Rektorski zbor, koji se danas sastao zbog najave Vlade da će sebi preusmjeriti 1,5 milijardu kuna prihoda sveučilišta, zaključio je da nema viškova s kojima bi se mogao puniti državni proračun i ocijenio kako je riječ o napadu na autonomiju sveučilišta.
“Nemamo viška! To su novci koji su namjenska i strukturirana sredstva“, odgovorio je predsjednik rektorskog zbora Alfio Barbieri na najavu ministra financija Slavka Linića i ministra znanosti Željka Jovanovića o novom načinu korištenja sredstava sveučilišta.
Prenio je i zaključak netom održane sjednice rektorskog zbora kako ovakav način komunikacije nije primjeren te kako od Vlade traže dijalog, a ne tabore koji razgovaraju preko medija.
„Ako neke nepravilnosti i postoje, ne može se zbog pojedinaca kazniti sustav koji će tako postati neodrživ“, dodao je Barbieri i naglasio kako nije jasno rečeno što Vlada točno misli poduzeti te da neki profesori odrade i 500 sati godišnje, umjesto predviđenih 300, što se mora platiti.
„Uzimanje sredstava značilo bi ukidanje dotoka kisika sveučilištima te poslalo poruku da se ne smije previše zarađivati“, istaknuo je rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš.
Govoreći o navodnom “bildanju plaća” Bjeliš je rekao da je riječ o zasluženim dodacima.
“To nije bildanje plaća, ali ako ne platite eksperta koji radi na sveučilištu on će jednostavno otići privatniku. Sveučilišta prihvaćaju projekte koje nitko drugi ne može ostvariti. Takvi nam stručnjaci trebaju i zaslužili su da se njihov mukotrpan rad prikladno plati. Uostalom, pravila i prozivke o tome tko može imati najveću plaću su glupost. Naravno da netko može imati i 3 puta veću plaću, ako je to radom zaslužio“, naglasio je Bjeliš.
Istaknuo je i kako je to što sveučilišta imaju akumulirani novac rezultat dosadašnjeg racionalnog trošenja te da su ovu najavu shvatili kao Vladinu namjeru da im se akumulirani novac stavi na raspolaganje za hitne intervencije po principu funkcioniranja banaka, ali da postoji opasnost da se „od nadzora prelazi u upravljanje sredstvima, što nije cilj i nije dobro“.
„Sredstva se ne koriste za bildanje plaća, kako se to pokušava prikazati u javnosti, već za troškove koje sveučilišta imaju, a ministarstvo ne pokriva u cijelosti. Ono pokriva samo nekakvih 20 posto,“ ocijenio je rektor Sveučilišta u Osijeku Željko Turkalj.
Dodao je i kako je dio tih sredstava dobiven za projekte koji se moraju ostvariti te da se ostatak ulaže u opremu, domove i materijale koje ministarstvo ne financira.
Željko Turkalj za narod.hr u ime zbora odgovorio kako ovakvi postupci znače zadiranje u autonomiju sveučilišta.
Zbor se složio kako podržavaju poteze koji bi trebali povećati transparentnost, ali da ne podržavaju uzimanje sredstava jer bi se time ugrozila nastava i njena kvaliteta, što je potvrdila i rektorica Sveučilišta u Zadru, Dijana Vica koja je naglasila kako njeno sveučilište nikada nije imalo ni trinaestu plaću ni slične dodatke.
Članovi rektorskog zbora su na novinarske upite odgovorili kako će još jednom reagirati kada budu poznati konkretni koraci koje Ministarstvo financija namjerava poduzeti.