Na Međunarodni dan ljudskih prava 10. prosinca s Mirogoja godinama dolazi vapaj onih koji traže jednu stvar – pravo na grob. Zajednica žrtvoslovnih udruga već godinama nastoji vratiti grobna mjesta hrvatskih vojnika koje je 1945. preorala komunistička vlast. Na taj put stala im je i zagrebačka gradska vlast na čelu s Tomislavom Tomaševićem koja je onemogućila obnovu groblja.
Imaju li svi pravo na grob? Trebali bi. No hrvatski vojnici umrli i poginuli između 1941. i 1945. čini se nemaju. Sjećanje na njih čuva nekolicina udruga okupljena u zajednicu žrtvoslovnih udruga koje svake godine na Međunarodni dan ljudskih prava 10. prosinca održavaju molitvu na groblju hrvatskih vojnika 1941. – 1945.
Na tom groblju do 1945. bili su križevi kao i islamska nadgrobna obilježja (nišani) za vojnike Nezavisne Države Hrvatske: katolike, muslimane, pravoslavce, evangelike i druge. Danas je na tom mjestu šuma.
Možda će vas zanimati
Tajna Mirogoja: Marko Krznarić o preoranim grobovima hrvatskih vojnika i kako je Tomaševićeva vlast ponovila zločin nad mrtvima
Iz zaborava je ovaj ‘šumarak’ na Mirogoju iščupao Marko Krznarić, čovjek koji se godinama bori da se ti grobovi vrate onakvi kakvi su bili prije srpnja 1945.
“Izbrisati svaki trag zloduha fašističke vladavine”
U srpnju 1945. ministar unutrašnjih poslova Federalne Države Hrvatske Vicko Krstulović vlastoručno je potpisao naredbu broj 2.811/45 (Izvor: Zbornik dokumenata u knjizi ”Partizanska i komunistička represija i zločini u Hrvatskoj 1944. – 1945. Dokumenti”, nakladnik: Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranja, Slavonski Brod, 2005. godine) kojom je zatražio uklanjanje grobova.
>Mons. Šaško na groblju hrvatskih vojnika: Vlasti imaju sva potrebna sredstva da vrate ljudskost, ali to ne žele učiniti
“Treba izbrisati svaki trag zloduha fašističke vladavine. Tako je potrebno i da se sravne sa zemljom svi vanjski znakovi, po kojima bi se razaznavalo mjesto, gdje su se dizala takva groblja. Stoga će te u pogledu tih groblja postupiti ovako: Ograde, zidove, plotove kao i druge predmete i sredstva treba odstraniti; vanjska obilježja na pojedinim grobnim humcima /krstove, ploče, konfesijske i sve druge znakove/ treba ukloniti tako da čitavo zemljište, koje je bilo odredjeno za groblje, bude poravnano. Prostore, na kojima su se nalazili grobovi, ne smije se upotrebljavati za pokapanje novih mrtvaca. Ovaj se prostor može upotrebiti kao rasadnik za ukrasno grobno bilje ili slične svrhe”, pisalo je u naredbi.
Možda će vas zanimati
Civilizacijska sramota: Kako Njemačka održava groblja svojih vojnika diljem svijeta, a kako Hrvatska
Hrvatska sramota; Nijemci dan danas brinu za stotine groblja svojih vojnika diljem svijeta
Tako su preorani grobovi i kosti umrlih. Uspostavom Republike Hrvatske, obitelji tamo pokopanih vojnika i žrtvoslovne udruge sve glasnije su počele tražiti dostojanstvenu uspomenu na tamo pokopane. Prikupljane su donacije, te je podignut i središnji križ na tom polju na Mirogoju. No ne i pojedinačni grobovi, iako bi, zahvaljujući sačuvanim nacrtima i popisima, vjerodostojna obnova bila moguća.
Možemo smeta “hrvatska vojska”
Marko Krznarić iz Udruge ratnih veterana Hrvatski domobran Osijek i Pero Šola iz Hrvatskog obrednog zdruga Jazovka – ogranak Đakovo, počeli su prije desetak godina borbu za vraćanje grobova hrvatskih vojnika na Mirogoj. S obzirom na to da je riječ o javom gradskom groblju, trebalo je ishodovati niz dozvola.
Od pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića dobili su obećanje i napokon sve dogovorili. No, nakon Bandićeve smrti, sve je opet stalo. Zagrebačka lijeva vlast na čelu s Tomaševićem onemogućila je obnavljanje grobova, iako su udruge htjele za to dati novac koje su skupile donacijama. Gradskoj vlasti smetao je naziv “groblje hrvatskih vojnika” jer smatraju da to nije bila hrvatska vojska.
>Marko Krznarić o preoranim grobovima hrvatskih vojnika na Mirogoju: Tomaševiću je sada problem naziv
>Pero Šola: Ako su komunisti antifašisti, onda su fašisti antikomunisti
Zanimljivo, nekoliko desetaka metara dalje na Mirogoju nalazi se uređeno i popisom svih poginulih groblje njemačkih vojnika.
Vojnici nacističke Njemačke imaju svoje groblje u Zagrebu, a vojnici i domobrani iz NDH nemaju pravo na to. Bez obzira na to pod čijom su zastavom stradali, država bi trebala poštovati mrtve, kao što to čini Njemačka. Naime, u Njemačkoj od 1919. postoji ‘‘Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge” – ili skraćeno Volksbund – njemačka Komisija za ratne grobove.
Riječ je o humanitarnoj, neprofitnoj organizaciji koja se u ime Savezne vlade i pod pokroviteljstvom njemačkog predsjednika, posvećuje zadaći traženja i izvlačenja posmrtnih ostataka poginulih njemačkih vojnika izvan Njemačke kako bi bili, citiramo, “dostojno pokopani” i kako bi se vodila “sustavna briga za njihove grobove”.
550 grobova
Da groblje i hrvatski vojnici ne padnu potpuno u zaborav najzaslužniji su već spomenuti Marko Krznarić i Pero Šola. Oni su o tome detaljno govorili u podcastu “55 minuta kod Željke Markić”.
“To je vrlo osjetljiva i bolna tema. Na Mirogoju postoji označen prostor gdje leže tijela hrvatskih vojnika. Oni su pokapani za vrijeme Drugog svjetskog rata. Dana 18. svibnja 1945. godine je Ranković, tadašnji ministar unutarnjih poslova za Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju, donio naredbu da se uklone sva neprijateljska groblja i oznake na grobovima. Zatim je 6. srpnja 1945. godine Vicko Krstulović istu takvu zapovijed donio u tadašnjoj Federalnoj Državi Hrvatskoj. Oni su odlučili onemogućiti onima koje smatraju neprijateljima da imaju ime i križ na svojem grobu. Na tom dijelu groblja ima oko 550 grobova”, kazao je Krznarić.
“Mi se ne planiramo zaustaviti i želimo se i dalje boriti za dostojanstvo pokojnika te njihove obitelji”, poručio je.
U nedjelju 10. prosinca u 11 sati, kao i svake godine, zajednica žrtvoslovnih udruga obilježit će Međunarodni dan ljudskih prava na groblju hrvatskih vojnika 1941. – 1945. na zagrebačkom Mirogoju. Molitvu će predvoditi zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško.
Tekst se nastavlja ispod oglasa