Stotinjak radnika omiške tvornice trikotaže ‘Galeb’ izašlo je na prosvjed, organiziran od strane vodstva same tvrtke, kojim se zahtijeva poništenje natječaja za zakup velikog kampa kojim je ova tvrtka upravljala u prethodne 22 godine.
Ugrožena egzistencija
Po prijedlogu gradske komisije upućenom na adresu Gradskog vijeća Omiša, kampom bi u idućih dvadeset godina upravljala istarska tvrtka ‘Rudan’, koja je poslala financijski najpovoljniju ponudu, dok iz ‘Galeba’ uzvraćaju da im je time ugrožena egzistencija te da prijete otkazi za njihovih 360 zaposlenih. Tvrdi se da je u procesu bilo niz nepravilnosti, te da tvrtka koja je pobijedila ne zadovoljava postavljene uvjete, javlja tportal.
Nakon najave prosvjeda i formalnog zahtjeva za poništenje natječaja, sjednica Gradskog vijeća Omiša zasad je odgođena.
‘Galeb’ je ugledna tvrtka s tradicijom dugom 71 godinu, a u prethodna dva desetljeća neisplativost tekstilne industrije nekako su pokrivali upravo vođenjem obližnjeg kampa. Tportal ih je posjetio prije točno četiri godine, a tada su između ostalog najavljivali preseljenje proizvodnog pogona u omiško zaleđe kako bi na mjestu stare tvornice izgradili hotel. U njega su planirali uložiti 170 milijuna kuna, a u modernizaciju kampa – koji služi i kao ljetna baza Ultra Europe festivala u Splitu – još 90 milijuna kuna.
Ugroženo 360 radnih mjesta u tvrtki Galeb
‘Prije 22 godine postali smo koncesionari i na običnoj ledini, ulagali u nju i doveli kamp na vrlo pristojnu razinu. Tekstilna industrija sama po sebi danas je vrlo problematična i vjerujemo da je Grad Omiš na neki način trebao uzeti to u obzir, treba voditi računa da je zbog stotinu ili dvije stotine tisuća eura ugroženo oko 360 radnih mjesta’, kaže za tportal predsjednik Radničkog vijeća i sindikalni povjerenik u ovoj tvrtki Božidar Borovac.
>(FOTO) Omiški Galeb dnevno proizvede više od 10.000 zaštitnih maski: Zašto Plenković ne ojača domaću proizvodnju?
Brojke su ipak neumoljive: tvrtka ‘Rudan’ na natječaju je ponudila godišnju zakupninu od 711 tisuća eura, ‘Adriatic kampovi’ 504.346 eura, ‘Galeb’ 464.824 eura, ‘Hadria’ s otoka Paga 421.210 eura, stobrečki ‘Excelsus’ 316 tisuća eura, i tako dalje. Ukupno se javilo osam zainteresiranih.
‘Treba voditi računa da je ‘Galeb’ jedina ozbiljna preostala industrija na području grada koju svakako treba spasiti, ali i da ponude tvrtki koje su sudjelovale na natječaju ne zadovoljavaju sve uvjete. Između ostalog nemaju pet godina rada u turizmu, nemaju traženih najmanje 40 tisuća noćenja godišnje u proteklih pet godina. Bilo je i drugih proceduralnih grešaka i nadamo se da će natječaj biti poništen’, tvrdi Borovac.
‘Žalosni smo jer smo ugroženi, želimo da se tvrtka spasi tako da joj se omogući razvoj u dva smjera – i u tekstilu i u turizmu’, kazao je sindikalist.
Zanimljivo, iz vodstva ‘Galeba’ uoči prosvjeda koji su sami organizirali nisu željeli komunicirati s medijima, nego su tek najavili svoje naknadno priopćenje. Novinare je izbjegao i gradonačelnik Ivo Tomasović.
Tvrtka ‘Rudan’
Tvrtka ‘Rudan’, koja je pobijedila na natječaju sa zasad neizvjesnim ishodom, u javnosti je najpoznatija kao jedan od predvodnika u poslovima energetske obnove te su pobjeđivali na brojnim velikim natječajima za obnovu javnih objekata. No posljednjih godina dio fokusa prebacili su i na turizam.
‘Još uvijek čekamo formalnu odluku o ishodu natječaja. Iznos zakupnine koji smo ponudili je javan, apsolutno smo ozbiljni i želimo ulagati u omiški kamp’, kazao je za tportal direktor ‘Rudana’ Danijel Benčić. Preostale detalje, kaže, otkrit će nakon što procedura bude dovršena.
Ova tvrtka odnedavno je vlasnik kompleksa termi ‘Jezerčica’ u Donjoj Stubici u Hrvatskom zagorju, koji se upravo rekonstruira. Većinski su vlasnici i hotela u Vodicama, te jednog hotela u Pagu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa