Danima se ne stišava rasprava o izjavama Milorada Pupovca, predsjednika SDSS-a, koji je, zbog navodnog niza napada na pripadnike srpske manjine, Hrvatsku usporedio s NDH. Zaljuljala se zbog toga i vladajuća većina jer su se HDZ-ovi partneri, HDSSB i HSLS, uvrijedili zbog Pupovčevih izjava pa tobože odlučuju hoće li ostati dio koalicije.
Trebaju li manjinci odlučivati o proračunu i koalicijama?
Ni Pupovčev SDSS još nije odlučio ostaje li u HDZ-ovoj saborskoj većini, a kad se učinilo da se situacija pomalo stišava jer je Pupovac, po Plenkovićevim riječima, “na svoj način” povukao sporne izjave (nije se ispričao), javila se predsjednica RH koja je Pupovcu u pismu poručila da s pozornošću prati njegove istupe u kojima zlonamjerno kritizira Hrvatsku.
Budući da se tema o SDSS-u, a time i nacionalnim manjinama, prometnula u top političko pitanje, Večernji list je upitao petero predsjedničkih kandidata je li Milorad Pupovac imao razloga reagirati onako kako je reagirao kada je Hrvatsku usporedio s NDH i treba li zastupnicima manjina ograničiti mandat, odnosno da ne mogu odlučivati o proračunu i koalicijama.
Podsjetimo, to pitanje građanima je postavila građanska inicijativa Narod odlučuje tijekom prikupljanja potpisa za referendum o pravednijem izbornom sustavu, a kojeg je spriječio bivši Plenkovićev ministar uprave Lovro Kuščević proglasivši gotovo 40.000 potpisa nečitkima, dok je u međuvremenu, predsjednica njegova Povjerenstva rezačem papira uništila kontrolne liste, a digitalne kopije nisu napravljene čime je spriječena revizija sumnjivog brojanja potpisa.
Predsjednica RH, preko glasnogovornice, odgovorila je da je o Pupovcu već sve rekla (zlonamjerno i potpuno neprihvatljivo kritizira RH, nap. a,), ali da zastupnicima manjina ne bi ograničila mandat.
“No, predsjednica bi svim hrvatskim državljanima diljem svijeta omogućila dopisno ili elektroničko glasanje“, poručila je Ivana Crnić, glasnogovornica predsjednice.
Miroslav Škoro, koji je proteklih dana dao naslutiti da bi kao predsjednik pokrenuo inicijativu za zabranu djelovanja SDSS-a, očekivano, kritizira Pupovčeve izjave.
“Milorad Pupovac kao političar iz vladajuće većine i sam doprinosi društvenoj atmosferi koja ipak nije onakva kakvom je on opisuje. Njegova je reakcija potpuno neprimjerena i neutemeljena te zbog nje svim hrvatskim državljanima duguje jasnu i nedvosmislenu ispriku”, izravan je Škoro. Kad je riječ o mandatu manjinskih zastupnika u Saboru, podsjeća da je ograničavanje tih mandata bilo jedno od referendumskih pitanja inicijative Narod odlučuje.
“Vladajući su na izrazito nedemokratski način onemogućili referendum o tom pitanju. Ja mislim da se taj referendum mora održati pa neka narod odluči“, ističe Škoro.
Na naša pitanja, očekivano, nije odgovorio predsjednički kandidat Zoran Milanović, koji se otpočetka trakavice s Pupovcem suzdržava od bilo kakve kritike, odnosno ocjene Pupovčevih izjava. Istina, politička drama sa SDSS-om najmanje odgovara Milanoviću, dok na njoj profitiraju i HDZ i Kolinda Grabar-Kitarović i Miroslav Škoro, ali i sam Pupovac. Milanović je, jednako očekivano, jučer kritizirao predsjednicu RH zbog njezina pisma Pupovcu.
“Vidim da je Pupovac održao presicu. Vidim i da se nakon nje smirila situacija u Vladi. I na kraju cijele priče – eto nje! Pupovac je rekao što je rekao, nekome je to normalno, nekome nije, a ona mu prijeti. Gledam te providne duple pasove između beogradske čaršije i njihovih prijatelja ovdje”, ocijenio je Milanović.
Pupovčeva usporedba suvremene Hrvatske s NDH jedan je od razloga zbog kojih i HSLS prijeti napuštanjem vladajuće koalicije, a njihov predsjednički kandidat Dejan Kovač dijeli stav stranke i uvjeren je da Pupovčeva izjava nije rezultat realnog stanja u društvu.
“Stope zločina iz mržnje su veće u puno razvijenijim zemljama od Hrvatske, a Pupovac je pozornost s događaja u Kninu, gdje je policija nakon nasilja u kratkom roku privela 15-20 ljudi, skrenuo na sebe i, umjesto da integrira, dezintegrirao društvo”, ističe Kovač. Čelniku SDSS-a zamjera i to što je ovakve kritike iznosio u medijima izvan Hrvatske. Kovač dodaje i da SDSS ne predstavlja sve, nego samo dio Srba u Hrvatskoj i zaključuje kako je riječ o tek jednoj od stranaka koja ne zaslužuje pozornost kakva joj se pridaje.
Što se tiče pozicije manjinskih zastupnika, dodaje da kao legalist poštuje važeće zakone, no smatra da je demokracija u Hrvatskoj dovoljno zrela za raspravu o Hrvatskoj kao o građanskoj državi, u kojoj bi svi po Ustavu bili građani i ne bi bilo nacionalnih manjina, pa ni posebnih manjinskih prava.
“Mislim da su uvjeti za takav korak sazreli i da u perspektivi to pitanje treba dati na referendum pa neka građani odluče”, kazao je Kovač.
Nezavisni kandidat, donedavni član HSS-a i bivši potpredsjednik u Vladi Ivice Račana Ante Simonić, pak, tvrdi kako Pupovčeva retorika svjedoči o stanju političkog vrha “koji razdvaja naciju na osnovi prošlosti”. Smatra kako svima mora biti jasno da RH nije NDH, iako Pupovac ima pravo reći što misli i ne smije mu se prijetiti zabranom stranke.
“Da političari, lijevi ili desni ili oni s centra, imaju imalo časti, dostojanstva i odgovornosti, trebali bi biti svjesni da svaka izjava ima razarajuću posljedicu koju trpe isključivo naši građani”, kaže Simonić. Protivi se, međutim, ograničavanju mandata manjinskih zastupnika jer smatra da bi to za njih bilo ponižavajuće te da bi se tako ograničila postignuta razina prava.
Tekst se nastavlja ispod oglasa