Što je sve obilježilo mandat Tomaševića? Ideologija, Jakuševac, roditelji odgojitelji, odrast, vodovod…

Zagreb, 17.4.2024 - Tomislav Tomašević tijekom dočeka rezultata parlamentarnih izbora u Hrvatskoj u stožeru Možemo! u Zagrebu. Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

Ovih dana navršit će se točno tri godine otkako je aktualni zagrebački gradonačelnik i koordinator stranke Možemo Tomislav Tomašević pobijedio na lokalnim izborima. Sljedeći izbori za zagrebačkog gradonačelnika održat će se iduće, 2025. godine. Donosimo pregled dosadašnjeg Tomaševićevog mandata kojeg su obilježili ideologija, Jakuševac, roditelji odgojitelji, ideologija “odrasta”, vodovod i mnoga neriješena infrastrukturna, gospodarska i komunalna pitanja obećana u kampanji. U tri godine koliko je na čelu grada Zagreba, suprotno danom obećanju, Tomašević se ipak više bavio ideologijom nego upravljanjem gradom i njegovim problemima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zeleni aktivist postao gradonačelnik

Nakon iznenadne smrti Milana Bandića, najglasnija oporba u Zagrebačkoj skupštini okupljena oko Možemo pobijedila je na lokalnim izborima u svibnju 2021. godine. Od mogućih 47 Tomaševićeva koalicija osvojila je visokih 23 mandata. Protukandidat Miroslav Škoro u drugom krugu izbora osvojio je tek 34,75% glasova. Većina u Skupštini je vrlo brzo formirana. Znakovito, Tomašević je na prvi radni dan zakasnio vozeći se javnim prijevozom. Medijima je rekao kako je pomagao jednoj gospođi kojoj je pozlilo te je obećao da kašnjenje na posao neće biti praksa. Mnogima se urezao u sjećanje i njegov dolazak biciklom čime je želio naglasiti svoj zeleni gradonačelnički karakter. S ulaskom u zgradu Gradske uprave relativno mlad gradonačelnik i bivši aktivist Zelene akcije dobio je priliku ispuniti svoja predizborna obećanja.

> Zelena akcija, koju je vodio Tomašević, indoktrinira mlade i potiče da na EU izborima biraju zelene

Kako je Tomašević došao u fokus javnosti?

Politička karijera Tomislava Tomaševića započela je na ulici. Upamćen je kao vođa prosvjeda protiv izgradnje ulazno-izlazne rampe u Varšavskoj ulici. Uz njega su se te 2010. godine nalazili i današnja prepoznatljiva lista stranke Možemo Urša Raukar i Teodor Celakoski. Mladi Tomašević tada je bio čelnik udruge Zelena akcija. Javnost ga je upamtila po dvije fotografije. Na jednoj su ga odnosili pripadnici interventne policije, a na drugoj je nosio transparent s porukom tadašnjem gradonačelniku: „Bandiću, nađi si novi posao! Remetinec!“

Posebno angažiran Tomašević je bio u prosvjedu protiv crkve na Savici

Osim prosvjeda u Varšavskoj, Tomašević je predvodio i prosvjede protiv izgradnje crkve na Savici. U parku pred župom bl. Alojzija Stepinca Tomašević je u nekoliko navrata medijima objašnjavao koliko je zgrada crkve štetna za park i cijeli kvart. Na lokalnim izborima 2017. godine svoj politički aktivizam Tomašević je prenio s ulice u Gradsku skupštinu. Na listi „Zagreb je naš“ Tomašević je u prvom krugu osvojio skromnih 3,94% glasova. Tijekom svog prvog mandata nametnuo se kao Bandićev najveći protivnik i nakon njegove smrti uvjerljivo je osvojio izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> (FOTO) Kome smeta crkva na Savici: Prosvjedovali uz poruke I Isus bi htio park!!! Oteto prokleto

Dugo vremena za sve probleme u Zagrebu bio je kriv pokojni Bandić

Nakon prvih 100 dana po preuzimanju vlasti Tomašević i Možemo odlučili su se obračunati s korupcijom u gradu, preustrojiti gradsku upravu, smanjiti broj gradskih ureda, rasteretiti birokraciju, podići razinu transparentnosti, krenuti u rješavanje komunalnih i gospodarskih problema, smanjiti plaće pročelnicima i još mnogo toga što je novi gradonačelnik pobrojao u videu koji je snimio povodom svojih prvih iskustava u uredu gradonačelnika. Kritika iz medija tada još nije bilo, odnosno vrlo malo. Tomašević je dobio veliki vremenski kredit za poboljšati grad od kojeg je Bandić napravio leglo korupcije, neučinkovitosti i nepotizma, kako je tvrdio novi gradonačelnik. Financijski izazovi i rebalansi proračuna dugo vremena su se pravdali Bandićevim načinom upravljanja gradom. Prve na udaru našle su se majke s djecom i to je bio jedan od poteza koji će obilježiti i Možemo i Tomaševića u politici.

Obračun s roditeljima odgojiteljima

Nije prošlo dugo vremena prije nego što je ideologija prvi put došla u prvi plan nove gradske vlasti. Makar, teško je bilo kakav potez gradonačelnika odvojiti od ideologije, ako ne crvene, onda zelene. Marketinški rezovi plaća pročelnicima, savjetnicima gradonačelnika, vožnja biciklom i ukidanje natječaja za nova vozila bili su neki od poteza kojima je Tomašević želio pokazati kako je tu da radi, a ne da krade. Iako je u kampanji obećao da neće dirati u postojeća prava roditeljima-odgojiteljima, to je obećao brzo prekršio.

> Analiza prof. Pokosa: Roditelji odgojitelji – najuspješnija demografska mjera na nišanu Možemo!

Demografija i obiteljske politike pri dnu prioriteta

Pokojni Bandić tu je demografsku mjeru uveo ne bi li potaknuo žene koje žele imati djecu na obiteljski život. Mjera se pokazala uspješnom, a ono što je najvažnije, žene su imale izbor. Ironično, Tomašević koji se zalaže za takozvano pravo na izbor žene taj im je izbor odlučio oduzeti. Rada Borić, Sandra Benčić i Danijela Dolenec majkama su tada govorile da trate život sa svojom djecom, a mogu ići na tržište gdje bi društvu bile „korisnije“. Pokrenuti su mnogi sudski sporovi. Tomašević je pokazao da su mu demografija i obiteljske politike u gradu pri dnu prioriteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ideologija odrasta

U kampanji su Tomašević i njegovi zamjenici kao zmija noge skrivali zelenu političku ideologiju zvanu „Odrast“ ili na engleskom „Degrowth“. Ukratko i pojednostavljeno, odrast se temelji na pretpostavci kako su klimatske promjene toliko opasne i štetne za planet da treba ograničiti ekonomski rast i ekonomiju vratiti u „granice ekoloških ograničenja“. Kako se ne radi o teoriji zavjere, već o ozbiljnom političkom djelovanju svjedoče nam dva primjera.

> Goluža: Odrast je zeleno-lijeva progresivna franšiza koja kroz Možemo guši Zagreb

Tomašević Institut za političku ideologiju također zagovara “odrast”

Prošle godine na Zagrebačkom velesajmu grad Zagreb ugostio je „Međunarodnu konferenciju odrasta“. Pod sloganom „Planet, ljudi, briga, to se zove – odrast!“ raspravljao se o ograničenju ekonomskog rasta kako bi se građanima svijeta osigurao život u „granicama ekološke održivosti Zemlje“. Znakovito, tu ideologiju u prvi plan je stavila i udruga „Institut za političku ekologiju“ na čijem je čelnom mjestu bio – Tomašević. Predgovor knjige „Odrast. Pojmovnik za novu eru“ napisala je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec.

Komunalni i gospodarski problemi Zagreba pali su u drugi plan

Ideologijom ću se baviti samo onoliko koliko to bude potrebno, govorio je Tomašević po preuzimanju vlasti u Zagrebu. Što god tko mislio o pokojnom Bandiću, neodvoz smeća, nesnosan smrad u gradu, prometne gužve i problemi u javnom prijevozu nisu bili konstanta, već iznimka. Nedugo nakon preuzimanja vlasti, Zagrepčani su počeli primjećivati kako grad ne funkcionira kao ranije. Posebno šokantno je bilo vidjeti kilometre nepokošene trave uz zagrebačke glavne prometnice i avenije te parkove obrasle travom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Nadležne službe u Zagrebu nisu u stanju pokositi travu, ali imaju objašnjenje: Trava ne raste kako treba, klimatske promjene

Grad preplavljen smećem

Uz novi vizualni doživljaj grada došao je i onaj preko osjetila njuha. Reorganizacija odvoza smeća i uvođenje „plavih vrećica“ pokazali su se kao fijasko. Pretrpani kontejneri i vreće smeća izvan njih postale su slike Zagreba kojima se nitko nije nadao. Također, slika koja će ući u povijest biti će i ona kada je Tomašević obukao radno odijelo i s djelatnicima Čistoće izašao na teren. Zaredali su se komentari građana od kojih su mnogi primijetili kako u tome ima nešto i Bandićevog štiha.

Eksplozija Jakuševca i njegovo nezatvaranje

Najveće predizborno obećanje koje Tomašević nije ispunio je zatvaranje Jakuševca. Prilično uvjereni kako su u stanju to učiniti, Tomašević i njegovi kolege ovom su problemu pristupili prilično nonšalantno. Jakuševac im je poslužio i za performans podizanja zastave „Zagreb je naš“ u kampanji. Kasnije im se to vrlo brzo obilo o glavu. Osim što su ih građani ismijavali zbog grada zatrpanog smećem, situacija je postala mnogo ozbiljnija 4. prosinca 2023. godine. Po ocjeni stručnjaka eksplodirao je metan na Jakuševcu. Razlog tomu bilo je neodgovorno odlaganje biološkog otpada. Trojica su radnika ozlijeđena, od kojih je jedan ostao bez podlaktice. Gorući problem grada, a time i samog Tomaševića, tada je postao važnijim i od ideologije. Pitanje Centra za gospodarenje otpadom u Resniku i moguće izgradnje spalionice stavilo je na test gradonačelnika koji je bio zeleni aktivist. Protiv njegovih prijedloga ustala je i Zelena akcija kojoj je nekoć bio predsjednik.

> Jakuševac: Goluža i Dobrović argumentima uništili Tomaševićevog Vića i Možemovku Ivandić

Nedavni fijasko – Zagreb ostao bez 320 milijuna eura za vodovod

Pored Jakuševca, Tomašević je obećao građanima obnoviti stari vodovod čije cijevi redovito pucaju diljem Zagreba. Najizazovnija infrastrukturna i komunalna pitanja itekako muče gradonačelnika hrvatske metropole. Nema medija koji prošlog tjedna kao najveću vijest nije prenio kako je grad ostao bez 320 milijuna eura europskog novca za vodovodnu mrežu. Zagrebački projekt nije se uspio probiti ni među prvih 15 mjesta za sufinanciranje projekta. Po običaju, Tomašević se pravdao medijima kako to nije baš tako i da je sve pod kontrolom. Iz tog problema mogao bi ga izvući premijer Andrej Plenković i hrvatska Vlada koja redovito uskače u pomoć lokalnoj vlasti. Tomaševićev zamjenik Luka Korlaet već je najavio razgovore s nadležnim ministarstvom oko ovog pitanja.

Tomašević ideologijom prilično dobro barata

Teško je odvojiti ideologiju i gospodarske teme kada je u pitanju mandat Tomislava Tomaševića. Vidjeli smo na primjeru „odrasta“, demografije i komunalija kako su ideologija i lokalna politika kod stranke Možemo premrežene i ne idu jedno bez drugoga. Zelena ideologija koja prenaglašava klimatske promjene i prirodu stavlja ispred čovjeka neizostavna je karakteristika Tomaševićevog mandata. Pored zelene, imamo još dvije – crvenu i LGBTIQ+ ideologiju. Često su i sve tri umrežene. Možemo reći kako je Tomašević prilično interdisciplinaran kada su u pitanju ideološke teme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dvostruki kriteriji: Tomaševiću je ideologija danas važnija od komunalnih tema, ovako je bilo 2021.

Gradska vlast ne skriva simpatije prema komunističkom režimu

Trnjanski kresovi i takozvane antifašističke obljetnice u gradu Zagrebu obilježavaju se svečanije od „Oluje“ i Dana državnosti. Članovi Možemo ne skrivaju svoje simpatije prema komunističkom režimu i diktatoru Titu. Nakon „oslobođenja“ Zagreba 8. svibnja na red dolazi „povorka ponosa“ takozvane LGBTIQ+ populacije. Gradska vlast nikada nije skrivala koliko je posvećena toj zajednici i njezinoj zastavi. Trenutno se gradom vijore veliki barjaci te ideologije, a skinuti su samo na jedan dan kako to ne bi učinili navijači Dinama prilikom proslave naslova prvaka.

Zastave Hoda za život nisu dopustive u Tomaševićevom Zagrebu

Posebno poglavlje zaslužuje i Tomaševićev odnos prema zagrebačkim obiteljima, čega smo se već dotakli na početku. Osim što žena nema pravo na izbor kada bira biti majka, gradonačelnik u ime tolerancije i ljudskih prava diskriminira velik broj svojih sugrađana. Primjer toga je nedavni Hod za život, obitelj i Hrvatsku koji se održao u Zagrebu. Iako mnoge manifestacije i udruge vrlo lako dolaze do lokacija za izvjesiti svoje zastave, Tomašević je otvoreno javnosti dao do znanja da se zastave Hoda za život neće vijoriti na glavnom gradskom trgu.

> Zagrebački gradonačelnik Tomašević zabranio zastave Hoda za život, pa objesio LGBT zastave

Projekcija na fontanama također je odbijena

Isti pristup vrijedi i za zagrebačke fontane. Projekcija loga i poziva na Hod odbijena je i na tom mjestu. Mirno okupljanje hrvatskih obitelji koje cijene i biraju život Tomaševiću predstavljaju najgori oblik napada na „ženska prava“. S druge strane, s veseljem i ponosom će otvoriti vrtić i time se hvaliti na društvenim mrežama i pred mikrofonima. Na ovome primjeru vidimo njegovu posvećenost onome što je poznato kao „kultura smrti“.

Veliki novac odlazi udrugama bliskim stranci Možemo

U posljednje vrijeme, zahvaljujući aplikaciji iTransparentnost koju ju sam Tomašević uveo u Zagreb, na vidjelo izlazi koliko novaca iz proračuna grada odlazi njemu bliskim udrugama i tvrtkama. Profil na X-u imena Nikita Stoja redovito objavljuje kojim udrugama grad Zagreb isplaćuje izdašne svote. Vijećnici, predsjednici mjesnih odbora u gradu i simpatizeri Možemo preko svojih civilnih udruga dobivaju novac građana za svoje djelovanje. Iako je taj novac predviđen u proračunu, to ne umanjuje činjenicu kako se sredstva dijele po ideološkom ključu.

> Lovrić objavio tablicu: Ovako Tomašević dijeli gradski novac članovima i simpatizerima Možemo

Za udrugu Domino – 100 000 eura!

Od brojnih primjera ističemo LGBT udrugu Domino kojoj je Zagreb dodijelio gotovo 100 000 eura. Riječ je o udruzi koja je nedavno organizirala 22. „Queer Zagreb“ s naglaskom na arapski „queer“. Vrijedi li to novca poreznih obveznika? Na zakonit način Tomašević dijeli novac „svojima“, no bitno je da ništa nije ukrao, govore njegovi glasači. Čak i iz oporbe Tomaševiću i stranci Možemo priznaje se kako nisu uhvaćeni u krađi, no nesposobnošću i podjelom javnog novca nadoknađuju taj krimen hrvatske politike.

Ima i lijepih vijesti: S Crkvom i državom Tomašević je potpisao povijesni sporazum

Kako ne bismo završili pregled Tomaševićeva mandata bez ijedne dobre vijesti i doprinosa gradonačelnika javnom dobru, ističemo povijesni sporazum s Crkvom i državom oko izgradnje novog maksimirskog stadiona. U veljači ove godine sa Zagrebačkom nadbiskupijom i Republikom Hrvatskom grad Zagreb potpisao je „Sporazum o razumijevanju i podršci u vezi rekonstrukcije Gradskog stadiona Maksimir i izgradnje ili rekonstrukcije objekata Katoličke Crkve na deset lokacija u Gradu Zagrebu“. Tomašević je Sporazum ocijenio povijesnim i nije pokazao nezadovoljstvo zbog njegovog potpisivanja. Riješen je dugogodišnji imovinsko-pravni problem na zadovoljstvo građana i svih uključenih institucija. Međutim, nisu svi bili sretni zbog ovog ishoda. Tomašević koji se izgradio kao prosvjednik u Varšavskoj i protiv crkve na Savici, potpisao je dokument kojim će se graditi ili rekonstruirati deset crkvi u Zagrebu. Uključujući i Savicu.

> Luka Šarić: Tomašević potpisao svoju osobnu kapitulaciju pred Crkvom i Plenkovićem

Tomašević: Očekujem novi mandat

U nedavnom intervjuu Hini Tomašević se po običaju hvalio kako je Zagreb doveo u red. Sve funkcionira, Zagrepčanima nisu povećane cijene usluga i budućnost je svijetla. Čeka nas „renesansa u kapitalnim investicijama“, tvrdi Tomašević. Spomenuo je i vrtiće koje toliko voli otvarati, škole u izgradnji i obnovi i još mnogo toga zbog čega zaslužuje novi mandat. Dotaknuo se i problema smeća. Rekao je kako se Zagreb prije njega nazivao „Kantograd“. Brojni građani zasigurno se ne bi složili s ovom konstatacijom. Za kraj, najavio je donošenje novog Generalnog urbanističkog plana za Zagreb. Novi GUP će „ocrtati viziju za zeleniji, pravedniji i uređeniji Zagreb“. Uzevši u obzir kojim se ideologijama vodi gradonačelnik Tomašević, „odrast“ se nastavlja. Ako ga građani izaberu, naravno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.