U travnju istječe mandat glavnom državnom odvjetniku Dinku Cvitanu. Izvješće državnog odvjetnika Cvitana stoji na dnevnom redu Sabora, no Hrvatski sabor se još uvijek nije očitovao o njegovom radu.
Vladajući ne otkrivaju hoće li predložiti opet Dinka Cvitana. No, već kruže imena novih potencijalnih kandidata. Od odvjetnika Tomislava Penića, Berislava Živkovića i Nedjeljka Ivančevića, do znatno ozbiljnijih kandidata iz same zgrade u Gajevoj, poput tužitelja Dražena Jelenića, Dražena Diklića ali i Josipa Čule koji je trenutačno u Haagu. Titula novog glavnog državnog odvjetnika mogla bi pripasti i prvi put jednoj ženi – Tamari Laptoš, sadašnjoj ravnateljici USKOK-a, piše RTL.
Koje su ovlasti i koliko traje mandat glavnog državnog odvjetnika?
Glavnoga državnog odvjetnika imenuje na vrijeme od četiri godine Hrvatski sabor, na prijedlog Vlade Republike Hrvat¬ske, uz prethodno mišljenje Odbora za pravosuđe Hrvatskoga sabora i po isteku tog vremena može biti ponovno imenovan na istu dužnost. Trenutačno dužnost Glavnog državnog odvjetnika obavlja Dinko Cvitan. Glavni državni odvjetnik ima svoje zamjenike.
Državno odvjetništvo Republike Hrvatske je prema Ustavu Republike Hrvatske samostalno i neovisno pravosudno tijelo ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela, poduzimati pravne radnje radi zaštite imovine Republike Hrvatske te podnositi pravna sredstva za zaštitu Ustava i zakona.
Dosadašnji državni odvjetnici Republike Hrvatske bili su: Željko Olujić (1990.- travanj 1992. s formalnim nazivom: javni tužilac Hrvatske), Vladimir Šeks (travanj – kolovoz 1992.), Stjepan Herceg (rujan 1992.- prosinac 1993.), Krunoslav Olujić (prosinac 1993.- studeni 1994.), Krunoslav Olujić (prosinac 1993.-studeni 1994.), Radovan Ortynski (veljača 2001.- travanj 2002.), Mladen Bajić, koji je tu dužnost obavljao u čak tri mandata (travanj 2002.- travanj 2014.).
Dinko Cvitan stupio je na dužnost u travnju 2014.
Što je obilježilo rad državnih odvjetnika Mladena Bajića i Dinka Cvitana?
Mladen Bajić obnašao je dužnost glavnog državnog odvjetnika od travnja 2002. do travnja 2014. Tada tu dužnost preuzima Dinko Cvitan, dotadašnja „desna ruka“ Mladena Bajića- koji je osam godina vodio USKOK, dok je sam Bajić postao zamjenik glavnog državnog odvjetnika te i danas obnaša tu dužnost.
> Tko je Mladen Bajić – jedan od najdugovječnijih državnih odvjetnika u EU?
Mandat Dinka Cvitana obilježio je neprimjeren odnos DORH-a prema hrvatskih braniteljima, a također je obmanjivao javnost vezano uz istrage pokrenute u BIH protiv časnika HV-a.
Hrvatski generalski zbor u srpnju je prosvjedovao nakon neprimjerenog privođenja brigadira Ivana Bobetka i još nekoliko umirovljenih časnika, a u istrazi oko ratnih zločina u Sisku 1991., godine.
General Pavao Miljavac upozorio je još 18. travnja 2015. da Sarajevo podiže optužnice protiv časnika Hrvatske vojske.
Državni odvjetnik Dinko Cvitan u svom prvom razgovoru otkako je postao glavni državni odvjetnik, 22. travnja 2015. za RTL televiziju, zanijekao je pak da su bilo kakve istrage pokrenute u BIH protiv časnika hrvatske vojske.
Međutim, istražitelji iz BiH počeli su još 2005. dolaziti u Hrvatski državni arhiv (HDA), gdje su nekontrolirano proučavali, ali i fotokopirali dio građe vezane uz HVO i Domovinski rat.
> Zašto je Dinko Cvitan obmanjivao javnost o istragama pokrenutim u BIH protiv časnika HV-a?
Istodobno DORH temeljem Protokola s Tužiteljstvom BiH nije podigao niti jednu kaznenu prijavu za sudjelovanje u agresiji na RH.
>
Mladen Bajić omogućio tužiteljstvu BiH pristup arhivama Republike Hrvatske i podizanje optužnica protiv časnika HV-a
Mandat pak Mladena Bajića bio je jedan od najduljih mandata nekog državnog odvjetnika u EU. Za Bajićeva mandata uhićen je general Ante Gotovina, a osuđen je general Mirko Norac. To što je sudjelovao u hvatanju Gotovine donijelo mu je naklonost Carle Del Ponte, a neki kažu, i drugi mandat na mjestu državnog odvjetnika.
Mrlja na Bajićevoj karijeri svakako je i slučaj “Kamensko”. Bivši ravnatelj policije, Oliver Grbić, prozvao je tada Mladena Bajića zbog zaustavljanja istrage u Aferi Kamensko. Grbić je tvrdio kako je Bajić to napravio da bi zaštitio Ninoslava Pavića i da je u svemu tome imao podršku tadašnjeg predsjednika Ive Josipovića.
Spomenimo također Bajićevu i Cvitanovu zaštitu sada već osuđenog Josipa Perkovića od izručenja njemačkom sudu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa