Pupovac tvrdi: Dragana Jeckov (SDSS) izložena je “jezičnom šovinizmu”

Zagreb, 28.09.2017. - Sjednica saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina. Na fotografiji predsjednik Odbora Milorad Pupovac. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Povodom mnogih opravdanih reakcija na pojavu govora na srpskom jeziku u Hrvatskom saboru, sa žestokim napadima oglasio se Milorad Pupovac, kojega je prenio Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Doc. dr. sc. Mato Palić o srpskome u Saboru: Prekršen je Ustav Republike Hrvatske

Pupovac te reakcije naziva „jezičnim šovinizmom“ kojemu je „izložena“ njegova kolegica iz SDSS-a te tvrdi slijedeće: „Ali, svakako smo zabrinuti zbog sve brojnijih pokušaja da se jezična netolerancija pretvori u saborsko pitanje. Mnogi u Saboru govore zavičajnim govorima i to utječe na njihovu razumljivost, odnosno nerazumljivost. Kao lingvist mogu primijetiti da znatno veći broj kolega govori zavičajnim govorima koji su manje razumljivi nego govor Dragane Jeckov. Kad bi netko išao za tim da segregira govore i da za neke kaže da se ne mogu koristiti, zalagao bi se za produbljivanje etničkih distanci i širenje jezične i svake druge netolerancije. A sloboda izražavanja jedno je od temeljnih ustavnih vrijednosti. Sabor, kao ni recimo sud, nije mjesto gdje se govori dominantnim standardnim jezikom. Da jest, mnogi uopće ne bi mogli ući u Sabor ili se ne bi mogli javiti za riječ. Došli bismo tako na vrlo sklizak teren“. Nadalje se Pupovac nastoji pozvati na nekadašnjeg zastupnika Josipa Pankretića koji je, tvrdi, za saborskom govornicom bio „čisti kajkavac“. Na kraju upućuje ove riječi: „Treba se okaniti jezične netolerancije, a kolegici Dragani Jeckov dopustiti da slobodno govori i tako sudjeluje u jezičnoj raznolikosti u Saboru. Njezin govor mora imati pravo građanstva u Hrvatskoj“.

Platforma suverenista: Govorom zastupnice Jeckov na srpskome u Saboru krši se Ustav, zakon i Poslovnik Hrvatskog sabora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čini se kako prof. dr. Milorad Pupovac, izvanredni profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, na kojem je također studirao filozofiju i lingvistiku namjerno brka termin jezika i narječja. Govoriti pojedinim narječjem hrvatskog jezika nije isto što i govoriti nekim drugim jezikom.

Hrvatski jezik ponajprije obuhvaća standardni, odnosno književni ili opći hrvatski jezik te sve narodne govore kojima se služe Hrvati. Hrvatski je jezik satkan od triju narječja: štokavskog, kajkavskog i čakavskog.

Članak 12. Ustava Republike Hrvatske navodi kako je u Hrvatskoj u službenoj uporabi hrvatski jezik pa nije nimalo primjereno apel za poštivanjem Ustava nazivati „netolerancijom“. Još je manje primjereno takav apel lažno okarakterizirati napadom na, također Ustavom zajamčenu, slobodu izražavanja, koja u ovom slučaju ničim nije bila ugrožena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se govori o upotrebi pojedinih „zavičajnih govora“ u Hrvatskom saboru, teško se sjetiti da je, osim često osjetnog naglaska pojedinog hrvatskog kraja, netko od zastupnika govorio nerazumljivim narječjima, pa tako ni Joža Pankretić (1933. – 1998.) u svojim obraćanjima, na koja se Pupovac poziva, a od kojih neke isječke možete pogledati u videu (1.07; 2.28).

Čak i kada je riječ o narječjima i dijalektima hrvatskoga jezika, saborski zastupnici pozvani su upotrebljavati standardni hrvatski jezik, što nije nikakvo „produbljivanje distanci“ niti „širenje netolerancije“ već izraz obrazovanosti i poštovanja prema hrvatskim institucijama i hrvatskom jeziku u cjelini. Jezična raznolikost, koja je prisutna na svim drugim poljima života, time ne bi trebala biti dovedena u pitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcije koje su se pojavile nakon uporabe srpskog jezika u Saboru bile su potaknute upravo samim tim činom: nepoštivanjem temeljnih odredbi hrvatske države, kao i izostanku djelovanja odgovornih u Saboru, a ne nekim subjektivnim i neosnovanim huškačkim porivima prema određenoj saborskoj zastupnici, kao što bi to Pupovac htio prikazati.

Što o srpskom jeziku u Hrvatskom saboru kaže Gordan Jandroković

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.