Utorak, 21 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Radin: ‘ZDS je fašistički pozdrav, to misli i Plenković’

Podijeli

Furio Radin, zastupnik talijanske manjine, rekao je u N1 Studiju uživo kako ne bi imao ništa protiv da se predsjednik Republike Hrvatske bira u Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Milanovića nitko ne može spriječiti da ima svoj stil. Ne možete promijeniti stil predsjednika”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan kakvom načinu biranja je skloniji kaže kako ne bi imao ništa protiv da se predsjednik RH bira u Saboru. “Predsjednik može biti izabran od naroda ili Sabora. Postoji nesklad između predsjednika i kompetencije, ingerencije.”

> Koliko je pripadnika talijanske manjine zapravo glasovalo za svog predstavnika Radina?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na čijoj je strani u sukobu, treba li se aktivirati članak 17. ili je dobro ovako kad su u pitanju ovlasti Nacionalnog stožera civilne zaštite, Radin kaže kako ovo nije utakmica, niti je navijač da bude na nečijoj strani.

“Stožer je radio dobro. Ne trebamo mijenjati pravila igre zadnjih, nadam se, 15 minuta utakmice. Ako će se bolest proširiti, na jesen bismo mogli razmišljati i o tome što govori predsjednik”, smatra.

SDSS-ov Boris Milošević je predstavnik svih manjina, kaže Radin. Ako će njegov odlazak u Knin na obilježavanje ‘Oluje’ donijeti dobro, onda je, govori, dobro da Milošević ode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svaki fašistički pozdrav je jedna sramota. I ‘Za dom spremni’ je sramota. Uvijek ću se suprotstaviti tom sloganu, toj sramoti. To je fašistički pozdrav i to se zove apologija fašizma. Fašizam je totalitaran kriminalni sustav kojem se treba suprotstaviti. Vjerujem da to sigurno misli, tj. znam da misli i premijer Plenković.”

> Marijan Galeković: Hoće li zabraniti i tri slova – ZDS?

> Pupovčeva supruga i dalje napada Thompsona i Domovinski rat

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Hrvatski generali o odluci o ‘ZDS’: ‘Pozdrav je ubaštinjen u tekovine našega Domovinskog, obrambenog i antifašističkog rata’

Podsjetimo, Radin, koji je u saborske klupe prvi put ušao još daleke 1992., najdugovječniji je saborski zastupnik. Radin je na ovim izborima bio jedini kandidat za zastupnika talijanske nacionalne manjine pa bi mu bio dovoljan tek jedan glas kako bi ušao u Hrvatski sabor, no i ovoga puta predstavlja jezičac na vagi za Vladu Andreja Plenkovića.

Prema popisu stanovništva iz 2011. godine u Republici Hrvatskoj je popisano 4.284.889 stanovnika od čega je 328.738 pripadnika nacionalnih manjina, a talijanskoj manjini pripada s 17.807 odnosno 0.42% stanovnika.

Resorno Ministarstvo uprave objavilo je kako pravo na izlazak na izbore ima njih 17 414, a svoj glas dalo je ukupno 949 birača. Od toga broj važećih listića 890, a broj nevažećih 59. Odnosno, za talijanskog kandidata – Furia Radina, glasovalo je tek 5,4 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svibnju 2018. godine Radin je referendumsku inicijativu Narod odlučuje o pravednijem izbornom sustavu prozvao “ksenofobičnošću i otporom prema svima koji ne zadovoljavaju nacionalni standard i koji su drugačiji”, te poručio kako s velikim zadovoljstvom sluša da su “svi koji politički zdravo i humanistički misle protiv tog referenduma”.

Supruga Furija Radina; Helena Štimac Radin od 2004. godine postaje predstojnicom Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH nakon čega 2012. godine postaje ravnateljicom istog Ureda što je i dan danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/N1

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci