Srbi više ne mogu tražiti ćirilicu u Vukovaru na temelju popisa stanovništva: Sjećate li se Milanovićevog uvođenja dvojezičnosti?

ćirilica
Foto: fah

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je konačne rezultate Popisa 2021. o ukupnom stanovništvu prema spolu i starosti, te prema narodnosti, vjeri, državljanstvu i materinskom jeziku te prema njemu Srbi u Vukovaru i formalno gube pravo na ćirilicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> (VIDEO) Milanović o ćirilici u Vukovaru: ‘Opet bih napravio isto!’

Naime, broj pripadnika srpske manjine u Vukovaru pao je ispod 30 posto. Prije deset godina bilo ih je 34,8 posto (15.881), a danas 29,73 posto (14.605). Sveukupno u Hrvatskoj danas živi 123.892 Srba. Po Ustavu Republike Hrvatske nacionalne manjine imaju pravo na službenu upotrebu svog jezika i pisma u jedinicama lokalne samouprave u kojima čine više od trećine stanovnika.

>Vukovarski branitelj Marijan Živković za Narod.hr: ‘Ćirilice nije bilo u Vukovaru ni za vrijeme Titove Jugoslavije’

U listopadu prošle godine, kao i u listopadu svake prijašnje godine, vijećnici vukovarskog Gradskog vijeća raspravljali su o dostignutom stupnju razumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među građanima Vukovara; hrvatskim građanima te pripadnicima srpske nacionalne manjine. Zaključeno je da još uvijek nisu prisutni uvjeti za ponovno uvođenje dvojezičnosti u Vukovaru na zahtjev srpske nacionalne manjine.

Ipak nema uvjeta za dvojezičnost

I ove godine u listopadu trebalo se raspraviti o spomenutom problemu.
Dijalog i razumijevanje između hrvatskih Vukovaraca te pripadnika srpske nacionalne manjine nisu uznapredovali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Pogledajte iz aspekta aktualnog popisa stanovništva koji je još u tijeku i koji se provodi. Doista, mislim da kao pojedinci, ali i dužnosnici, trebamo činiti svako sa svoje strane koliko god je moguće da ova naša zajednica grada Vukovara napreduje, da svojim primjerom, ali pod dužnosničkoj liniji, činimo ono što možemo kako bi život u gradu Vukovaru bio što je moguće bolji za sve građane grada Vukovara, bez obzira na nacionalnost, vjeru kojoj pripadaju“, upozorio je gradonačelnik Ivan Penava prošle godine, kada se provodio popis stanovništva.

Ustavni sud je 2019. godine propisao gradu Vukovaru da u listopadu po statutu i zakonu donesu odluke o pravima srpske nacionalne manjine. Iako to nije izrijekom navedeno u odluci, na novinarsko pitanje predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović potvrdio je da je među tim odlukama i ona o ćiriličnim natpisima u Vukovaru. Od tada, vukovarski je gradonačelnik ustrajao u tome da se prvo treba osigurati poštivanje temeljnih ljudskih prava žrtvama velikosrpske agresije i osigurati procesuiranje zločina koji su nad njima počinjeni, pogotovo uzevši u obzir događaje iz 2013. godine.

> Penava za Narod.hr: Popis iz 2011. je netočan, u pitanju su lažni podaci i manipulacija kako bi se destabilizirao Vukovar

Prosvjedi protiv dvojezičnosti i Milanovićevo uvođenja ćirilice u Vukovaru 2013.

Podsjetimo, današnji predsjednik RH Zoran Milanović bio je SDP-ov predsjednik Vlade RH od prosinca 2011. do siječnja 2016. godine. U vrijeme tzv. Milanovićeve Kukuriku vlade sastavljene od SDP-a, HNS-a, IDS-a te HSU-a, postavljanje dvojezičnih ploča u Vukovaru dočekano je s velikim nezadovoljstvom javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isticalo se kako u Vukovar, zbog ratnih strahota provedenih tijekom agresije, ne bi trebalo postavljati natpise na srpskome jeziku i ćirilici. Srpska ćirilica oduvijek je bila sredstvo srpskog kulturnog hegemonizma. Tijekom okupacije Vukovara srbijanske su okupacijske vlasti zabranile latinicu i nametnule ćirilicu. Dana 16. srpnja 1992. promijenjeni su i nazivi svih ulica u Vukovaru. Uklonjeni su i S. S. Kranjčević, Vladimir Nazor, Cesarec, a ulicu nazvanu po Stjepanu Radiću preimenovali su u Ulicu Puniše Račića.

Ranjavanje i smrt Darka Pajičića

U revoltu zbog takve odluke, mnogi su vukovarski branitelji sudjelovali u uništavanju dvojezičnih ploča, a jedan od njih bio je i Darko Pajičić, maloljetni hrvatski dragovoljac Domovinskog rata i logoraš srpskih koncentracijskih logora.

Zbog razbijanja ćiriličnih ploča došlo je do sukoba branitelja i policije, a prema izjavama zgroženih očevidaca, policija je iznimno brutalno postupila prema braniteljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najteže je prošao sam Darko Pajičić, koji je bio pretučen te je zadobio teške ozlijede glave. Njegova fotografija u bolničkom krevetu s jasno vidljivom deformacijom glave obišla je Hrvatsku. Darko Pajičić umro je od posljedica ranjavanja 21. studenog 2015.

> Dok se nalaže uvođenje ćirilice u Vukovar, pročitajte koje se odluke Ustavnog suda ne poštuju!

Do tada se vlast u Vukovaru već promijenila te je na čelo grada došao, tada HDZ-ov, Ivan Penava, koji je na smrt svog šogora Pajičića reagirao oštro optužujući Vladu.

I predsjednik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara Tomislav Josić optužio je za Pajčićevu smrt tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića i premijera Zorana Milanovića, te je zatražio njihovu odgovornost.

Pravomoćnom presudom suda u Vinkovcima u rujnu 2019. policajac Saša Sabadoš, koji je 2013. razbio glavu vukovarskom branitelju Darku Pajičiću jer je skidao dvojezičnu ploču, a nakon čega je Pajičić preminuo, osuđen je zbog kaznenog djela protiv života i tijela i nanošenja teške tjelesne ozljede iz nehaja samo na šest mjeseci zatvora i godinu dana uvjetne kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudski procesi protiv branitelja koji su razbijali ćirilićne ploče

Nakon dramatičnih sukoba branitelja i policije uslijedio je cijeli niz sudskih procesa protiv branitelja koji su razbijali dvojezične natpise ili ih preljepljivali hrvatskim simbolima. Svi su oni osuđeni i dobili kazne.

> Penava: ‘Ćirilica odgovara samo službenom Zagrebu, to je mehanizam za uzburkavanje odnosa’
> Culej oslobođen optužbi za izazivanje nereda protiv ćiriličnih ploča: Evo što je rekao za Narod.hr

Među optuženima bio je i Stevo Culej, i to kao saborski zastupnik, zatim aktualni zamjenik gradonačelnika Vukovara Tomislav Josić, hrvatski branitelj i 90%-tni invalid Zlatko Zaoborni, hrvatska braniteljica i kćerka nestalog branitelja Snježana Patko i mnogi drugi.

Najveću pozornost javnosti privukao je slučaj Marijana Živkovića, vukovarskog branitelja i oca dvojice poginulih branitelja (tijelo jednog od njih do danas nije pronađeno). Iako je sud u Vukovaru prvostupanjskom presudom oslobodio Živkovića, na odluku se žalilo Državno odvjetništvo te je započelo novo suđenje, pri čemu je sutkinja odbacila psihijatrijski nalaz sudskog vještaka. Za njega se tražilo 5 do 12 godina zatvora. Na novom suđenju cijelom je Hrvatskom odjeknula rečenica sutkinje koja je Marijanu Živkoviću poručila neka za svojim sinovima “žali u tišini”. Nakon snažnih reakcija hrvatske javnosti i političkih predstavnika – od vukovarskog gradonačelnika Penave, preko tadašnje predsjednice Grabar-Kitarović do ministara u Vladi i oporbe u Saboru, došlo je do obustave sudskog postupka protiv Živkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.