Pusić o izostanku reakcije Hrvatske: odmrzavanje imovine obitelji Milošević je tehničko pitanje

Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić komentirala je hrvatsku pasivnost u slučaju ukidanja europskih sankcija obitelji Slobodana Miloševića. “To je tehnička procedura, mi imamo jasan i nedvosmislen stav što se tiče Miloševića, a procedura je definirana unutar europskog pravnog okvira”, rekla je Pusić odbacujući kritike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, europarlamentarac Andrej Plenković, potpredsjednik Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta, prije nekoliko dana je u razgovoru za Tportal opovrgnuo MVEP da je odmrzavanje imovine obitelji Slobodana Miloševića na Vijeću Europske unije provedeno u okviru administrativne procedure ‘u kojoj nema rasprave’.

Plenković smatra da je pogrešno što MVEP nastoji javnosti to pitanje svesti na tehničku razinu: s obzirom na recentnu prošlost, za Hrvatsku su odluke takvog sadržaja prije svega osjetljiva politička pitanja s nizom posljedica.

Prema Plenkoviću, tijekom priprema odluke Vijeća EU o ukidanju odluke kojom je bila zamrznuta imovina obitelji Milošević i najbližih pomagača Slobodana Miloševića, Hrvatska je imala niz mogućnosti političkog i diplomatskog djelovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O novoj inicijativi za pristup BiH EU: smatram to našim velikim uspjehom

Novi europski pristup Bosni i Hercegovini koji su u srijedu u Berlinu lansirali njemački i britanski šefovi diplomacija i hrvatski je uspjeh jer je službeni Zagreb to predložio i zagovarao od početka ove godine, rekla je Vesna Pusić novinarima ispred Banskih dvora.

Njemački i britanski ministri vanjskih poslova pokrenuli su u srijedu inicijativu za brže približavanje BiH Europskoj uniji i pozvali političare te zemlje da što prije krenu u nužne reforme čim se formira nova vlast nakon nedavnih izbora. Ministri Frank-Walter Steinmeier i Philip Hammond sastali su se u srijedu u Berlinu s ministrima država iz jugoistočne Europe kako bi razgovarali o okolnostima nakon nedavnih izbora u toj zemlji. Na sastanku je bila i hrvatska ministrica Vesna Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Smatram to našim velikim uspjehom jer je to nešto što je Hrvatska predložila i pokrenula početkom godine. Tada sam rekla da to neću smatrati uspjehom sve dok to ne postane i europski prijedlog”, rekla je Pusić novinarima u četvrtak.

“Sada smo na odličnom putu da se redefinira pristup EU BiH, to su sada prihvatile dvije velike i utjecajne članice i poslale kao prijedlog svim ministrima vanjskih poslova EU-a”, rekla je Pusić. Radi se o tome da se, kako je to ministrica objasnila još u srijedu, iz pasivne uvjetovanosti krene u aktivnu uvjetovanost, “da se ne kaže samo ovo su kriteriji koje morate ispuniti, nego radit ćemo s vama da ih ispunite”.

Steinmeier i Hammond uputili su s konferencije otvoreno pismo građanima BiH u kojem stoji da će iduće četiri godine biti odlučujuće za budućnost te države za koju je nužno brzo formiranje vlasti koja bi kao prioritet trebala odrediti konkretne reforme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvojica ministara predložit će stoga Bruxellesu da od izabranih političara traži da se na to obvežu pismenom izjavom i prihvaćanjem obveze da plan reformi dogovore s EU-om. “Ako vaši političari to učine, onda ćemo mi zauzvrat od EU-a tražiti da, nakon dugog kašnjena, na snagu stupi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju”, kažu ministri.

Ističući kako se ne žele vraćati u vrijeme kad su se zakoni i odluke donosili po međunarodnom nalogu, Steinmeier i Hallmond naglašavaju kako žele da demokratski sustav BiH učinkovito funkcionira, a zemlja bude nezavisna i jaka.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.