Izvanredna sjednica Senata zagrebačkoga Sveučilišta, na kojoj su dvojica kandidata za rektora, aktualni rektor Damir Boras i profesor na Prirodoslovno-matematičkome fakultetu (PMF) Damir Bakić predstavili svoje programe, održana je u petak u sveučilišnu Rektoratu bez prisutnosti medija u skladu s odlukom sveučilišne uprave.
> (VIDEO) Protukandidat Borasu jedan od inicijatora peticije protiv bivšeg ministra Barišića?
Kako je u četvrtak najavio Ured za odnose s javnošću zagrebačkoga Sveučilišta, nakon spomenute sjednice Senata, u Rektoratu je konferenciju za novinare održao prorektor Miljenko Šimpraga.
“Budući da su sjednice zatvorene za javnost takva je praksa i na sjednicama gdje se predstavljaju programi za rektora”, rekao je prorektor Šimpraga, a prenijela N1 televizija.
Šimpraga je izvijestio da je rektorski program za četverogodišnje mandatno razdoblje od 1. listopada ove godine do 1. listopada 2022. izložio aktualni rektor Damir Boras, a potom i kandidat Damir Bakić i da je svaki imao 30 minuta za predstavljanje, nakon čega je bila rasprava.
Senat je jednoglasno prihvatio izvješće predsjednika Izbornoga povjerenstva prof. dr. Enesa Midžića. “Sporno je ostalo pitanje koje je postavio kandidat Bakić o tome koliko će biti izbornih krugova 23. veljače, jedan, dva ili tri, a to će biti razriješeno savjetom statutarnog povjerenstva”, rekao je.
Na pitanje novinara zašto nisu mogli ući na sjednicu Senata, Šimpraga je odgovorio da o tome odlučuju tijela Senata.
“Dosadašnja praksa to nije bila. Jedan od kandidata istupa u javnosti, a drugi ne. Aktualni rektor je, kada je istaknuo kandidaturu, odlučio da neće istupati u javnosti. Jedan od razloga je i taj da ne bi stekao prednost s obzirom da je aktualni rektor”, rekao je Šimpraga., a prenijela N1 televizija.
“Što se tiče zahtjeva 17 redakcija da se prati sjednica, kad je u pitanju javnost koja je izravno zainteresirana za izbor rektora, to je naša akademska javnost, a to je više od 80 tisuća ljudi. U izbornom procesu kroz tijela sveučilišta svi su mogli biti informitrani i bili su informirani kroz sva tijela. Od studenata koji imaju predstavnika u Senatu do toga da su kandidati komunicirali s javnošću”, izjavio je, a prenosi N1.
Što se pak tiče šire javnosti, dodao je, “ovo je bila uobičajena praksa. I prošli puta ste čekali završetak sjednice Senata i tada ste dobili izjavu izabranoga rektora. O izboru rektora odlučuje 70 članova Senata koji su svjesni odgovornosti prilikom izbora rektora”.
“Prisustvo velikoga broja ljudi, posebice medija, moglo bi biti kontraproduktivno. Da je bilo tko zatražio da se otvori za javnost, Senat bi donio takvu odluku”.
Senat će birati rektora zagrebačkoga Sveučilišta na sjednici u petak, 23. veljače.
I HNS-ova ministrica Blaženka Divjak pozvala je Sveučilište da sjednicu Senata otvori za javnost.
“Nije riječ samo o izboru koji je važan za Senat nego i za cijelu Hrvatsku. Najveće sveučilište u Hrvatskoj, osim golemog potencijala, ima i jasnu javnu odgovornost. Apeliram da sjednice budu otvorene i da javnost ima pristup informacijama”, rekla je Divjak, javlja HRT.
> Muke po kurikulnoj reformi i prokletstvo Ekspertne radne skupine (2. dio)
Podsjećamo da ministrica Blaženka Divjak još nije odgovorila na pitanja Narod.hr-a važna za cijelu Hrvatsku a vezana uz kurikulnu reformu i Ekspertnu radnu skupinu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa