Subota, 18 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Ravnatelj Porezne uprave o statusu rezidenta i tko treba prijaviti porez u RH

Podijeli

O tome što je to status rezidenta i tko treba prijaviti porez u Republici Hrvatskoj, za Dnevnik HRT-a govorio je Božidar Kutleša, ravnatelj Porezne uprave. Porezna uprava već neko vrijeme poziva one koji ostvaruju dohodak u inozemstvu da ga prijave i u Hrvatskoj, što je izazvalo nejasnoće – tko taj dohodak treba prijaviti, tko ima status rezidenta te tko treba platiti dodatni porez i u kojem iznosu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prebivalište, boravište i uski životni interesi

Kutleša je rekao kako se poreznim rezidentom za porezne svrhe u RH smatra državljanin koji ima prebivalište, boravište u RH i uske životne interese u RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Sama nekretnina ne znači rezidentnost u RH, čak i u slučaju da se takva nekretnina iznajmljuje, rekao je Kutleša.

– Jedan Slovenac koji kupi nekretninu u RH definitivno neće biti rezident RH, već ostaje rezident Republike Slovenije, no za iznajmljivanje nekretnine u RH platit će odgovarajući porez, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvostruko oporezivanje

Kutleša je rekao da, kad ode cijela obitelj, oni više nisu rezidenti RH, pogotovo ako se to dogodilo prije 2016. godine.

– Nemaju nikakve obveze niti će ih Porezna uprava teretiti za bilo kakve poreze. Od 2016. naovamo trebali bi regulirati svoj status, odnosno odjaviti svoju rezidentnost u RH putem TI-obrasca, rekao je Kutleša.

Rekao je i kako je RH sa 66 država sklopila ugovore o sprječavanju dvostrukog oporezivanja po dva načela – izuzimanja i uračunavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odjava u Poreznoj upravi i u MUP-u

– I jednim i drugim načelom izbjegava se dvostruko oporezivanje, dodao je Kutleša.

Naglasio je i da bi se u porezne svrhe građani trebali odjaviti i u Poreznoj upravi.

– Sama odjava u MUP-u nije dovoljna što se tiče porezne rezidentnosti, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje zašto Porezna uprava sve ovo radi tek sada i zašto za proteklih šest godina, Kutleša je odgovorio da svi podaci koje zaprimaju iz poreznih uprava drugih država stižu sa zakašnjenjem te da ih je trebalo obraditi i biti siguran o kojim se građanima radi da bi uopće mogli pristupiti ikakvom pozivu i eventualnom dooporezivanju.

Javite se Poreznoj u slučaju nejasnoća

– Naglašavam da se radi jedino o rezidentima koji žive i čiji su životni interesi usko vezani za teritorij RH. Svi oni koji nisu već dugo sa svojim obiteljima u RH, njih Porezna uprava neće ni zvati niti će ih za ikakve poreze dodatno teretiti, rekao je Kutleša.

Također je rekao kako su sve informacije o ovoj temi objavljene na stranicama Porezne uprave, ali da se građani u slučaju dodatnih nejasnoća mogu javiti referentima u ispostavama Porezne uprave, s pomoću kanala ePorezne, odnosno sustava Pišite nam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci