Skandal na Pravnom fakultetu u Splitu: Nije moguće provjeriti autentičnost diplomskih radova prije 2015. godine jer su završili u smeću?

Foto: Thinkstock

Pokušaj provjere autentičnosti diplomskog rada šibensko-kninskog zamjenika župana Nikole Blaževića, pokrenut od strane Grada Knina na Pravnom fakultetu u Splitu, rezultirao je izuzetno neobičnim otkrićem: na ovom fakultetu, naime, danas je nemoguće provjeriti ne samo ovaj, nego i sve diplomske radove starije od 1. siječnja 2015. godine. Oni se, kako je objašnjeno, ‘nakon nekog vremena bacaju u smeće kako bi se očistio uredski prostor’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pored toga, slučaj je otkrio i da sam Pravi fakultet ne poštuje mnoga vlastita pravila o obrani diplomskih i završnih radova, ‘jer je bivši dekan Boris Buklijaš usmenim nalogom stavio pravilnik o tome izvan snage budući da je bio previše kompliciran’, dok su budući dekani – sve do današnjeg Mirka Klarića – tolerirali takvu praksu. Klarić tvrdi da je novi pravilnik dovršen i ‘uskoro će stupiti na snagu’, piše tportal.

Slučaj je otvorio Grad Knin kada je primio Blaževićev zahtjev da mu se, kao bivšem gradonačelniku, u elektronsku radnu knjižicu retroaktivno upiše visoka stručna sprema, budući da je diplomirao 28 godina nakon što je počeo studirati. Gradska uprava tada upućuje zahtjev fakultetu za provjeru autentičnosti i tako započinje višemjesečno intenzivno dopisivanje iz kojega postaje vidljivo da se na Pravnom fakultetu u Splitu, uglednoj instituciji s tradicijom dugom pola stoljeća, teško krše čak i vlastiti propisi. U jednom trenutku fakultet se čak poziva na ‘uobičajenu praksu’, dok Grad Knin efektno odgovara da se ‘takvi izrazi ne spominju u pravnom sustavu Republike Hrvatske’.

>(VIDEO) Željko Stipić: ‘Pozivam predsjednika Sabora da provjeri sve diplome zastupnika’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovu diplomu nitko zasad ne spori, no diplomski rad nemoguće je provjeriti: suprotno vlastitim pravilima, naime, na Pravnom fakultetu ne postoji pisana evidencija o dostavi diplomskih radova, oni se ne predaju u referadu nego samo povjerenstvu za obranu, ne postoje ni akti o imenovanju spomenutih povjerenstava nego se to obavlja ad hoc, nema oglasa s najavom javne obrane radova, nema ni pisanih izvješća o njihovoj ocjeni, a na koncu radovi u fizičkom obliku ne postoje ni u fakultetskoj knjižnici.

‘Tiskani primjerci diplomskog ili završnog rada ostaju kod članova povjerenstva koji ih nisu dužni čuvati te ih u pravilu poslije određenog vremena bacaju kako bi raščistili uredski prostor’, priznao je Pravni fakultet u dopisu datiranom na 22. prosinca prošle godine. Također, priznao je i da se sama obrana diplomskog rada dogodila izvan roka ‘jer je uobičajena praksa da se studentima koji polože sve ispite akademske godine priznaje pravo na obranu na početku nove akademske godine’.

‘Gradu Kninu nisam mogao dati Blaževićev diplomski rad jer ga nemam, tek sada smo uspostavili repozitorij za čuvanje i od 1. siječnja će radovi biti dostupni’, kazao je dekan Pravnog fakulteta u Splitu Mirko Klarić o slučaju šefa kninskog HDZ-a. No, ponavljamo, nije jedini, dapače: autentičnost ogromnog broja diplomskih radova starijih od 1. siječnja 2015. godine danas je moguće provjeriti samo ukoliko ih profesori nisu, po uobičajenoj praksi, bacili u smeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, ministarstvo znanosti i obrazovanja prošle godine je započelo provjeru vjerodostojnosti diploma i svjedodžbi, te je u sustavu pronađeno ukupno 35 krivotvorenih dokumenata – 18 krivotvorenih diploma i 17 krivotvorenih svjedodžbi.

Kada se otkrije krivotvorena diploma ili svjedodžba automatski se uručuje otkaz, osoba se prijavljuje Državnom odvjetništvu, nakon toga slijedi istražni postupak i pravosudni organi preuzimaju ove slučajeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.