Sin generala HVO-a Šantića o presudi: Abdić i Dudaković sigurno znaju sudbinu mog oca

Foto: fah

Oslobađajuću presudu Županijskog suda u Bihaću za ubojstvo generala HVO-a Vlade Šantića njegov sin Duje ocijenio je razočaravajućom jer predmet nije okarakteriziran ni kao ratni zločin, a HNS BiH pozvao je državno Tužiteljstvo BiH da preuzme slučaj ističući da za hrvatske žrtve nema pravde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kada sam bio pozvan kao svjedok, dalo se naslutiti i iščitati iz govora tijela i ostalog ponašanja optuženih kakva će biti presuda. Nikada nisam rekao da su Hamdija Abdić Tigar i Atif Dudaković ubili moga oca, ali sigurno znaju što se dogodilo”, izjavio je Duje Šantić medijima u Mostaru.

Županijski sud u Bihaću u ponedjeljak je odgovornosti oslobodio zapovjednika Vojne policije Armije BiH Hamdiju Abdića Tigra i petoricu pripadnika te vojne formacije za ubojstvo zapovjednika HVO-a u Bihaću, generala HVO-a i HV-a Vlade Šantića.

Prema navodima optužnice generala Šantića su noću s 8. na 9. ožujka iz lokalnog zapovjedništva HVO-a u Bihaću nasilno odveli pripadnici Armije BiH nakon čega je u hotelu Sedra razgovarao sa zapovjednikom V. Korpusa Armije BiH generalom Atifom Dudakovićem. Nakon toga mu se gubi svaki trag.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zar je moguće da Vojna policija otme i ubije jednoga genarala (Šantića) s kojim su surađivali, a da zapovjednik te postrojbe i cijelog Korpusa ne zna što se događalo”, upitao se Duje Šantić.

“Ratni zločin je kazneno djelo”

Neprihvatljivo je što je to ubojstvo najprije karakterizirano kao ratni zločin, da bi se ovaj sudski postupak vodio s kvalifikacijom civilnog ubojstva, rekao je.

Kritizirao je i hrvatske predstavnike u vlasti u BiH i Hrvatskoj da nisu dovoljno učinili kako bi se saznala istina o stradanju njegova oca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski narodni sabor BiH oštro je kritizirao odluku Suda u Bihaću navodeći da je uznemirila ne samo obitelji Šantić, nego i sve hrvatske branitelje, pripadnike HVO-a i svih Hrvata.

Pozvali su da državno pravosuđe rasvijetli ubojstvo generala HVO-a.

“Ratni zločin je kazneno djelo koje ne zastarijeva i tražimo od Tužiteljstva i Suda BiH da preuzme ovaj predmet i dovede ga do kraja, karakterizirajući ga kao ratni zločin, i da se napokon privedu pravdi i budu osuđeni nalogodavci i izvršitelji”, stoji u priopćenju HNS-a BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Presudom donesenom u ponedjeljak potvrđuje se selektivan i pristran pristup sudova u Bosni i Hercegovini kada su u pitanju ratni zločini koje su počinili pripadnici Armije BiH.

HNS BiH poziva međunarodnu zajednicu angažiranu u BiH da pomogne kako bi hrvatske žrtve iz rata što prije dočekale pravdu.

Što kaže presuda?

Podsjetimo, županijski sud u Bihaću nepravomoćnom presudom oslobodio je bivšeg časnika Armije BiH Hamdiju Abdića zvanog Tigar i još petoricu njegovih podređenih za ubojstvo generala Hrvatskog vijeća obrane (HVO-a) Vlade Šantića 1995.

Optužnice za ubojstvo, osim Abdića oslobođeni su: Dedo Karabegović, Jasmir Topal, Ramiz Ružnić, Indijan Alibegović i Enver Keranović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teško zlostavljanje i ubojstvo do danas nerazriješeno

Šestoricu optuženih teretilo se da su noći između 8. i 9. ožujka 1995. godine generala Šantića odveli iz hotela “Sedra” u Cazinu u zapovjedništvo vojne policijske postrojbe pod nazivom 502. viteška brdska brigada kojom je zapovijedao Abdić. Ondje su, prema optužbama, teško zlostavljali te je zadobio vidne ozljede glave.

Dan kasnije, Šantić je odveden u nepoznatom smjeru, a njegovi posmrtni ostaci do danas nisu pronađeni, stoji u optužnici.

Pošto je taj zločin godinama bio zaboravljen, istraga je ponovno otvorena 2013. na temelju iskaza zaštićenog svjedoka. Svjedok je tvrdio da je generalovo tijelo nakon ubojstva raskomadano, zapaljeno i potom ubačeno u bačvu zalivenu gipsom ili cementom. Plastična bačva s neidentificiranim koštanim ostacima je 2014. pronađena na odlagalištu otpada kod Bihaća, no tvrdi se da nije mogao biti izdvojen materijal za DNK analizu pa navodi tog svjedoka nisu mogli biti potvrđeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.