Prof. dr. Vladimir Dugalić: U Slavoniji je 30 % nezaposlenih, godišnje se gubi oko 5000 radnih mjesta

Foto: djos.hr

Djelatnici u stranačkom i političkom životu s područja Đakovačko-osječke nadbiskupije okupili su se 15. lipnja 2015. na KBF-u u Đakovu na svom 19. susretu, gdje su promišljali o mogućnostima i ograničenjima rješavanja problema siromaštva na području Slavonije. Nazočne je pozdravio i susret moderirao prof. dr. sc. Vladimir Dugalić, voditelj Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve i društvena pitanja Đakovačko-osječke nadbiskupije, a pozdravnu riječ nazočnima je uputio mons. dr. Đuro Hranić, nadbiskup đakovačko-osječki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zabrinjavajuće u svim slavonskim županijama

Prof. dr. Vladimir Dugalić održao predavanje na temu “Slavonija pred izazovima siromaštva”. U prvom dijelu predavač ukazuje na temeljne uzroke siromaštva i društvenih podjela u Slavoniji, a u drugom podsjeća na neka temeljna teološka načela kojima se političari moraju voditi u svome djelovanju, osobito u svjetlu smjernica pape Franje. Istaknuvši kako pet slavonskih županija prema svim pokazateljima spadaju među najsiromašnije županije u RH, kao pokazatelje zabrinjavajućeg stanja navodi starenje stanovništva (broj stanovnika tijekom posljednje 4 godine smanjio se za 13.428 osoba), nezaposlenost i siromaštvo (u Slavoniji je 30,4% nezaposlenih; godišnje se gubi oko 5.000 radnih mjesta) te iseljavanje (samo iz Osječko-baranjske županije tijekom 2013. i 2014. odselilo više od 6.000 osoba, što je 2% stanovništva Županije).

Maćehinski odnos Zagreba, ali i lokalnih saborskih zastupnika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlozi naglog osiromašenja Slavonije su politički i povijesni, ističe prof. dr. Dugalić. Politički su, među ostalim, maćehinski odnos središnje vlasti prema ovom dijelu HR, saborski zastupnici (27 s područja Nadbiskupije), raspršeni po strankama i bez zajedničkog stava oko razvoja Slavonije, što je rezultiralo nebrigom o malim gospodarstvima, žrtvovanjem seoskih gospodarstava, izostankom sustavne agrarne politike, zakona o zadrugama, OPG-ovima…

Pomoćnici ministara i zamjenici redovito dolaze iz velikih tvrtki i štite njihove interese. S druge strane, jak je i uvozni lobi te država ne koristi mjere koje ima na raspolaganju kako bi zaštitila domaću proizvodnju”, ističe predavač te spominje i povijesne razloge: nasljeđe komunizma koje je sustavno uništavalo selo, Domovinski rat, niska obrazovna struktura stanovništva… Pad industrijske proizvodnje, depopulacija i nužnost socijalne pomoći, stanje sela i poljoprivrede te koruptivni mentalitet i partitokracija doveli su do uistinu zabrinjavajuće situacije, zaključuje predavač.

Čuti vapaj siromaha

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U drugom dijelu predavanja bilo je govora o osobitom doprinosu pape Franje. Prof. dr. Dugalić osvrće se na 4. poglavlje Papine apostolske pobudnice Evangelii gaudium, naslovljeno Socijalna dimenzija evangelizacije, te nazočnima razlaže tri aspekta Papina govora: teologija dara i darovanosti, čuti vapaj siromaha i nužnost promjene mentaliteta.

Navodi i četiri temeljna principa za izgradnju društva te zaključuje riječima pape Franje: “Svaka crkvena zajednica, ako misli da može mirno gledati svoj posao i ne posvećivati kreativnu brigu i djelotvornu suradnju u pomaganju siromašnima da žive dostojanstveno i da dopre do svih, naći će se u opasnosti da se raspadne, koliko god da govorila o socijalnim potanjima ili kritizirala vladu. Ona će lako postati plijenom duhovne svjetovnosti, skrivene pod krinkom vjerske prakse, besplodnih susreta i ispraznih razgovora.” (207.)

Nadbiskup Hranić: Ne možemo ostati ravnodušni pred praznim selima, pred gradovima koji se prazne jer depopulacija naše domovine poprima doista zabrinjavajuće razmjere

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako prošećemo središtima gradova vidimo sve više praznih poslovnih prostora u kojima nitko ne radi te se nude u najam. Puno se toga zatvara, a malo otvara. To možda najbolje ukazuje na alarmantnu situaciju jer siromaštvo poprima doista zabrinjavajuće razmjere”, rekao je nadbiskup Đuro Hranić, dodavši kako se na lokalnoj razini ne vide i ne prepoznaju pozitivni pokazatelji koji se spominju na državnoj razini.

Ukazao je na veliki problem iseljavanja cijelih obitelji te istaknuo kako je krajnje vrijeme da se upitamo što će biti s budućnošću našega naroda i naše domovine. “Ne možemo ostati ravnodušni pred praznim selima, pred gradovima koji se prazne jer depopulacija naše domovine poprima doista zabrinjavajuće razmjere koji će se godinama osjećati. Ako mladi odlaze, pitanje je tko će ovdje ostati živjeti i raditi, a budućnost jednoga naroda ponajviše ovisi o mladim generacijama”, rekao je nadbiskup.

Obraćajući se političarima, kazao je kako su oni preuzeli najveću odgovornost za opće dobro te se od njih očekuje da stvaraju uvjete za rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.