Prof. dr. sc. Kurelić: ‘Rusi idu malo po malo i grizu stalno, dio Ukrajine na sjeveru je pred opkoljenjem’

Zoran Kurelić
Foto: snimka zaslona

Profesor s Fakulteta političkih znanosti i bivši dekan, Zoran Kurelić gostovao je na RTL-u gdje je prokomentirao činjenicu da i Rusija i Ukrajina, Hrvatska pa i cijeli svijet danas živi potpuno drugačije nego što je živio prije tri mjeseca kada je počeo rat u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odnosi su zaoštreni kao što dugo nisu bili. Zemlje koje su uvijek bile neutralne to više nisu. Finska i Švedska ulaze u NATO, to je do prije koji mjesec bilo nezamislivo. Rusija je izolirana od ostatka svijeta. I njima se život potpuno promijenio.

Kurelić govori kako se rat promijenio i to u najozbiljnijem obliku kada se govorilo o atomskom ratu. “Kako je vrijeme odmicalo, najozbiljniji ljudi na svijetu to su uzimali sa strahom”, kaže.

Tvrdi i kako su Švedska i Finska zbog straha zatražile primitak u NATO. Usporedio je to s ratom u Hrvatskoj jer egzistencijalni strah, sve se promijenilo. “Onog trenutka kad shvatiš da možeš biti napadnut, promijeniš poziciju i to se dogodilo”, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vika na koncertima u Rusiji neće promjeniti tijek rata

Upitan kako žive Rusi, Kurelić navodi kako to ne znamo jer su to informacije koje dolaze iz zapadnih medija. Jača li otpor prema Putinu u Rusiji, Kurelić navodi kako vika na koncertima koja je svojevrsni otpor građana neće pak utjecati na rat.

Što se tiče sankcija, govori kako je podrška ratu u Rusiji još jako velika. Sankcije ih, tvrdi, ne pogađaju previše. “Rublja je bila pala, ali su je vratili. Kurs je više manje ok, a sankcijama ionako treba više vremena da djeluju”, kaže.

Kako napreduje Rusija?

Kaže i kako su teritorijalno ruski dobici mali, ali su permanentni. “Engleski general je rekao da imaju bitesize approach, a to je da idu malo po malo i grizu stalno. Onaj dio na sjeveru je pred opkoljenjem i loše stoji”, ističe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče toga ima li istine u ovome što piše Politico, da se Macron i Scholz boje verzije u kojoj Zelenski pobjeđuje u ratu govori kako je to članak star tjedan dana te je sama ideja autora bila da Zapad nije jedinstven nego ima dva pristupa. “Jedan čine Biden i Johnson kome su se pridružile baltičke zemlje. Druge se doživljava kao ljude koji se boje Putinova gubitka, a oni se boje upotrebe nuklearnog oružja. Čitava stvar može izaći izvan kontrole ako Rusi krenu u totalnu mobilizaciju”, tvrdi.

Osvrnuo se i na ideju Henrya Kissingera koji kaže da bi poraz Rusije mogao destabilizirati Europu, da pregovori moraju početi uskoro, da je Rusija jamac stabilnosti. “Doajen diplomacije priča i njegova ideja je da treba dati dio teritorija svakako. Ja mislim da bi to iz Putinove perspektive bilo neprihvatljivo i iz perspektive Zelenskog, ali sve više se priča o kompromisima”, tvrdi.

Izjavu Ursule von der Leyen da Ukrajina mora dobiti ovaj rat tumači kao izjavu da Putin iz ove avanture, kao agresor ne smije izaći nagrađen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naposljetku, upitan vjeruje li da će ovo dugo trajati kaže kako može potrajati poprilično dugo. “Tim više što oružje koje je Ukrajina dobila nije stiglo. Sigurno će trajati još neko vrijeme”, zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.