Riječki SDP-ov gradonačelnik Marko Filipović u utorak je dao suglasnost na nove, više cijene prikupljanja i obrade miješanog komunalnog otpada, koje će se primjenjivati od 1. srpnja.
Tko će najgore proći?
Kada je riječ o kategoriji koja nije kućanstvo, račun zavisi od veličine spremnika, a najgore će proći oni koji proizvode najmanje otpada.
Od 1. srpnja ove godine računi za odvoz komunalnog otpada poskupjet će za kućanstva od sedam do više od 60 posto, zavisno od broja članova kućanstva, a za kategorije koje nisu kućanstvo poskupjet će računi od 50 do gotovo 100 posto za one koji proizvode manje komunalnog otpada, dok će onima koji proizvode više, cijena biti ista ili će se smanjiti za oko 50 posto. Najavila je to pročelnica odjela gradske uprave za komunalni sustav Maja Malnar, a suglasnost na novi cjenik Komunalnog društva Čistoća dao je gradonačelnik Marko Filipović, javlja Novi list.
Do ukupnog iznosa računa korisnika usluga Komunalnog društva Ćistoća dođe se kada se na cijenu obvezne minimalne usluge doda varijabilni dio.
Drastično poskupljenje
Kada se matematičke formule izračuna prevedu na jednostavan jezik, ili pretvore u račune koje će plaćati korisnici to izgleda ovako – jedan član kućanstva do sada je plaćao uslugu 46,61 kunu, a od 1. srpnja 2022. godine će plaćati 75,15 kuna što je povećanje od preko 60 posto, dva člana kućanstva dobivat će novi račun s iznosom od 95,39 kuna umjesto 68,49 kuna, što je poskupljenje od 63 posto, tri člana kućanstva mjesečno su do sada plaćala 83,24 kune, sada će 115,63 kune, što je poskupljenje od nešto manje od 40 posto, četiri člana kućanstva umjesto 95,12 kuna plaćat će 135,87 kuna (42,84 posto poskupljenje), pet članova kućanstva umjesto 145,61 kunu plaćat će 156,11 kuna (7,21 posto poskupljenje), a šest članova kućanstva dobivat će račun umjesto dosadašnjih 157,49 kuna 176,35 kuna, što je poskupljenje od 12 posto.
Kada je riječ o kategoriji koja nije kućanstvo, račun zavisi od veličine spremnika, a najgore će proći oni koji proizvode najmanje otpada. No, zakonom je to tako propisano.
Korisnici spremnika od 80 litara plaćat će gotovo sto posto veću cijenu jer će umjesto 93,68 kuna dobijati uplatnicu na 183,97 kuna, korisnici spremnika od 120 litara umjesto 130,96 kuna plaćat će 198,69 kuna (poskupljenje 51,72 posto), korisnici spremnika od 240 litara umjesto 242,82 kune plaćat će 242,85 kuna (razlika je 00,01 posto), a korisnici spremnika od 1100 litara mogu slaviti jer će dobijati račune umanjene za preko 50 posto, 559,33 kune umjesto 1.147,07 kuna.
Zar je Riječanima utješno što je odvoz Zagrepčanima skuplji?
Pročelnica Malnar za utjehu je navela da su uspoređivane cijene u drugim gradovima s onim koje će po novom imati Komunalno društvo Čistoća i da ispada da je prikupljanje komunalnog otpada skuplje za građane Zagreba, Pule, ali i Krka i Preloga po litri zapremine.
> Tko je Tomaševićev direktor zagrebačke Čistoće Davor Vić – iz Osijeka vuče repove, gura ga SDP, a sljubio se s Možemo
“Cijene su utvrđene na temelju zakona i omogućit će funkcioniranje sustava, s tim da će poticati korisnike na odvajanje otpada. Komunalno društvo Čistoća intenzivno radi na individualizaciji prikupljanja otpada”, zaključila je pročelnica Malnar.
Filipović: “Nepravedno je, ali…”
Gradonačelnik Marko Filipović ustvrdio je da nevoljko daje suglasnost na novi cjenik Komunalnog društva Čistoća, ali da se nekad moraju donijeti odluke koje nisu popularne.
“Suglasnost je potrebna kako bi se omogućila sigurnost sustava prikupljanja otpada. Intenzivno se radi na individualizaciji procesa. Povećanje cijene nije popularno, ali je u ovom trenutku nužno. Nadam se da cijene energenata neće divljati i da će se tržište smiriti jer je cijena određena prije nego što su počeli tržišni poremećaji koji su doveli do drastičnih povećanja cijena energenata. Izražavam nezadovoljstvo zakonskim rješenjima koja su nepravedna prema korisnicima. Borili smo se da takav zakon ne bude prihvaćen, ali nismo uspjeli i sada ga moramo poštovati, iako je nelogično da se snižava cijena onima koji proizvode najviše otpada, a povećava onima koji proizvode najmanje”, zaključno je ustvrdio Filipović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa