Saborski zastupnici MOST-a su na Markovu trgu održali tiskovnu konferenciju povodom kontroverznog prijedloga novog Zakona o medijima.
Prema tom Zakonu, a na kojem je najviše radila ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, izdavači i vlasnici medija bi plaćali drakonske novčane kazne za uvredljive komentare svojih čitatelja.
Zastupnici Mosta smatraju da će takva represija urednike i izdavače jednostavno natjerati da ugase komentare i ne riskiraju kazne, a što je posljedično put u cenzuru. Novinarima su se obratili Nino Raspudić, Marija Selak Raspudić i Nikola Grmoja.
“Sazvali smo tiskovnu konferenciju kako bismo upozorili na jednu vrlo zabrinjavajuću tendenciju, nešto što prepoznajemo kao spin vladajućih. Radi se o tome da ovih dana umjesto o kriminalu, korupciji i čelniku Janafa koji je pred uhićenje sakrio milijune kune keša u stanu županijske državne odvjetnice, vladajući pričaju o nekoj strašnoj radikalizaciji u Hrvatskoj.
Nakon napada na Markovu trgu vidjeli smo da premijer Plenković prejudicira i donosi zaključke prije kraja istrage. Metodološka je pogreška da se na osnovu jednog sporadičnog slučaja donose opći zaključci”, istaknuo je Raspudić.
>Odvjetnica Plenkoviću: ‘Vrijeđanje premijera na ulici ne može biti kazneno djelo’
“U nas ne postoje ni natruhe organiziranog političkog ekstremizma. Onaj tko imalo prati europsku i svjetsku scenu i zna što je Zlatna zora u Grčkoj ili Antifa pokret u SAD-u vrlo dobro zna što znači ekstremizam. U Hrvatskoj dakle nema ni lijevog ni desnog ekstremizma. Po toj logici vladajućih mogli bismo zaključiti i da Norveška ima duboko radikalno i ekstremno društvo zbog slučaja Breivik, a to naravno, ne odgovara istini. Ne može se na temelju jednog slučaja donositi opći zaključak. Umjesto tog moralnog lešinarenja, ja bih radije pričekao kraj istrage i utvrđivanje svih činjenica, motiva i okolnosti pa onda kao političari donosimo zaključke”.
No, kako to naša vlada želi riješiti, upitao se Raspudić? “Vidi čuda, žele to riješiti ccenzurom i novim Zakonom o elektroničkim medijima.
Žele zabraniti komentiranje ispod portala i odgovornost za govor mržnje prebaciti na izdavače i urednike. U tom zakonu spominju se enormne novčane kazne, stoga je logično i normalno da će svaki urednik onemogućiti komentiranje jer jednostavno tako ogromnu odgovornost prepustiti administratorima na društvenim mrežama koji bi trebali ad hoc definirati što je govor mržnje, a što ne.
Dakle, Vlada dovodi izdavače u situaciju da im prijeti milijunskim kaznama zbog komentara čitatelja. Što imaju izdavači s tim? Naravno da će u smislu tog zakona većina portala zaključati komentari i naprosto uvesti cenzuru jer ne želi plaćati toliko sulude iznose. To je nedopustivo. Vlada želi začepiti usta javnosti”, kazao je Raspudić dodavši kako se Most zalaže za slobodno društvo pa im takvo hipernormiranje komentara i pokušaj uređivanja odnosa među ljudima djeluje totalitarno.
Novinarima se obratila i zastupnica Marija Selak Raspudić.
“Živimo u kriznim vremenima gdje je demokracija u opasnosti i vrlo lako može otkliznuti u totalitarizam. Da bi se takav zakon donio i primijenio potrebno je napraviti opsežno istraživanje.
Nadalje, potrebno je strogo odvojiti i napraviti distinkciju između medijskih izdavača i društvenih mreža. Mi mislimo da bismo se prvo trebali pozabaviti cenzurom, a tek onda govorom mržnje i to nakon relevantnih istraživanja”, kazala je.
“Plenković medije naziva nezrelima kao i komentatorsku scenu, proziva određene medije i direktno ih optužuje za radikalizaciju i terorizam. Što to znači? Da vi novinari koji sad ovo prenosite ne znate raditi svoj posao? Da vam treba veliki tata koji će vas podučiti kako se to radi?”, dometnula je Selak Raspudić. Nikola Grmoja smatra da je dio portala nasjeo na Vladinu propagandu, no istaknuo je kako je Most slobodarska stranka i pozvao je sve ljude i građane da na društvenim mrežama Mosta ostavljaju što više komentara.
Izvor: narod.hr