O tome što je to status rezidenta i tko treba prijaviti porez u Republici Hrvatskoj, za Dnevnik HRT-a govorio je Božidar Kutleša, ravnatelj Porezne uprave. Porezna uprava već neko vrijeme poziva one koji ostvaruju dohodak u inozemstvu da ga prijave i u Hrvatskoj, što je izazvalo nejasnoće – tko taj dohodak treba prijaviti, tko ima status rezidenta te tko treba platiti dodatni porez i u kojem iznosu.
Prebivalište, boravište i uski životni interesi
Kutleša je rekao kako se poreznim rezidentom za porezne svrhe u RH smatra državljanin koji ima prebivalište, boravište u RH i uske životne interese u RH.
– Sama nekretnina ne znači rezidentnost u RH, čak i u slučaju da se takva nekretnina iznajmljuje, rekao je Kutleša.
– Jedan Slovenac koji kupi nekretninu u RH definitivno neće biti rezident RH, već ostaje rezident Republike Slovenije, no za iznajmljivanje nekretnine u RH platit će odgovarajući porez, dodao je.
Dvostruko oporezivanje
Kutleša je rekao da, kad ode cijela obitelj, oni više nisu rezidenti RH, pogotovo ako se to dogodilo prije 2016. godine.
– Nemaju nikakve obveze niti će ih Porezna uprava teretiti za bilo kakve poreze. Od 2016. naovamo trebali bi regulirati svoj status, odnosno odjaviti svoju rezidentnost u RH putem TI-obrasca, rekao je Kutleša.
Rekao je i kako je RH sa 66 država sklopila ugovore o sprječavanju dvostrukog oporezivanja po dva načela – izuzimanja i uračunavanja.
Odjava u Poreznoj upravi i u MUP-u
– I jednim i drugim načelom izbjegava se dvostruko oporezivanje, dodao je Kutleša.
Naglasio je i da bi se u porezne svrhe građani trebali odjaviti i u Poreznoj upravi.
– Sama odjava u MUP-u nije dovoljna što se tiče porezne rezidentnosti, istaknuo je.
Na pitanje zašto Porezna uprava sve ovo radi tek sada i zašto za proteklih šest godina, Kutleša je odgovorio da svi podaci koje zaprimaju iz poreznih uprava drugih država stižu sa zakašnjenjem te da ih je trebalo obraditi i biti siguran o kojim se građanima radi da bi uopće mogli pristupiti ikakvom pozivu i eventualnom dooporezivanju.
Javite se Poreznoj u slučaju nejasnoća
– Naglašavam da se radi jedino o rezidentima koji žive i čiji su životni interesi usko vezani za teritorij RH. Svi oni koji nisu već dugo sa svojim obiteljima u RH, njih Porezna uprava neće ni zvati niti će ih za ikakve poreze dodatno teretiti, rekao je Kutleša.
Također je rekao kako su sve informacije o ovoj temi objavljene na stranicama Porezne uprave, ali da se građani u slučaju dodatnih nejasnoća mogu javiti referentima u ispostavama Porezne uprave, s pomoću kanala ePorezne, odnosno sustava Pišite nam.
Izvor: narod.hr/HRT