Predsjednik Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, akademik Zvonko Kusić, bio je gost emisije HRT-a Studio 4.
> Vlada osnovala Vijeće za suočavanje s prošlošću: Evo tko je u njemu!
“Na prethodnom sastanku je određena tema definicije različitih pojmova, a sljedeći sastanak bi trebao donijeti analizu pozitivne pravne prakse Hrvatske i isto tako komparativnu praksu zemalja EU-a koje se bave sličnim problemima. Na taj način, na osnovi tih analiza, bi se onda radile preporuke samog Vijeća za suočavanje s prošlošću koje na neki način trebaju preporučiti pravnu regulaciju suočavanja s elementima prošlosti simbola, ulica i imenovanja trgova. Dakle, pravna analiza hrvatske prakse i prakse zemalja EU-a koje su imale slična iskustva” rekao je Kusić.
> Tko su bili i kako su poginuli HOS-ovci čiju bi spomen-ploču skidali Pupovac i HNS?
Na pitanja da se izjasni o različitim aktualnim događajima poput one o spomen-ploči u Jasenovcu, Kusić je istaknuo kako je zadaća Vijeća dati “preporuke koje neće dopuštati različita arbitrarna tumačenja”, koje će pružiti “sveobuhvatan pristup tim problemima” i olakšati da se društvo u buduće nosi s tim problemima. Ustvrdio je kako dosadašnji dijalozi u javnosti nisu donijeli rezultate, dok formiranje Vijeća odražva potrebu da se tim problemima pristupi “ozbiljno i institucionalno”.
> Kusić: Preporuke Vijeća za suočavanje s prošlošću bit će dostavljene unutar godine dana
“Mi smo privilegirana generacija koja je ostvarila tisućljetni san osnivanja hrvatske države i paradoksalno je da nakon toga (…) mi pojačavamo tenzije u društvu i da se antagonizacija u društvu iz generacije u generaciju obnavlja” rekao je Kusić ističući kako je osnivanje Vijeća “prvi pokušaj da se to na neki način zaustavi i da se na osnovu znanstveno relevantnih činjenica pokuša stvoriti jedan cjeloviti pristup tom problemu.”