Višemjesečna saga u vezi datuma održavanja parlamentarnih izbora konačno je završila. Predsjednik RH Zoran Milanović objavio je datum i sve iznenadio. Izbori će se održati 17. travnja. Po prvi put u povijesti birači će na biralištima zaokruživati svoje odabire u srijedu, a ne u nedjelju kako je to dosad bilo uobičajeno.
Izbori u srijedu, a ne u nedjelju
Izbori na biračkim mjestima u Hrvatskoj održat će se u srijedu, 17. travnja, a u inozemstvu, u hrvatskim diplomatsko-konzularnim predstavništvima, u utorak, 16. i u srijedu, 17. travnja, stoji u odluci predsjednika o raspisivanju izbora za zastupnike 11. saziva Sabora od neovisnosti.
Možda će vas zanimati
Milanović objavio: Parlamentarni izbori održat će se u srijedu 17. travnja
Predsjednik Republike Zoran Milanović donio je Odluku o raspisivanju izbora za zastupnike u Hrvatski sabor.
17. travanja na teritoriju RH bit će neradni dan.
Tako nalaže Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, članak 5., stavak 3., u kojem stoji da je dan provedbe izbora neradni dan.
Kao i dosad biračko pravo imaju svi hrvatski državljani stariji od 18 godina. Izborni zakon nije se značajnije mijenjao. Tek su neznatno, na zahtjev Ustavnog suda, prekrojene izborne jedinice.
>Zamke točkaste koalicija SDP-a i Možemo: Tko će koga i gdje iskoristiti?
Izborna kampanja
Odluka o raspisivanju parlamentarnih izbora stupa na snagu danas, što znači da od sutra počinju teći izborni rokovi, među kojima i rok od 14 dana u kojemu političke stranke, neovisne liste i kandidati, moraju Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) predati svoje liste.
DIP potom ima rok od 48 sati za objaviti zbirnu listu pravovaljanih lista i kandidatura, čime će krenuti službena izborna promidžba.
Izborna šutnja
Izborna šutnja započet će u ponedjeljak 15. travnja u ponoć i trajat će tijekom cijelog utorka sve do zatvaranja birališta u 19 sati u srijedu 17. travnja. Uobičajena je to praksa u Hrvatskoj kojoj je namjera da se biračima osigura mir pred samo glasovanje.
>Izborni slogani ključno su predizborno oružje, a ovi su obilježili ranije izbore
Za vrijeme izborne šutnje tj. na dan održavanja izbora do zatvaranja birališta, kao i 24 sata prije dana održavanja izbora zabranjuje se svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u sredstvima javnog priopćavanja, izjava i intervjua nositelja lista, odnosno kandidata, te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.
Natječu se stranke, koalicije i liste grupe birača
Na parlamentarnim izborima u RH za povjerenje birača natječu se kandidati predloženi od strane političkih stranaka, koalicija ili listama grupe birača (neovisne liste).
Liste grupe birača , da bi bile pravovaljane, moraju prikupiti najmanje 500 potpisa birača u izbornoj jedinici u kojoj se natječu. Političke stranke u tom su pogledu u prednosti i ne moraju zadovoljiti taj uvjet.
>Predizborni spotovi: Od Josipovićevih štapića do HDZ-ovog I moj brat Robert također
Raspisani i izbori za EU parlament
Zajedno s Odlukom o raspisivanju parlamentarnih izbora, Milanović je danas donio i Odluku o raspisivanju izbora za članove u Europski parlament iz Republike Hrvatske. Oni će se održati na biračkim mjestima u Hrvatskoj i u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava održati u nedjelju, 9. lipnja.
Odluka o raspisivanju izbora za članove u Europski parlament iz Republike Hrvatske stupa na snagu u utorak, 9. travnja.
>Europski parlament izglasovao rezoluciju kojom izjednačava i osuđuje nacistički i komunistički režim
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.