Jak potres magnitude 4.6 po Richteru s epicentrom u podmorju kod Splita zatresao je u petak nešto prije 14 sati splitsko područje, a osim u Splitu osjetio se i u Sinju, Omišu te na otoku Braču i Omišu, doznaje se u Centru 112.
Seizmološka služba RH priopćila je kako je potres zabilježen u 13,56 sati s epicentrom u podmorju kod Splita. Magnituda potresa iznosila je 4.6 prema Richteru, a intenzitet u epicentru VI stupnja Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice. Prema dostupnim informacijama, potres se osjetio na području središnje Dalmacije.
Doznaje se kako je epicentar potresa bio kod Slatina na otoku Čiovu.
U Splitu se toliko jako osjetio da je u stanovima na višim katovima zgrada zabilježena manja šteta u vidu razbijenih staklenih predmeta, koji su padali sa stalaža. Dio stanara iz viših zgrada izišao je iz svojih stanova i poslovnih prostora na trgove i ulice u strahu od novog potresa, a učenici su pušteni iz škola.
Splitska policija zabilježila je nekoliko poziva uznemirenih građana, većinom starije životne dobi. Do sada nisu imali dojava o većim štetama, kao ni o ozlijeđenim osobama.
Potres u Splitu nije uzrokovao ozbiljnije posljedice
Potres koji je u petak poslijepodne pogodio Splitu kratkotrajno je uznemirio žitelje u nekoliko dijelova grada, ali nije izazvao ozbiljnije posljedice ni materijalnu štetu, niti je bilo ozlijeđenih, izvijestio je poslijepodne gradonačelnik Ivo Baldasar.
Uočeno je nekoliko površinskih napuknuća zidova na zgradama te, po prikupljenim informacijama, na tri mjesta napuknuća ili ulegnuća afalta, ali su ona brzo obilježena pa preko njih nisu prolazili automobili niti se stvarala prometna gužva, rekao je večeras za Hinu gradonačelnik Baldasar.
Također je rekao kako je potres izazvao nestanak struje na nekoliko mjesta u gradu, što je uzrokovalo kratkotrajne zastoje dizala u nekoliko zgrada, ali brzom intervencijom vatrogasaca ti su problemi odmah rješavani.
“Split se ne nalazi na trusnom području i u svojoj povijesti nije imao većih potresa pa se nadamo kako će tako biti i ubuduće”, istaknuo je Baldasar.
U potresu manje oštećen Dioklecijanov akvedukt
Centar 112 zaprimio je više od 150 dojava uznemirenih građana od kojih su neki javili da je manje oštećen i arheološki lokalitet Dioklecijanov akvedukt s kojega je na cestu otpao komad težak pedesetak kilograma.
Dioklecijanov akvedukt najbolje je očuvani objekt te vrste u Hrvatskoj. Kako su operateri rekli za Hinu, među dojavama su imali i poziv građanina koji je tvrdio da je tijekom potresa na cesti prema Karepovcu gledao kako s Dioklecijanova akvedukta na cestu pada materijal, a kako u tom trenutku cestom nitko nije prolazio, nije bilo ozlijeđenih ni materijalne štete.
Jak potres osjetio se u 13,56 sati s epicentrom u podmorju kod Splita. Magnituda mu je bila 4.6 prema Richteru, a intenzitet u epicentru VI. stupnja Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice. Potres se osjetio na području središnje Dalmacije.
“Zabilježili smo nekoliko dojava nestanka električne energije na Trsteniku, Kaštel Novom i Kaštel Lukšiću. Imali smo i nekoliko dojava o prestanku rada semafora na nekoliko gradskih raskrižja”, rekao je operater u Centru 112. Danas je posla imala i splitska Javna vatrogasna postrojba, koja je pomagala građanima koji su zbog nestanka električne energije ostali zatočeni u dizalima.
Da je današnji potres bio jak, govore i podatci s terena. Na jednom raskrižju u Vukovarskoj ulici popucao je asfalt, a čini se kako su najviše oštećeni viši katovi zgrada. Manja su oštećeni zidovi i stropovi na petom katu zgrade Gradske uprave u Banovini, u zgradi Županijskog suda, a na nekim zgradama su popucala stakla kao, primjerice, na stadionu Poljudu.
Kako je među građanima zavladao strah te su sat nakon potresa proveli na otvorenome, splitski gradonačelnik Ivo Baldasar odlučio je da se danas zatvore škole i učenici puste kući, a isto su učinili i djelatnici Gradske uprave, Sveučilišne knjižnice te još nekih ustanova i tvrtaka u gradu.
Poslijepodne nije bilo novih podrhtavanja tla.
Tekst se nastavlja ispod oglasa