Nakon što se predsjednik Vlade Andrej Plenković sastao s izaslanstvom tvrtke China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) na čelu s predsjednikom uprave Huom Wenmingom, u utorak će kineska delegacija obići Uljanik te 3. maj, javlja HRT.
> IDS-ov gradonačelnik Pule prozvao vladu zbog Uljanika, u kom je uprava uglavnom bila IDS-ova
U utorak ujutro trebali bi posjetiti pulsko brodogradilište, a poslijepodne se očekuje i posjet riječkom 3. maju.
– Nakon srijede imat ćemo priliku razgovarati o detaljima. Ovo sada još uvijek nisu detalji, rekao je novinarima ispred Vlade ministar gospodarstva Darko Horvat, odgovarajući na pitanje što se može očekivati.
Podsjetimo, već ranije je naglašavano da su Kinezi “posljednja slamka spasa” jer u slučaju ako oni ne preuzmu brodogradilišta, ona će navjerojatnije u stečaj.
Šverko: Kinesko izaslanstvo nam je “slamska spasa”
Đino Šverko, povjerenik sindikata metalaca Hrvatske u Uljaniku, izjavio je za HRT kako smatra da sindikati na ovim razgovorima s kineksim predstavnicima i nisu pretjerano nužni.
– Postoje razine koje pregovaraju o nekim temama. Kad budemo mi došli na red, onda će to biti socijalna komponenta, kazao je.
Govoreći o dolasku današnje delegacije rekao je da je to “slamka spasa”.
– Mi sve nade polažemo u to. Nažalost lešinari kruže nad Uljanikom. Ima puno onih koji nam žele stečaj jer bi onda mislili da će ući sa svojim planovima o nekretninskom biznisu. Mi se “okrećemo” Kinezima. Uljanikovci sami mogu završiti brodove, ali neka nam se to omogući, dodaje.
Govoreći o prekinutom strateškom partnerstvu s Tomislavom Debeljakom, Šverko je kazao da se pokušavao spasiti “brak”, ali nije išlo.
Ulaz u Uljanik bio je zavaren, a jučer je uklonjen. Šverko navodi da je i on bio među onima koji je predlagao zavarivanje, ali je kasnije bio i za otvaranje vrata. Smatra da su “dani otvorenih vrata u Uljaniku” poželjni u smislu dobrodošlice partnerima.
– Uljanik je otvoren za partnerstvo. Očekujemo da to bude ta slamska spasa. Mi vjerujemo da oni imaju načina kako nam pomoći, a posebno zato što imaju takvu delegaciju da mogu odluke donijeti puno brže od onoga što su i sami ministri najavljivali bude li interesa.
Osvrćući se na jučerašnju izjavu ministra gospodarstva Darka Horvata da bez strateškog partnerstva neće biti niti međufinanciranja Šverko pojašanjava da je ministar htio reći da nema restrukturiranja ako nema strateškog partnera.
– Međutim, ako Kinezi budu strateški partneri to ne znači da će oni odmah donijeti novac. Inače, riječ međufinanciranje nama prvenstveno znači – plaće radnicima. Ljudi koji nisu dobili plaće 7-8 mj. dobili bi novac i počeli bi normalno raditi, kazao je među ostalim za HRT Đino Šverko.
Izvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.