Prof. Ljubo Jurčić za Narod.hr: Depopulacija urušava temelje društva, nije rješenje u uvozu radne snage

prof. ljubo jurčić
Foto: Fah

“Depopulacija urušava temelje društva. Urušava temelje naroda, društva i države”, komentirao je za Narod.hr professor emeritus Ljubo Jurčić, profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, s kojim smo razgovarali o učinku depopulacije na hrvatsko gospodarstvo nakon odluke Visokog upravnog suda kojom je poništena odluka nove zagrebačke vlasti i mjeru roditelja odgojitelja natrag na snagu – demografske mjere zahvaljujući kojoj je porastao trećerođene djece i koja se pokazala demografski učinkovitom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Pobjeda roditelja odgojitelja: Sud srušio Tomaševićevu odluku o ukidanju te mjere!
> Popis potvrdio: Demografska mjera roditelj odgojitelj je učinkovita

Ugledni hrvatski ekonomist upozorava da depopulacija urušava temelje države, a Hrvatska nema politiku za razvoj hrvatskog gospodarstva i društva te ističe da nije rješenje u uvozu radne snage.

Depopulacija urušava temelje društva

“Depopulacija ima zapravo najpogubniji učinak. Depopulacija urušava temelje društva. Urušava temelje naroda, društva i države. Narod je svrha zbog čega postoji država, svrha zbog čega postoji ekonomija, cilj politike… a mi to imamo sve negativno u Hrvatskoj”, upozorava prof. Jurčić.

> Prof. Jurčić: Došli smo u fazu da inflacija hrani sama sebe dok špekulanti stvaraju paniku
> Jurčić o inflaciji i ulasku u eurozonu: Hrvatska će biti stabilna, na dnu Europe

Narod.hr: Može li nas spasiti masovni uvoz potplaćenih stranih radnika ili je to dvosjekli mač?

“Nije rješenje da naši ljudi odlaze. Događa i nacionalno propadanje, a uvoze se strani radnici. Uvoz stranih radnika nije dobar prije svega iz nacionalnih, sigurnosnih i svih drugih razloga, to je potpuno pogrješna politika. Efikasnost neke države i politike vidi se u razvoju vlastitog društva i vlastitog naroda. Naravno svi stranci koji dolaze dobrodošli su ako prihvaćaju nacionalna pravila ponašanja. Ali stranci nikada nisu rješenje, nego u nekoj točki postaju opasnost i izvor problema, zbog različitih kultura, običaja, tradicija…”, podsjeća prof. Jurčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stranci imaju minimalan utjecaj na naše mirovinske fondove. Na njihove plaće u Hrvatskoj se uplaćuju doprinosi za fondove, ali zapravo puno veći utjecaj na fondove imala bi kreativna politika i stopa razvoja Hrvatske, a ne uvoza stranaca”, dodaje.

“To je ono što je Thomas Robert Malthus pričao prije 200 godina, na žalost nije do sada bio u pravu da će broj stanovništva brže rasti nego što raste proizvodnja hrane, ali je u međuvremenu došlo do tehnološkog napretka, pa je proizvodnja hrane rasla brže nego broj stanovnika pa nije došlo do gladi. Isto tako, ako nama stanovništvo odlazi nije rješenje u uvozu radne snage, nego bi rješenje bilo u podizanju stope razvoja hrvatskog gospodarstva i društva. Hrvatska na žalost nema takvu politiku, tako da je politika uvoza radne snage zapravo alibi-politika i pokazatelj nesposobnosti vlade u razvoju vlastite ekonomije”, zaključno ističe prof. Jurčić u razgovoru za Narod.hr.

Demografska katastrofa koja ne zabrinjava vlast

Podsjetimo, ugledni hrvatski demografi Anđelko Akrap i Stjepan Šterc desetljećima upozoravaju da dolazi vrijeme u kojem će broj stanovnika Hrvatske pasti ispod četiri milijuna, a posljednji rezultati popisa stanovništva samo je potvrdio očekivanu demografsku katastrofu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od samog pada broja stanovnika za oko 400 tisuća ljudi, možda je još gore to koliko se promijenila dobna struktura, što ćemo doznati u podatcima koji će naknadno biti objavljeni. Uz to, prostori koji su bili prazni, dodatno su se ispraznili, bit će uskoro pusti. Sve govori da gospodarska, ali i ostale politike baš nigdje u Hrvatskoj ne mogu zadržati stanovništvo”, komentirao je akademik Akrap sredinom siječnja nakon objave rezultata popisa. Dodao je i da politika, i vladajuća i oporbena, već desetljećima odbija priznati da je riječ o općedruštvenom problemu, a posebice pogrešnim smatra izlike da se to događa i u ostalim europskim zemljama.

> Dr. sc. Stjepan Šterc za Narod.hr: Vlasti u Zagrebu, u ideološkoj suženosti, teško je prihvatiti kako jedino djeca donose budućnost, radnu snagu i razvoj

Doc. dr. sc. Stjepan Šterc ističe da je od demografske katastrofe još veća katastrofa mirnoća s kojom političke elite to prihvaćaju i ne čine ništa da bi Hrvatska bila država u kojoj vrijedi ostati živjeti.

“Ništa što se zadnjih 30 godina događalo nije slučajnost, političarima nije bilo bitno da zadrže te ljude jer su znali da bi nam država trebala biti drukčija, a njima to nije odgovaralo. Ne znam koliko još snage u narodu ima da napravi pritisak, jer njegov najvitalniji dio, onaj koji je bio zainteresiran za promjene nabolje je otišao”, upozorio je demograf Šterc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> HAZU o demografskoj krizi: Problemi nisu prolazni, a imat ćemo ubrzani pad broja mladih u radnoj dobi

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) početkom veljače također je upozorila je na zabrinjavajuće demografske trendove u Hrvatskoj i poručila da zaustavljanje pada broja stanovnika zahtijeva sustavan i dugoročan pristup te niz usklađenih demografskih mjera u okviru razvojne politike.

“Projekcije stanovništva do 2050. godine pokazuju da će se iz godine u godinu ubrzano smanjivati broj mladih i stanovnika u radnoj dobi”, istaknuli su iz HAZU.

> (VIDEO) Pogledajte trenutak u kojem je državni tajnik za demografiju podnio iznenadnu ostavku!

Demograf Marin Strmota, poznat po tome što je prije četiri godine rekao da je politika vlasti neozbiljna i dao ostavku na mjesto državnog tajnika za demografiju, ukazao je na činjenicu da je Hrvatska među pet najugroženijih zemalja zajedno s Bugarskom, Rumunjskom, Litvom i Latvijom.

“Ako ovo nije alarm, ne znam što jest. Gubite stanovništvo, to ne može nikako biti dobro. To je ekonomski problem, nije to samo pitanje nacije. Ako smo dio Europe, postavlja se pitanje, kako vi vodite tu vašu državu, i to koga gubite, najproduktivnije stanovništvo, one koji bi trebali raditi, imati djecu”, dodao je doc. dr. sc. Strmota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prije svega su ugroženi javni sustavi. Godine 1980. imali ste četiri čovjeka koja su radila, jedan je bio u mirovini. Sad je to jedan prema jedan ili jedan prema 1,2. Jasno je da su ugroženi prije svega mirovinski sustav, manjka radne snage”, kazao je Strmota i naglasio da je Slavonija posebno tužna priča.

“Slavoniji fali vizija razvoja, imala je deruralizaciju, odnosno odlazak u gradove i mi nismo nadomjestili ekonomsku priču; želimo li tamo nešto raditi ili je ostaviti kao žitnicu u prošlosti, kao što je nekad bila”, kazao je dalje, a to što Osijek nema više niti 100.000 stanovnika i da su samo tri grada preko te brojke, ističe da to sve govori.

“To su mali gradovi, a Hrvatska je sama po sebi, žalosna priča, mala država u odnosu na druge. To je mala zemlja s malim brojem ljudi, a s velikim resursima, objektivno, zaista je došlo vrijeme da se Hrvatskom počne malo bolje upravljati”, poručio je bivši državni tajnik za demografiju.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.