Subota, 18 siječnja, 2025
1.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Što se krije iza medijske kampanje Ivice Todorića i SDP-a o Agrokoru?

Podijeli

Predsjednik SDP-a Davor Bernardić ocijenio je u subotu kako su teške optužbe koje je Ivica Todorić iznio na račun Vlade još jedna potvrda važnosti saborskog istražnog povjerenstva o Agrokoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Plenković o Todoriću: Optuživan sam da štitim tog čovjeka, sada ispada da to nije točno

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ivica Todorić iznio je ozbiljne i zastrašujuće optužbe na račun Vlade, od toga da je ucijenjen do toga da Vlada Republike Hrvatske pomaže strvinarskom fondu Knighthead i da iza tog fonda direktno stoje (Ante) Ramljak i (Martina) Dalić. Ovo je samo dokaz da je situacija u Agrokoru puno teža i mutnija od onog što je već poznato u javnosti”, napisao je Bernardić na svom facebook profilu.

> Ramljak o Agrokoru: Tko god ima iluzije da u ovom procesu neće biti tužbi – u krivu je

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra kako danas više nitko ne može biti protiv saborskog povjerenstva za utvrđivanje istine o Agrokoru jer, ističe, radi se o kompaniji čiji problemi potencijalno mogu ugroziti sudbine desetaka tisuća građana Hrvatske.

> Grmoja: Očekujem da odgovaraju svi političari kojima je Todorić zaposlio članove obitelji, ljubavnice…

“Hrvatska javnost zaslužuje znati istinu. Zašto Vlada već pet mjeseci skriva informacije o pravom stanju u Agrokoru? Zašto je Todorić o ovome progovorio tek sada? Ovo je još jedna potvrda važnosti istražnog povjerenstva”, stoji u Bernardićevoj objavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, SDP je krajem prošlog tjedna ponovno promijenio mišljenje i opet odlučio da će u Saboru vezati izbor trojice ustavnih sudaca s osnivanjem istražnog povjerenstva za Agrokor.

Todorić podržava osnivanje saborskog povjerenstva za Agrokor

Ivica Todorić objavio je da podržava osnivanje saborskog istražnog povjerenstva za Agrokor, koje smatra nužnim za rasvjetljavanje svih okolnosti, te ističe kako se nada da Vlada neće blokirati njegovo osnivanje i da neće biti pritisaka na Ustavni sud kod ocijene prijedloga o utvrđivanju ustavnosti Lex Agrokora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Obitelj Todorić mora vratiti otok Smokvicu Velu kod Rogoznice državi

Saborsko istražno povjerenstvo za Agrokor nedvojbeno je nužno za rasvjetljavanje svih okolnosti koje su se dogodile u Agrokoru i podupirem njegovo osnivanje, stoji u Todorićevu priopćenju.

“To činim kao odgovoran čovjek koji je Agrokor stvorio i uspješno vodio desetljećima, sve dok u tome nisam onemogućen neodgovornom političkom silom kroz neustavni Lex Agrokor kojim je Vlada nacionalizirala privatno vlasništvo. Politička, ali i druga odgovornost visokopozicioniranih političara iz samog vrha vlasti u ovom je slučaju neoboriva činjenica, i nema nikakve dvojbe da samo istražno povjerenstvo u Saboru, domu zakonodavne vlasti Republike Hrvatske, može dati sve odgovore i jasno utvrditi imena odgovornih.”

> Rusi podnijeli kaznenu prijavu protiv Todorića zbog prikrivanja financija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osnivanje saborskog istražnog povjerenstva je, ističe, nužno jer su u ovom slučaju i Ustav i zakoni Hrvatske teško povrijeđeni, a Lex Agrokor prouzročio je štete od više milijardi kuna i to ne samo Agrokoru, već izravno Republici Hrvatskoj.

“Odgovornost ljudi iz Vlade koja je donijela zakon skrojen samo za jednu tvrtku, te odgovornost Vlade zbog političkog sponzorstva nad nezakonitim postupanjem izvanredne uprave u zaduživanju i poslovanju izvanredne uprave Agrokora, jednostavno je i lako utvrdiva. Za to ću podastrijeti sve relevantne dokumente i dokaze,” poručuje Todorić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Što će otkriti DORH u poslovanju Agrokora?

Poziva sve čelnike parlamentarnih političkih stranaka “na hitno djelovanje i konsenzus oko osnivanja istražnog povjerenstva kako bi se utvrdila odgovornost svakog pojedinca i spriječila još dalekosežnija financijska i politička šteta”.

“Nadam se da Vlada Republike Hrvatske neće blokirati osnivanje Povjerenstva, kao što se i nadam da neće biti pritisaka na Ustavni sud kod ocijene prijedloga o utvrđivanju ustavnosti Lex Agrokora. Bilo bi to najeklatantnije uplitanje izvršne u rad sudbene vlasti od postojanja Republike Hrvatske,” stoji u priopćenju na Todorićevu blogu.

> (VIDEO) Istraživanje slovenskog znanstvenika: Kako je hrvatska Udba (današnji tajkuni) stjecala prve milijune

Brani li se Todorić blogom od vlastite krivnje?

Zajednički zaključak menadžera i novinara okupljenih na desetom ‘Weekend media’ festivalu (WMF) koji se u Rovinju održava od 21. do 24. rujna je da se Todorić pisanjem na blogu brani od vlastite krivnje. Ističu da je blog namjerno objavljen baš u trenutku kada se očekuje objava revizije o stanju u Agrokoru kako bi se obranio od napada, a možda i uhićenja, prenosi Novi list. Na programu WMF-a unaprijed je bila najavljena tema pod nazivom “Agrokor naš svagdašnji” jer je stvar ionako mjesecima top tema, a u subotu ujutro kad je stvar eksplodirala svoju analizu dali su brojni novinari i osobe za odnose s javnošću.

Uz ocjenu da se Todorić brani od vlastite krivnje, dodaje se i da je uspješna krizna komunikacija oko krize u Agrokoru zadnjih Todorićevih dana ondje potpuno izostala – čekalo se Todorića da sam nešto poduzme, a on je po općoj ocjeni do zadnjeg trena doista pokušavao spasiti tvrtku koja je njegovo “dijete”. No također, i da je u trenutku kad je nastala panika i lavina, Vlada dobro reagirala donošenjem Lex Agrokora.

“Što smo mogli objavljivati ako nije bilo aktera ranije spremnih govoriti o problemima”, upitao se novinar Ivan Hrstić, dok su se svi zajedno složili da su mediji bili otpočetka vrlo korektni i odgovorni da se kriza ne proširi, ali dijelom i zato jer su i sami bili “umočeni” činjenicom da je Todorić držao i Tisak. Njegov ulazak u Tisak nije se smio dopustiti, jer tako je nastala kontrola nad medijima, složili su se sudionici najvruće rasprave na WMF-u.

Kaznena prijava

Podsjetimo, Ruski Sberbank podnio je početkom kolovoza kaznenu prijavu protiv još uvijek aktualnog većinskog vlasnika Agrokora, Ivice Todorića. Još krajem svibnja prvi zamjenik predsjednika Uprave Sberbanka, Maksim Poletajev, rekao je kako razmišljaju o tužbi protiv obitelji Todorić jer su im kao kreditorima prikrivali prave podatke o stanju Agrokorovih financija.

Prema saznanjima Jutarnjeg lista, kaznena prijava Rusa samo je jedan od krupnih pravnih problema s kojima će se suočiti Ivica Todorić, članovi njegove obitelji te druge odgovorne osobe iz Agrokorova sustava.

Ministar državne imovine Goran Marić optužio je pak Agrokor da je fiktivnim ugovorima o upravljanju ‘isisavao’ novac iz povezanih poduzeća: “Agrokor je iz Leda, Jamnice, i Tiska izvukao milijarde kuna”, upozorio je.

> Agrokor: Ukupni dug koncerna krajem ožujka ove godine 40,4 milijarde kuna

Goran Marić krajem travnja otkrio je da je u posjedu štetnih ugovora između Agrokora i povezanih društava čija je godišnja vrijednost dosezala 500 milijuna kuna, čime su svjesno uništavane tvrtke poput Jamnice, Leda i Tiska, jer je njihov novac odlazio u Agrokor – koji je imao i ima sjedište u Nizozemskoj (osobno Ivici Todoriću jer je ta nizozemska tvrtka u njegovu stopostotnom vlasništvu) – a oni nisu mogli plaćati dobavljače. Stoga se Marić založio da se obavi analiza cjelokupnog stvarnog stanja.

> G. Marić: Treba raskinuti štetne ugovore između Agrokora i povezanih društava

“Bilo bi dobro analizirati cjelokupno stvarno stanje. Očekujem da će izvanredni povjerenik odgovoriti tim zadaćima, ali očekujem i, primjerice, da se hitno raskinu, ako još nisu, svi štetni ugovori koje je “Agrokor” imao s povezanim društvima. Ne štetnim za “Agrokor”, nego štetnima za ta povezana društva. Jer, neka od tih društava plaćala su desetke milijuna kuna “Agrokoru”, a da protučinidbe zapravo prave nije bilo, odnosno protučinidba je bila u pomoći u upravljanju. Nažalost, to je bila takva pomoć da ih se dovelo u teškoće”, kazao je Marić u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada”, dodajući kako nije bilo razloga, niti osnove ni za kakvo plaćanje “Leda”, “Jamnice” i “Tiska” “Agrokoru” godišnje 10, 20, pa i 50 milijuna kuna.

“Takvih je ugovora bilo otprilike 500 milijuna kuna godišnje. To trenutno treba raskinuti, jer zbog tih ugovora te tvrtke nisu mogle plaćati svojim dobavljačima nego su plaćale “Agrokoru”. Ovo nije iznenađenje za sve one koji se ozbiljno bave ekonomskim poslom. Ja sam još 2005. napisao da je bespredmetno pregovarati s nekim kompanijama u Hrvatskoj, a poslovno pregovaranje je preduvjet tržišnoga gospodarstva”, upozorio je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Hina

13 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci