Sabor: Bunjac upozorio što nosi trgovinski sporazum s Kanadom

Foto: fah

Hrvatski sabor u petak je potvrdio Sveobuhvatni gospodarski i trgovinskog sporazuma (CETA) s Kanadom kojim bi se trebao stvoriti međunarodni pravni okvir za jačanje trgovinskih i gospodarskih odnosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saborski zastupnik Živog zida Branimir Bunjac pozvao je u petak zastupnike da ne podrže zakon o trgovinskom sporazumu s Kanadom (CETA), kojeg je nazavo “antihrvatskim i anticivilizacijskim”.

“Ako prihvatimo sporazum CETA imat ćemo arbitražu svaki dan i iz te arbitraže nas nitko neće moći sprasiti. Sporazumom CETA stvaramo paralelni pravni sustav u Hrvatskoj u kojem bilo koja američka i kanadska tvrtka ili korporacija ima pravo tužiti Hrvatsku Međunarodnom sudu da se provede arbitraža”, ustvrdio je Bunjac nakon stanke koju je zatražio na početku saborskog zasjedanja.

Ugovor je nazvao “kolonijalnim” te je upozorio kako u njemu stoji da “sve što nije navedeno u sporazumu je dio sporazuma”. “Recimo, u sporazumu se ne spominje riječ zaštita prirode, a ako se ne spominje zaštita prirode to znači da se ona može uništavati koliko god se želi”, rekao je Bunjac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

CETA predviđa da predstavnici korporacija imaju pravo suodlučivati u donošenju propisa u Hrvatskoj čak i na lokalnoj razini. “Oni će odlučivati kako će se naplaćivati i provoditi javne i komunalne usluge, a ako nećete slušati bit ćete tuženi i imati arbitražu”, rekao je.

Tim ugovorom, ističe Bunjac, domaća će proizvodnja biti u potpunosti uništena. “Morat ćemo davati vode u koncesiju bez ikakvog otpora, dozvoliti uvođenje GMO-a bez otpora…”, rekao je zastupnik.

Sporazum je jučer i jutros izazvao burnu raspravu i niz stanki potvrđen je sa 103 glasa “za”, tri suzdržana i dva “protiv”, dok je Most uoči samog glasovanja najavio kako neće glasovati u znak prosvjeda jer je uskraćeno pravo na demokratsku raspravu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.