Stier: Posjet predsjednice Rusiji od važnosti je za hrvatsku politiku i gospodarstvo

Foto: snimka zaslona

Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović u službenom je posjetu Rusiji gdje je u Sočiju održala sastanak s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. O njezinu posjetu Rusiji i odnosima Hrvatske i Rusije u HRT-ovom Studiju 4 govorio je bivši ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Mislim da je pozitivno da je došlo do ovakvog susreta na najvišoj razini“, naglasio je Stier koji je i sam u svibnju bio u službenom posjetu Moskvi kao ministar vanjskih poslova.

„Tada smo dogovorili hodogram susreta, uključujući i susret na najvišoj razini. Intencija je bila proširiti kanal dijaloga s Ruskom Federacijom. Jasno, u taj dijalog ulazimo s pozicije članice EU i NATO-a. To Rusija zna i u nekim segmentima to pojašnjava da oko nekih stvari nemamo isto mišljenje. Isto tako, želimo uvažavati ulogu koju Ruska Federacija ima na međunarodnoj sceni, pogotovo na jugoistoku Europe. Vidjeli ste i u ovim izjavama da je bilo riječi o situaciji na jugoistoku Europe, posebice u BiH. Tu moramo imati s Rusijom otvoren dijalog. Taj kanal je itekako potreban i proširen je posjetom predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović“, kaže Davor Ivo Stier.

Danas se u Moskvi najavljuje gospodarski forum na kojemu će sudjelovati i brojne hrvatske tvrtke. Od kakve je on važnosti za Hrvatsku, rekao je Stier:
„Može otvoriti nove perspektive za hrvatske tvrtke koje rade na ruskom tržištu ili surađuju sa ruskim partnerima. Naša se robna razmjena, kada je došlo do krize u odnosima između Rusije i EU gotovo prepolovila.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomenuo je i kako Hrvatska sa susjednom Crnom Gore ima ukupnu robnu razmjenu gotovo milijardu eura, a kada se gleda rusko tržište i vidi da je tu riječ o nešto više od pola milijarde eura vidljivo je koliki je potencijal za rast.

„Rusko tržište je ogromno i tu se otvaraju brojne mogućnosti. Naše su tvrtke tamo bile tradicionalno prisutne. Sve su europske zemlje doživjele, neke više – neke manje, pad u robnoj razmjeni do kojeg je došlo zbog aneksije Krima i krize u odnosima. Postoji ipak jedno područje koje nije obuhvaćeno sankcijama. Postoje apsolutno legitimni ekonomski interesi i mislim da je s te strane ovaj posjet važan. Na tržištima kao što je rusko tržište gleda se kakvi su politički odnosi. Kada se vidi da je šeficu hrvatske države primio predsjednik Putin, to je jedan politički signal i gospodarskim subjektima“, kaže Stier i dodaje kako „Alternative dijalogu nema i dobro je da je Hrvatska išla ovim putem. Meni je drago da je došlo do ovakvog razgovora na najvišoj razini.“

Hrvatska je veliki uvoznik ruskih naftnih derivata. Prošle godine Hrvatska je kupila oko 350 000 tona nafte od Rusije. Pitanje je što je s LNG terminalom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za Hrvatsku je to od strateške važnosti. Hrvatska država ima interes da se izgradi LNG terminal. On je važan zbog geostrateških prilika, zbog diverzifikacije nabave plina i razvijanja tržišta. Hrvatska mora na tome ustrajati”, rekao je bivši ministar vanjskih poslova.

Iako je tema Agrokora goruća tema u Lijepoj Našoj, predsjednica Grabar-Kitarović se u Rusiji toga nije dotakla, a Putin je spomenuo samo u jednoj rečenici.

„Nije neočekivan takav scenarij. Kad sam bio kod ministra Lavrova, Agrokor je bio jedna od tema, ali nije to forma gdje ćete ući dublje u razgovor o toj problematici. Mi smo napravili nešto drugo. Aktivirali smo radna tijela koja dugo nisu radila za gospodarsku suradnju Hrvatske i Rusije. To su međudržavne komisije. Na čelu sa hrvatske strane te međudržavne komisije je ministrica gospodarstva Martina Dalić. Dogovorili smo aktivaciju tih međudržavnih komisija koje su se i održale tijekom ljeta. To je forma gdje ćete razraditi teme u detaljnijem smislu“, tvrdi Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vezi Agrokora spominje i „lex Agrokor“ za koji kaže: „Kada je Hrvatski Sabor na prijedlog vlade izglasao tzv. lex agrokor, ideja je bila i ostaje stabilizacija situacije i očuvanje radnih mjesta, a nikako nikakva diskriminacija prema bilo kojem vjerovniku.“

Govorilo se i o tome da je predsjednica RH predsjedniku Putinu ponovila ono što je već rekla u Varšavi vezano uz Inicijativu tri mora, a to je kako ona nije usmjerena niti protiv Rusije, niti Njemačke, a niti Europske unije. Bilo je riječi i o ukrajinskoj krizi, a jedna od tema bio je i problem onečišćenja za koje je odgovorna rafinerija u Slavonskom brodu, a koja je u vlasništvu ruske kompanije Zarubežnjeft.

Putin je prilikom posjeta Kolinde Grabar-Kitarović prihvatio njezin poziv da dođe u Hrvatsku.

“Sama činjenica da je do ovog sastanka došlo i da će doći do uzvratnog posjeta pokazuje da imamo tu dinamiku posjeta na visokoj razini i to je upravo ono što smo htjeli, a to je imati otvoren kanal komunikacije s Ruskom Federacijom na najvišoj razini. Rusija je veliki igrač na svjetskoj sceni, a nas pogotovo zanima stabilnost jugoistoka Europe, situacija u BiH i zbog toga moramo imati otvoreni kanal s Ruskom Federacijom”, naglasio je Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomenuo je i važnost komunikacije i dijaloga i u drugim smjerovima.

„Moramo imati otvoreni kanal i sa Turskom, i unutar EU i sa američkim saveznicima. To je jedini način na koji možemo igrati jednu konstruktivnu ulogu i zaštititi naše interese na tom prostoru, Kada se govori o BiH jasno je da želimo imati jednu perspektivu BiH kao države triju konstitutivnih i ravnopravnih naroda, što je važno za Hrvate u BiH. Da bi se to ostvarilo i u praksi, ne samo deklaratorno – moramo imati kanale komunikacije sa svjetskim igračima.“

Spominjući susjedne zemlje, dotaknuo se i teme arbitražnog sporazuma i susreta Cerara i Plenkovića.

„Mislim da bi trebalo doći do tog susreta, ali trebalo bi biti jasno da za Hrvatsku taj susret predstavlja rješavanje ovog bilateralnog pitanja, ali ne u smislu implementacije arbitražnog sporazuma. Mi smo izašli iz tog procesa jer je on kontaminiran od strane Slovenije. Razumijemo da slovenija želi tu implementaciju, ali tu postoje različita stajališta. Do dijaloga treba doći, ali ne uvjetovanjem da to mora biti za implementaciju. Potreban je kanal dijaloga da se izbjegnu incidenti i da se traži proces kako riješiti ovaj bilateralni granični spor. Dijalog je jedina solucija“, zaključuje Davor Ivo Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.