela u koncernu koji je osnovan pod imenom Agrokor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju navode da je Saif Alketbi iskusan ulagač u rizični kapital te ima znatne investicije u više sektora.

> Najveći ulazak arapskog kapitala u Hrvatsku: Arapski ulagač kupio udio ruske Sberbanke u Fortenovi
> DORH nakon uhićenja bivše tužiteljice povukao optužnicu protiv Todorića, Canjuge i niza Agrokorovih menadžera
> Sberbank napušta Hrvatsku: Podružnicu prodaju grupaciji pod kontrolom srpskog ‘kralja šećera‘

Udio Sberbanka trebali su preuzeti hrvatski mirovinski fondovi, no plan je propao prošlog tjedna.

Fortenova je najveći trgovac i proizvođač hrane na području jugoistočne Europe, a taj udjel stekla je kao kreditor koncerna Agrokor, tvrtke koja je kroz kompleksan proces restrukturiranja i prinudne uprave transformirana u današnju Fortenova grupu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Vlade navode da nemaju nikakvih službenih saznanja o prodaji te da Vlada u to nije bila uključena, navodi HRT.

“Sa zadovoljstvom objavljujemo kako je Saif Alketbi dovršio kupnju 43,4 posto udjela koje je u Fortenova Grupi držao Sberbank. Time započinje razdoblje strateškog ulaganja Saifa Alketbija u Republiku Hrvatsku, a uvjereni smo kako će ovo ulaganje biti iznimno korisno za Fortenova Grupu i hrvatsku ekonomiju”, stoji u priopćenju Alketbijeva ureda.

Fortenova: “Ne vidimo kako se valjana kupoprodaja mogla dogoditi”

Informaciju o prodaji udjela Sberbanka komentirala je i Fortenova grupa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Fortenova grupa nema nikakva službena saznanja o prodaji udjela Sberbanka. Imovina Sberbanka je pod sankcijama i za kupoprodaju je potrebno ishoditi posebne dozvole tijela nadležnih za provedbu sankcija. Prvi potencijalni kupac udjela Sberbanka, mađarski Indotek, te dozvole nije uspio ishoditi. U drugom pokušaju, odnosno prodaji mirovinskim fondovima, dozvole su pribavljene, ali su predstavnici njemačkog Allianza u Nadzornom odboru AZ fonda zaustavili kupoprodaju. Prema saznanjima Fortenova grupe nikakve daljnje dozvole za prodaju nisu ishodovane te ne vidimo kako se valjana kupoprodaja mogla dogoditi. Također, nakon mirovinskih fondova nije bilo drugih dubinskih snimanja kompanije. Ako je došlo do izbjegavanja sankcija, radi se o kaznenom djelu i kompanija u tome nije sudjelovala“, priopćili su iz Fortenove.

> Borislav Ristić: ‘Da parafraziramo gđu Dalić, staljinizam je dobar kome ga je Borg dao’
> Borislav Ristić: ‘Kada želiš negirati postojanje Borga, organiziraš javno okupljanje Borgovaca’

Vlada nema nikakvih službenih saznanja o prodaji

Stigla je i reakcija iz Vlade, iz koje navode da nemaju nikakvih službenih saznanja o prodaji, niti je u to Vlada na bilo koji način bila uključena.

“Pozadinu konkretne poslovne operacije ne možemo komentirati jer o njoj nemamo nikakvih službenih saznanja, niti je u tome Vlada na bilo koji način bila uključena. Nadležni resori provjerit će sve relevantne činjenice vezane uz preuzimanje udjela Sberbanka u Fortenovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo da je suvlasnička uloga ruskog Sberbanka, kao tadašnjeg vjerovnika Agrokora, rezultat poslovnih odluka bivše uprave Agrokora, a ne odabir Vlade.

Poznata je činjenica da je Sberbank i ranije već najavio namjeru izlaska iz suvlasništva Fortenove.

Vlada je surađivala i komunicirala s Upravom Fortenove u pogledu suočavanja s posljedicama ruske agresije i primjene sankcijskog režima na poslovanje kompanije, a vodeći računa o ukupnoj gospodarskoj i financijskoj stabilnosti. No nije bilo nikakve komunikacije ni suradnje, a ni konkretnih spoznaja o poslovnoj operaciji koju su mediji objavili sinoć u večernjim satima.”

Tko je misteriozni arapski investitor koji je kupio 43 posto Fortenove?

O ulagaču iz Emirata koji se odjednom pojavio u priči oko Fortenove, u čiju je vlasničku strukturu 2019. godine ušla Sberbanka, na javnim se izvorima može pronaći vrlo malo, navodi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Punim imenom Saif Bin Markhan Alketbi šef je kompanije Flatrace iz Dubaija koja se na službenim stranicama opisuje kao “globalna savjetodavna tvrtka usmjerena na uspješno vođenje klijenata kroz regulatorne, strateške i investicijske okolnosti”.

Na stranicama kompanije Saifa Alketbija opisuje se kao iskusnog ulagača na tržištu privatnog kapitala koji ima značajna ulaganja u nekoliko sektora. Navodi se i da je diplomirao računarstvo na Sveučilištu Ujedinjenih Arapskih Emirata te da mu je Sveučilište za humanističke znanosti i tehnologiju u Luganu dodijelilo počasnu diplomu doktora ekonomije i upravljanja državnom organizacijom.

Saif Alketbi od 2009. do 2015. bio je predstojnik ureda prijestolonasljednika Dubaija, šeika Hamdana bin Mohammeda bin Rashida Al Maktouma. Gotovo je nemoguće naći konkretnu informaciju o Alketbi na internetu.

Agrokor nedavno izbrisan iz sudskog registra

Podsjećamo, nekoć najveća privatna tvrtka u Hrvatskoj Agrokor, kojoj je na čelu bio Ivica Todorić, od 1. travnja 2019. postaje Fortenova grupa, a prije niti mjesec dana, 13. listopada, iz Fortenove su priopćili da je završen postupak izvanredne uprave te je Agrokor izbrisan iz sudskog registra.

> Hrstić: Tko je mislio da Dalić neće dobiti nagradu za lojalno čuvanje leđa premijeru?
> Otišla zbog afere Borg, Plenković ju postavio u Podravku: Tko je Martina Dalić?
> Previranja u HUP-u: Kandidati za novo vodstvo Fabris Peruško i Martina Dalić iz afere ‘Borg’?
> Grmoja: ‘Promocija knjige o Agrokoru pokazala je tko vlada Hrvatskom’

Trgovački sud u Zagrebu rješenjem od 19. srpnja 2022. utvrdio je da se pravovaljanim pripajanjem 46 neodrživih društava dužniku Agrokor d.d. kao preuzimatelju, Nagodba vjerovnika Agrokora smatra provedenom, a nad dužnikom Agrokor d.d. završava postupak izvanredne uprave. Time je uspješno okončan jedan od najvećih svjetskih postupaka restrukturiranja kroz stečaj, koji je kao takav i međunarodno prepoznat, a sam postupak je dobio pravni legitimitet u Europskoj uniji, Velikoj Britaniji, SAD-u i Švicarskoj.

Opatija,08.11.2018.- 26.Savjetovanje HDE u Opatiji. Na slici, Martina Dalić (L) i Fabris Peruško.
foto HINA/ Miljenko KLEPAC/ ik

Postupak izvanredne uprave u Agrokoru započeo je 10. travnja 2017. godine, a njime je bilo obuhvaćeno ukupno 77 Agrokorovih kompanija. Ukupan dug kompanije u tom je trenutku iznosio 56 milijardi kuna, omjer duga i dobiti iz operativnog poslovanja bio je oko 30 puta, a na računima kompanija bilo je svega šest kuna. U godinu dana izvanredni povjerenik Fabris Peruško i njegov tim normalizirali su poslovanje te završili pregovore o nagodbi vjerovnika, koja je s više od 80 posto glasova vjerovnika izglasana u srpnju 2018., a njezina pravomoćnost potvrđena u listopadu 2018. godine.

Postupak izvanredne uprave dobio je i međunarodnu pravnu zaštitu.

> Sberbank prodaje udjel u Fortenovi: Tko će postati novi vlasnik tisuća hektara obradivog zemljišta u Baranji?

Ukupna vrijednost kojom je Sberbank bio izložen prema Fortenovi iznosi 1,1 milijardu eura. To je iznos kredita koji je nekadašnji Agrokor podigao u Moskvi, a koji je kroz restrukturiranje pretvoren u vlasnički udio. Međunarodne okolnosti zbog ruske invazije na Ukrajinu natjerale su Ruse na prijevremeno povlačenje iz vlasničke strukture Fortenove i gubitak više od polovice uloženog.

S prestankom postojanja Agrokora, Fabrisu Perušku prestaju ovlasti i dužnosti izvanrednog povjerenika iz čl. 12. Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, odnosno njegova prava i obveze organa dužnika i ovlast zastupanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.