“Nije točno da se Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima sastalo u ponedjeljak i da je donijelo konačan stav o uporabi simbola Za dom spremni i zvijezde petokrake”, kaže dr. Mladen Ančić, sveučilišni profesor iz Zadra i član toga Vijeća, nakon što je Jutarnji list danas objavio da je jučer održan sastanak Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima te naveo neke navodne zaključke tog sastanka.
> Odluka Vijeća za suočavanje s prošlošću: Zabrana ‘Za dom spremni’, dopuštena petokraka?
„Ja sam član toga Vijeća i u ponedjeljak sam čitav dan bio u Zadru. Dakle, Vijeće nije održalo sjednicu, sjednica je zakazana za srijedu“, potvrdio je za Narod.hr i Hrvatski tjednik dr. Ančić, a za medijske informacije o zaključcima Vijeća ne zna što su, ako nisu neki oblik manipulacije.
Vijeće je tijelo savjetodavnog karaktera
Na pitanje kako komentira dosadašnji rad Vijeća za suočavanje s prošlošću, prof. Ančić ističe da se kroz rad Vijeća dosada pokazala za hrvatsko društvo zavidna razina otvorenosti i tolerantnosti. Istaknuo je kako je Vijeće tijelo savjetodavnog karaktera i kako ne vidi povoda zbog kojega se u medijima „stvara tolika panika“.
Narod.hr kontaktirao je još dvoje članova Vijeća, koji su potvrdili da je sastanak zakazan za srijedu te da Vijeće dosad nije donijelo nikakve konačne zaključke.
Više od toga nisu željeli komentirati, ističući da je sve službene informacije za javnost ovlašten davati akademik Zvonko Kusić, predsjednik Vijeća.
Podsjetimo, Jutarnji list objavio je kako je jučer održan sastanak Vijeća za suočavanje s prošlošću te objavio neke navodne zaključke vezne uz pozdrav „Za dom spremni“ te simbol crvene petokrake zvijezde.
Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima od Drugog svjetskog rata do proglašenja hrvatske neovisnosti osnovala je Vlada 2. ožujka prošle godine, a njegovi su članovi: akademik Zvonko Kusić, predsjednik HAZU, akademik Stjepan Damjanović, predsjednik Matice hrvatske, dr. sc. Antun Vujić, glavni ravnatelj Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, dr. sc. Ivica Lučić, viši znanstveni suradnik na Hrvatskom institutu za povijest, dr. sc. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskoga rata, Nataša Jovičić, bivša ravnateljica Javne ustanove Spomen-područje Jasenovac, dr. sc. Ivo Goldstein, redoviti profesor Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta, dr. sc. Aleksandar Jakir, dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, dr. sc. Budislav Vukas, izvanredni profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, dr. sc. Mario Vinković, izvanredni profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku, dr. sc. Nevio Štetić, redoviti profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, dr. sc. Mladen Ančić, redoviti profesor na Odjelu za povijest Sveučilišta u Zadru, dr. sc. Jasna Omejec, redovita profesorica na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Vanja Ivan-Savić, docent na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Nenad Zakošek, redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu te dr. sc. Tihomir Cipek, redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu.
> Vlada osnovala Vijeće za suočavanje s prošlošću: Evo tko je u njemu!
> Apel 24 povjesničara: Za slobodu misli i govora, za slobodu povijesnog istraživanja!
Tekst se nastavlja ispod oglasa