Ranko Radoš kandidat je U ime obitelji – projekt Domovina za XI. izbornu jedinicu. Dolazi iz Crvenica kraj Tomislavgrada. Oženjen je i otac četvero djece. Na Fakultetu političkih znanosti magistrirao je na području društvenih znanosti, polju politologije, smjer Hrvatska i Europa i stekao zvanje magistra znanosti.Svoju dosadašnju znanstvenu i profesionalnu aktivnost posvetio je hrvatskim iseljenicima i na tom tragu planira svoje buduće djelovanje.
Dragovoljno je 1990. godine pristupio Oružanim snagama Republike Hrvatske u obrani suvereniteta i samostalnosti Republike Hrvatske kao pripadnik MUP-a RH u „Prvi hrvatski redarstvenik“ te početkom rujna iste godine postaje pripadnik ATJ Lučko. Osim toga, bio je član osobnog osiguranja prvog predsjednika Republike Hrvatske, dr. Franje Tuđmana, zatim od 1991. godine postaje pripadnik specijalne postrojbe MORH-a, bojne „Zrinski“. Tijekom obrane Gospića, 1991. godine, ranjen je i ima status HRVI. Od 1993. do 2005. zaposlenik je MORH-a. Umirovljen je 2005. s činom pukovnika.
Odlikovan je odličjima: Red Kneza Domagoja s ogrlicom, Spomenica Domovinskog rata 90-92, Spomenica domovinske zahvalnosti za 5 godina, medaljama Bljesak i Oluja.
Nakon sudjelovanja u svim aktivnostima udruge „U ime obitelji“ kojima se želio zaštititi brak te izgraditi pravedniji izborni sustav, odlučio se politički angažirati te ideje zaštite braka i pravednijeg izbornog sustava provesti u djelo. Što možemo od njega očekivati doznajte u nastavku.
Narod.hr: Što od liste U ime obitelji-Projekt Domovina u XI. izbornoj jedinici za Hrvatski Sabor mogu očekivati Hrvati iz BiH ukoliko glasuju za vas?
Radoš: Hrvatska je nacionalna država hrvatskog naroda te ima ne samo moralnu, već i suštinsku obvezu brinuti se za interese i dobrobit Hrvata izvan granica RH i njihovo što čvršće povezivanje s Domovinom.
Davat ćemo maksimalnu potporu interesima Hrvata u BiH, onako kako ih artikuliraju njihovi legitimni politički predstavnici. Politika koja se prema Hrvatima u BiH postavljala tutorski ili ih promatrala kao vječne „graničare“ koji ne moraju imati puna politička prava, ako je to u interesu tobože višeg nacionalnog cilja, mora okončati.
Narod.hr: Hoće li se vaša stranka zalagati za ustavne promjene koje su se dogodile od prije pet godina gdje hrvatski državljani bez prebivališta u Hrvatskoj izvan države, mogu glasovati isključivo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima dok su dijaspori pripala samo tri mjesta u Saboru?
Radoš: U ime obitelji – projekt Domovina će se u Saboru zalagati za ukidanje diskriminacije prema hrvatskim državljanima koji žive izvan Hrvatske –baš kao što to činimo već 2 godine u civilnom društvu.
Tražimo pravo Hrvata da imaju jednaku dostupnost glasovanju kao i drugi hrvatski građani – a to znači da se ponovno omogući glasovanje na više od 120 lokacija u BiH umjesto samo 4. Isto tako, zalagat ćemo se na povećanje broja zastupnika koje je prjie nekoliko godina smanjio HDZ te ukidanje registracije birača prije glasovanja.
Na stranicama udruge U ime obitelji možete od danas naći letak sa svim informacijama o glasovanju kojim želimo olakšati Hrvatima izvan Hrvatske da suodlučuju o Hrvatskoj kao i njihovi sudržavljani.
Narod.hr: Hrvati se sa prostora BiH iseljavaju. Koju garanciju nudite za opstanak hrvata na prostoru BiH?
Radoš: Geostrateški i demografski Republika Hrvatska je neodrživa bez jakog hrvatskog faktora na području Bosne i Hercegovine, što se pokazalo i u Domovinskom ratu.
Najvažniji vanjskopolitički fokus RH u bliskoj i srednjoj budućnosti mora biti potpora Hrvatima u BiH da opstanu kao slobodan i suveren narod. Hrvatska može, na primjer, pomoći u osiguravanju sredstava iz fondova EU za projekte prekogranične suradnje sa Hrvatima u BiH. Ulazak dodatnih sredstva omogućio bi zapošljavanje Hrvata u BiH, što doprinosi smanjenju iseljavanja.
U ime obitelji – projekt Domovina može jedino jamčiti da ćemo se za Hrvate koji žive u Bosni i Hercegovini zalagati u Saboru jednako kao i za Hrvate koji žive u Hrvatskoj.
A naša dosadašnja djela pokazuju da mi Hrvate ne dijelimo po tome gdje žive, već kako doprinose našoj Domovini. A doprinos Hrvata iz Bosne i Hercegovine Hrvatskoj nitko razuman ne može dovoditi u pitanje.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr
Photo: Narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.