Slavonski Brod: šteta procijenjena na oko 27 milijuna kuna

Veći dio općina u Brodsko-posavskoj županiji dostavio je zahtjeve za proglašenje elementarne nepogode, a županijski Stožer za zaštitu i spašavanje danas je pozvao lokalne samouprave da do petka dostave i preliminarne procjene štete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad Slavonski Brod već je napravio procjenu šteta na oko 27 milijuna kuna.

“Procjenjujemo da se trenutno radi o 27 milijuna kuna. Tu su štete od obilnih kiša na cestama, uništene ceste od strane teške mehanizacije pri dovozu materijala u naselju Josip Rimac. Uništene su šetnice uz Savu, još ne znamo kakvo je stanje Malog gradskog kupališta, za sad znamo da ima dosta pukotina. Znatne su i štete u parkovima, pri dovozu vreća. Još nemamo procjenu šteta na crpnim stanicama Vodovoda, odnosno na pumpama koje su izgorile prepumpavajući oborinske vode,” rekao je gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara.

“Unutar ovog iznosa je i dva milijuna kuna koji su nam potrebni za tretiranje komaraca. Velike su površine pod vodom koje sada moramo tretirati”, kazao je gradonačelnik Duspara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na području Brodsko-posavske županije ostaje na snazi izvanredno stanje, a tijekom noći je na problematično mjesto na nasipu postavljena je geomembrana kako bi se zaustavilo procjeđivanje.

Odluku da izvanredno stanje ostaje na snazi županijski Stožer za zaštitu i spašavanje donio je na današnjoj sjednici na osnovu procjena Hrvatskih voda, koje upozoravaju da je stanje i dalje ozbiljno jer su nasipi namočeni od veljače.

Protekle noći na nasipu u Slavonskom Brodu na strani s koje voda pritišće nasip postavljena je geomembrana sastavljena od nepropusnih folija s ciljem zaustavljanja procjeđivanja kroz nasip. “Posao je obavljen tijekom večeri i noći, sve je završeno oko tri sata ujutro, na dužini od 80-90 metara. Stanje je i dalje ozbiljno. Nema mjesta popuštanju. Treba podsjetiti da su nasipi još od drugog mjeseca natopljeni i u stanju kao spužva”, kaže rukovoditelj obrane od poplava Hrvatskih voda u Brodsko-posavskoj županiji Davorin Piha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vodostaj, uključujući današnji, još uvijek je na trećem najvišem nivou zabilježenom od kad se vrše mjerenja. Tijekom jučerašnjeg dana i noći imali smo oko 50 intervencija. Što dulje ovako stanje bude trajalo, trebat će više obraćati pažnju na stanje nasipa. Na pravovremene dojave možemo adekvatno reagirati”, rekao je Piha.

Ne očekuje da će najavljene nove padaline utjecati na vodostaje. “Očekivane oborine od 7-8 litara ne bi trebale utjecati na vodostaj rijeke Save. Međutim sigurno je da će utjecati na provođenje trenutnih aktivnosti”, istakao je Piha.

Načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje Brodsko-posavske županije Davor Vlaović na današnjoj sjednici Stožera pozvao je na daljnju budnost duž cijelog područja uz Savu, te podsjetio da je i dalje na snazi odluka o djelomičnoj evakuaciji u Slavonskom Brodu i općini Bebrina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njegovim riječima, trenutno je u četiri evakuacijska centra smješteno oko 700 građana iz Slavonskog Broda i 677 iz općine Bebrina, a dio ljudi, koji nisu evidentirani, smješten je kod rodbine. Na području Brodsko-posavske županije smješteno je i dvadeset obitelji s poplavljenih područja u županjskoj Posavini.

Na stožeru je još jednom potvrđena informacija o ispravnosti vode u vodoopskrbnom sustavu na području koje pokriva tvrtka Vodovod iz Slavonskog Broda. Stručne službe zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije pripremaju se i za tretiranje 5700 bunara u prisavskom dijelu županije iz kojih se trenutno ne preporuča koristiti vodu za piće.

Predsjednica Crvenog križa u Slavonskom Brodu Milena Grgić demantirala je objave pojedinih medija vezano uz nedostatak hrane u prihvatnim centrima. Grgić ističe da imaju dovoljne zalihe hrane i higijenskih sredstava, ali da im stižu zahtjevi za čizmama, svjetiljkama, lopatama i radnom odjećom.

U cijeloj županiji i dalje nema nastave u osnovnim i srednjim školama, a u Slavonskom Brodu ne rade ni vrtići.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.