Dok maturanti s nestrpljenjem čekaju rezultate ispita državne mature i nadaju se upisu na željeni fakultet, upisne kvote svako malo se mijenjaju, što zbunjuje učenike.
Zbunjeni su i roditelji koji kažu kako u izmjenama upisnih kvota nema logike te se pitaju do kada je otvoren, kako kažu, “prostor za manipulaciju”, odnosno kada je zadnji rok do kada kvote moraju biti zaključene.
Apsurd do apsurda
– Kod upisa na prvu godinu integriranog studija medicine prošle godine na papiru koji su djeca dobila u školi, pisalo je da primaju 71 polaznika. Ove je godine taj broj 60. Na preddiplomski studij medicinsko-laboratorijske dijagnostike primali su lani 50, plus deset izvanrednih, a sada 30. Prošle je godine na fizioterapiji bilo 30 mjesta, sada je isto toliko, ali su rekli da će biti 60, žali se jedna majka.
“Jedan od apsurda je da na papiru kojeg su djeca dobila u školi piše kako je za liječnike, od ona spomenuta 71 mjesta, za jesenski upisni rok slobodno pet mjesta. Pitam se za koga, kad ih se prijavljuje 400 ili 500. Apsurd do apsurda. Nedavno su ukinuli deset mjesta za laboratorijsku dijagnostiku koja se mogla pohađati uz plaćanje. Toga sada nema”, kaže sugovornica Glasa Slavonije.
– Pisale su i vaše novine kako se u Osijeku uvodi studij stomatologije, a to nije istina. Dekan Včev je rekao i da se fizioterapija povećava na 60 upisnih mjesta, što također nije istina, jer još uvijek stoji 30. Roditelji misle da se mjesta čuvaju za nekoga – upozorava čitateljica Glasa Slavonije, Senka.
S istim pitanjem redakciji Glasa Slavonije obratila se još jedna majka čije dijete želi upisati Filozofski fakultet u Osijeku.
– Roditelje i maturante zbunjuje to što se kvote za upise na fakultete donose prekasno, krajem svibnja, početkom lipnja, kada je već školska godina gotova. Ni roditelji ni učenici ne razumiju prema kojim se kriterijima u nekim smjerovima na fakultetima kvote smanjuju, a na drugima povećavaju, poput slučajeva na osječkom Filozofskom i Medicinskom fakultetu. Ono što se smatra deficitarnim kadrom, bilježi smanjenje, a drugdje se kvote povećavaju – kaže Osječanka.
– Imate primjer za engleski i hrvatski jezik gdje je kvota na početku iznosila 15, a sada je 25. Kod engleskog i njemačkog slučaj je da je kvota početkom svibnja iznosila 25, a krajem svibnja pet manje – upozorava čitateljica.
Uskrata dopusnice
Dekan Medicinskog fakulteta u Osijeku Aleksandar Včev iznio nam je razloge smanjenja kvota.
– Upisne kvote smanjene s 50 na 30 za preddiplomske studije sestrinstva i medicinsko laboratorijske dijagnostike te na studiju medicine na 60. To je učinjeno jer nam kod reakreditacije studijskih programa od strane Agencije za znanost i visoko obrazovanje tražena odgovarajuća pokrivenost izvođenja nastave našim zaposlenicima. Svaki studijski program mora biti pokriven našim zaposlenicima više od 50 posto, jer u protivnom prijeti uskrata dopusnice za obavljanje navedenih studijskih programa – ističe dekan Včev.
Na studij fizioterapije, pojašnjava, upisuju 30 studenata u Osijeku i 30 studenata u Orahovici. “Studij dentalne medicine – stomatologije prošao je proceduru na našem fakultetu te proceduru na Sveučilištu i poslan je u MZOS. Čekamo izdavanje dopusnice ministra. Za povećanje upisnih kvota trebamo nova radna mjesta koja nismo dobili”, ističe dekan Včev.
Filozofski fakultet Osijek, kaže dekanica Loretana Farkaš, prati trendove zanimanja za upis na pojedine studijske programe koje izvodi te analizira podatke Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a na čemu se temelji prijedlog upisnih kvota. “Konačne upisne kvote za sve svoje sastavnice utvrđuje Senat Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku. Senat raspisuje i natječaj za upis studenata”, kaže dekanica.
Izvor: Narod.hr/Glas Slavonije
Photo: Thinkstock
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.