Sarnavka o Obiteljskom zakonu: Ovo je težak udarac za ministricu Opačić

Foto: fah

Ustavni sud pokrenuo je postupak za ocjenu ustavnosti Obiteljskog zakona. Dok ne bude donesena konačna odluka, privremeno se prekida primjena zakona donesenog u lipnju prošle godine, pa će se sada primjenjivati stari Obiteljski zakon iz 2003., prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da je Obiteljski zakon protivan Ustavu, upozoravala je struka, ali i nevladine udruge, a ocjenu ustavnosti zatražilo je 18 različitih predlagatelja, među kojima i udruga U ime obitelji.

Iz udruge podupiru odluku Ustavnoga suda koji je prihvatio uvjerljivost mnogobrojnih prigovora na novi Obiteljski zakon. Krešimir Planinić iz udruge U ime obitelji ističe kako ih veseli što su u tom slučaju daljnje neprimjene Obiteljskog zakona spomenuti najbolji interesi djeteta kao jedno od mjerila te načelo pravne sigurnosti koje očito izostaje u tom uratku koji je potpredsjednica Vlade, ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić, tako zdušno podupirala.

Ocjenu ustavnosti zatražila je i udruga B.a.B.e. koja ukazuje da je zakon pun promašaja i nelogičnosti. Prije svega je promašio svoj osnovni cilj, a to je poboljšanje kvalitete skrbi za djecu. “Radi se o presedanu, prvi put je suspendiran cijeli zakon a ne samo neke odredbe. Riječ je o teškom udarcu za ministricu socijalne politike i mladih, ovaj zakon trebao je biti kruna njenog mandata”, izjavila je Sanja Sarnavka iz udruge B.a.B.e. U udruzi napominju da novi zakon nije bio nužan, stari kažu nije bilo toliko loš samo se nije provodio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporni zakon sada ide na temeljnu analizu i usporedbu s europskom praksom. Do konačne ocjene na snazi je stari zakon, a postupci, primjerice, rastave pokrenuti u posljednja tri mjeseca dok je novi zakon bio na snazi vjerojatno će morati početi iz početka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.